Ezt nem szabad tenni a palackvisszaváltó automatákkal

MOHU
Budapest, 2023. november 28. A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. palackok visszaváltására szolgáló automatáinak sajtóbemutatója a vállalat budapesti bemutatótermében 2023. november 28-án. Az új visszaváltási rendszerrel a 40 százalék körüli szintről 90 százalék fölé emelkedhet az egyszer használatos italos palackok visszagyűjtési aránya. MTI/Hegedüs Róbert
Vágólapra másolva!
2024. január 1-jével elindult az új palackvisszaváltási rendszer, amelynek leglátványosabb elemét az a több ezer REpont automata adja, amiket forgalmas üzletekben, folyamatosan helyeznek ki. Az év első napjainak tapasztalatai alapján most az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) is megszólalt az automatákkal kapcsolatban, közleményükben fontos, de könnyen megjegyezhető szabályra hívják fel a figyelmet használatukról.
Vágólapra másolva!

A napokban több híradás is megjelent arról, hogy a visszaváltó automaták nem működnek, a bedobott italcsomagolások ellenében pedig esetenként nem használható utalványokat adnak ki – áll az OKSZ közleményében.

Ugyanakkor, mint írják, az automaták használatára vonatkozó alapvető szabály egyszerű:

az automatába csak az dobható be, ami után már fizetett visszaváltási díjat a vásárló – más palack, doboz nem.

Az OKSZ jelzése szerint többen is próbálkoztak azzal, hogy az év első napjaiban már bedobtak az automatákba különféle italcsomagolásokat. Az új előírások azonban csak azokra az italféleségekre vonatkoznak, melyeken a gyártó ezt fel is tünteti a csomagoláson, palackokon. Ezek a visszaváltásos csomagolású italok 2024. első féléve során fokozatosan fognak megjelenni az üzletek polcain, az év első napjaiban ez nem volt várható.

Tehát csak az a vásárló tehet italos palackot az automatákba, aki a visszaváltási díjat ki is fizette vásárláskor, értelemszerűen olyan termék után, melynek palackján már rajta van az előírt logo, feliratozás és a visszaváltási díj összege is

– hívják fel a figyelmet.

Ahogy az Origo megírta, van olyan nagy magyarországi áruházlánc, mely már az év első napjaiban felhívta arra vásárlói figyelmét, hogy milyen logót kell keresni a visszaváltható palackokon: a Lidl a reklámújságjában is megjelentette azt.

A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. palackok visszaváltására szolgáló automatáinak sajtóbemutatóján készült kép Forrás: MTI/Hegedüs Róbert

Június végéig zajlik az átállás

A gyártók részéről az átállás az új címkézésre, feliratozásra egy időigényes folyamat, ezért is alakított ki a jogalkotó egy június végéig tartó türelmi időszakot az átállásra. Az automaták telepítése folyik év elején is, a tesztelés pedig számos berendezésnél még csak most következik

A visszaváltó automatákat a berendezés gyártója, az arra feljogosított telepítési csapatok végzik (ez nem a kereskedők feladata). A telepítések, a szükséges informatikai beállítások és az elengedhetetlen tesztelések, próbaüzemelések még nem zárultak le, mindez a berendezéseket szállító gyártók leterheltségétől függ. Ez összhangban van a MOHU korábbi jelzésével is, miszerint fokozatosan telepítik a kiválasztott pontokra az automatákat, azaz az év elején még nem fog minden kijelölt helyen üzembe állni ilyen berendezés. Ezért a vásárlóknak is türelemmel kell lenniük az új, országos rendszer kialakításának folyamatában.

Akkor is ki kell fizetni az 50 forintos díjat, ha az üzletben nincs REpont automata?

Az OKSZ emlékeztet arra, hogy a visszaváltás a 400 négyzetméternél nagyobb üzletekben kötelező, de a kisebb alapterületű üzletek is kötelesek az 50 forint visszaváltási díjat felszámítani, ugyanakkor az üres, használt palackokat már nem kötelesek visszaváltani (bár önként csatlakozhatnak a rendszerhez).

Más értékesítőhelyeken is (például egyes iparcikk áruházakban, drogériákban, vendéglátóhelyen elvitel esetén, vagy dohányboltokban) kötelező lesz az 50 forint visszaváltási díj felszámítása, amikor a szükséges jelzés már az italcsomagoláson, azaz a palackon is rajta van.

A vásárlók és a gyártók érdeke is a működő automaták

A visszaváltási rendszer lényege, hogy az italgyártó üzemekben újra nem tölthető, ezért csak egyszer használatos – úgynevezett egyutas – italos palackok értékesítésekor, ha a gyártó ezt már fel is tüntette a csomagoláson, a kereskedők kötelesek lesznek 50 forint visszaváltási díjat felszámolni a vásárlóknak az értékesítéskor.

Ezt a visszaváltási díjat a vásárló visszakaphatja egy levásárolható utalvány formájában, ha visszaviszi az italos palackot az üzletbe. Dönthet majd azonban úgy is a vásárló, hogy az utalványt a pénztáraknál pénzre váltja.

A vásárló az üzletbe visszavitt üres palackot, ha előzőleg vásárláskor kifizette az 50 forint visszaváltási díjat is, a visszaváltó automatába dobhatja bele. Ezek az automaták az italcsomagolás ellenőrzését követően azonnal adnak a vásárlónak egy levásárolható vásárlási utalványt, aminek értéke a visszaváltási díjjal azonos, tehát 50 forint csomagolásonként.

Képünk illusztráció Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2020 Pazargic Liviu/Shutterstock. No use without permission./Pazargic Liviu

A visszaváltó berendezésekbe olyan palackot bedobni, mely nem felel meg a követelményeknek, nem szabad, mert esetlegesen akár károkat is okozhat.

A visszaváltó berendezés egyébként ellenőrzi majd, elfogadható-e a bedobott italcsomagolás és utalványt csak a szabályoknak megfelelő palackok után ad.

A nem visszaváltható palackokat – melyeken nincs rajta a visszaváltás lehetőségét jelző felirat, logó, címke -– tilos az automatákba dobni, azok meghibásodást, károkat is okozhatnak.

Az átmeneti időszakban – június végéig – a gyártók még átadhatnak a kereskedőknek régi, tehát nem visszaváltható csomagolású italféleségeket is, utána viszont – 2024. júliusától – már csak a visszaváltás lehetőségét feltüntető címkézéssel szállíthatnak árut a boltokba.

Az üzleteknek értékesíteniük kell a korábban gyártott és a visszaváltási logó és díj feltüntetése nélkül csomagolt italféleségeket is, melyek megtalálhatók lesznek az árusítóhelyek polcain egészen addig, ameddig el nem adják, akár a féléves türelmi időszakon túl is. Így a vásárló majd egy ideig még megtalálhatja az üzletekben a régi és az új csomagolású italféleségeket egyaránt.