A török és a francia légtér is nyitott a támadáshoz

Vágólapra másolva!
A török parlament csütörtökön engedélyezte, hogy az amerikai hadsereg repülőgépei igénybe vehessék az ország légterét Irak elleni támadások céljára. A francia légteret illetően pedig továbbra is él a 2001. szeptember 11-ét követően aláírt megállapodás a légtérhasználatról - közölte a francia védelmi miniszter.
Vágólapra másolva!
Irak-oldal/irak/index.htmlHírek és háttér az [origo] oldalánFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

A török parlament csütörtökön engedélyezte, hogy az amerikai hadsereg repülőgépei igénybe vehessék az ország légterét Irak elleni támadások céljára - tudatta a BBC. A képviselők azt a javasaltot fogadták el, amely nem engedélyezi a török repülőterek használatát még arra sem, hogy onnan szálljanak fel tankergépek a átrepülő B52-esek feltöltésére. Ez a döntés várható volt, ám az már megütközést keltett az amerikaiak és az észak-iraki kurduk körében is, hogy a parlament jóváhagyta több ezer török katona állomásoztatását az iraki határon.

Az amerikai légierő gépei egy 2001. szeptember 11-ét követően aláírt megállapodás értelmében előzetes engedélyezés nélkül átrepülhetnek Franciaország felett. Jean-Francois Bureau, a párizsi védelmi minisztérium szóvivője csütörtökön közölte: a szeptember 11-i terrortámadások után született megállapodás háromhavonta automatikusan meghosszabbodik, és "ez jól működő rendszer".

"A közös biztonságért aggódó szövetségesek megállapodása lehetővé teszi, hogy az amerikai gépeknek ne kelljen előzetesen engedélyt kérniük a francia légtéren való átrepülésre" - idézte az AFP a szóvivőt. - "Az adott esetben felfegyverzett katonai repülőgépeknek csak a légtérbe való belépés és a kilépés helyét kell megjelölniük".

Az Egyesült Államok március eleje óta 14 B-52-es hadászati bombázót állomásoztat a nagy-britanniai Fairford légitámaszponton az iraki háborúban való bevetés céljából. Szükség esetén a gépek a francia légtéren is átrepülve érhetik el Irakot.

A francia-amerikai légtérmegállapodást még az Irak elleni háború legféktelenebb franciaországi ellenzői sem kérdőjelezték meg - jegyezte meg a francia hírügynökség.