Blair: A lehető leghamarabb távozunk Irakból

Vágólapra másolva!
Az új Irakot nem a szövetségesek és nem az ENSZ fogja kormányozni - jelentette ki kedden a brit kormányfő. Tony Blair George Bush amerikai elnökkel folytatott megbeszélése után kijelentette: a szövetséges csapatok egy nappal sem maradnak tovább Irakban a szükségesnél. Az amerikai elnök a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a szövetségesek igyekezni fognak, hogy minél hamarabb felállhasson az irakiakból álló új kormány.
Vágólapra másolva!
Irak-oldalhttp://www.origo.hu/irakFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

Tony Blair brit miniszterelnök kedden, George Bush amerikai elnökkel tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a szövetséges erők egy nappal sem fognak tovább Irakban maradni a szükségesnél. "A szövetséges hatalmak a lehető leghamarabb átmeneti kormányzathoz fogják hozzásegíteni Irakot, és azt is irakiak fogják irányítani" - mondta. Blair az észak-írországi Belfast közelében tárgyalt amerikai kollégájával az iraki rendezésről.

Blair a megbeszélést követő sajtóértekezleten kijelentette: Bush elnökkel megállapodtunk abban, hogy az ENSZ-nek alapvető szerepe lesz a háború utáni újjáépítésben. Az amerikai elnök is megerősítette Blair szavait. Igyekezni fogunk, hogy minél hamarabb otthon és külföldön élő irakiakból álló kormányzat állhasson fel - mondta. Hozzátette: az ideiglenes kormányzat csak addig működik majd, amíg az irakiak meg nem választják a végleges iraki kormányt. Bush úgy vélte, hogy az iraki újjáépítés csak nemzetközi összefogással, a nemzetközi szervezetek támogatásával és szakértelmével valósítható meg.

Arról ugyanakkor sem Blair, sem Bush nem árult el részleteket, hogy az ENSZ-nek pontosan milyen szerepet szánnak az iraki újjáépítésben. Az amerikai elnök mindössze a humanitárius feladatok ellátását említette a nemzetközi szervezethez az újjáépítés során tartozó tevékenységek közül.

Blair és Bush reményét fejezte ki, hogy a háromszintű újjáépítési tervük kielégíti majd a háborút ellenző országokat is. Mint mondták, a rendezési terv tisztázza majd azokat az indítékokat is, melyek miatt az Egyesült Államok megindította az Irak elleni háborút.

Blair a sajtótájékoztatón beszélt az Irakban folyó hadműveletekről is. A Szaddám Huszein ellen intézett kedd reggeli légitámadások kapcsán azt mondta: nem tudja megmondani, hogy Szaddám túlélte-e az akciót. "Csak annyit tudok, hogy Szaddám markának szorítása napról napra enyhül az iraki emberek nyaka körül. Nem tudom, hogy már mind a tíz ujjával eleresztette-e az irakiak torkát, de azt tudom, hogy hatalmából folyamatosan veszít, és ezt már az iraki emberek is észrevették" - fogalmazott.