Czégé és Faragó nem ment el a megfigyelési bizottság ülésére, a megjelent Földit viszont nem hallgat

Vágólapra másolva!
Egyetlen személyt sem hallgatott meg pénteki ülésén a törvénytelen és titkos adatgyűjtés ügyében eljáró parlamenti vizsgálóbizottság. A mai ülésre meghívták Földi Lászlót, az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatóját., a Defend Kft. vezetőjét, Czégé Zsuzsát, a Xénia-láz mozgalom alapjául szolgáló, egykori Űrgammák című televíziós ifjúsági sorozat producerét és Faragó Lajos magánnyomozót. A meghívottak közül egyedül Földi érkezett meg, a bizottság azonban őt sem hallgatta meg.
Vágólapra másolva!

Az ülést Kosztolányi Dénes, a bizottság fideszes elnöke zárttá nyilkvánította. Válaszul az SZDSZ képviselői közölték: nem hajlandóak részt venni a zárt ülésen. Véleményük szerint az ügy tisztázása teljes nyilvánosságot követel.
A zárt ülést követően Kosztolányi Dénes, a testület fideszes elnöke elmondta: a megfigyelési bizottság szeptember 3-án tartja következő ülését, amikor Földi Lászlót, a Defend Kft. ügyvezetőjét, Faragó Lajos magánnyomozót és Bédi Csaba kormányőrt kívánják meghallgatni.
Közölte: a szeptember 3-a utáni, következő ülésen várják a testület elé Kövér Lászlót, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztert.
A bizottság ülésére sem Czégé Zsuzsa, sem Faragó Lajos nem jött el. Földi László viszont kora reggeltől várakozott arra, hogy meghallgassák. Ez nem történt meg. Kosztolányi nem volt hajlandó konkrét okot megnevezni, hogy miért nem hallgatták meg Földit, pusztán annyit közölt: szerette volna biztosítani, hogy Földi Lászlót a pénteki nap folyamán hallgassa meg a testület, de ez nem sikerült, mert a szocialista és szabaddemokrata bizottsági tagok "ügyrendileg próbálják szétverni" a testület munkáját.
A helyszínről távozóban Földi László újságírókkal közölte: most nem került sor a meghallgatására, de készséggel áll a bizottság rendelkezésére a következő alkalommal, amikor meghívják.
- A pénteki bizottsági ülés tapasztalata szerint a kormánypártok nem akarnak beszélni arról, hogy a kazettavásárlásnak van-e köze a nemzetbiztonsági szolgálatokhoz, vagy sem - nyilatkozta a sajtó képviselőinek Keleti György, a testület szocialista alelnöke.

Földi László a múlt héten elismerte, hogy Kövér László titkosszolgálati miniszter megbízásából ő vásárolta meg Faragó Lajos magánnyomozótól a megfigyelési-üggyel kapcsolatos hangszalagot.
Czégé Zsuzsa bízta meg Bédi Csabát, a Köztársasági Őrezred volt tagját, hogy segítsen bizonyos információk megszerzésében. Czégé a Félixfilm Kft. vezetőjeként az Űrgammák ellen a parlamentben felszólaló Pokorni Zoltán személyéről szeretett volna információkat kapni. A producer ugyanis gazdasági érdekeket sejtett a Fidesz akkori frakcióvezetőjének az Űrgammákat támadó parlamenti felszólalásai mögött. Később Bédi hozta össze Czégét Faragó Lajos magánnyomozóval.
Faragó Lajos a Népszabadságnak adott interjújában elmondta: Bédi Csaba kormányőr Czégé Zsuzsa, illetve a Félixlim Kft. megbízásából arra kérte, hogy Pokorni Zoltán fideszes politikus magánéletéről kompromittáló adatokat, illetve információkat gyűjtsön. Erről a beszélgetésről a magánnyomozó 1996 decemberében hangfelvételt készített.
A koalíció állítja: a hangfelvétel és a bizottságban feltárt adatok egyértelműen bizonyítják, hogy Pokorni Zoltánt megfigyelték. Orbán Viktor miniszterelnök közölte: a megfigyelési bizottság által talált bizonyítékok alapján az már nem lehet kérdéses, hogy megfigyeltek-e fideszes politikusokat, pusztán azt kell tisztázni, hogy kik és milyen céllal folytattak törvényellenes megfigyeléseket.
Az ellenzék szerint a hangfelvétel és a bizottság ülésén feltárt tények nem támasztják alá Orbán Viktor augusztusi bejelentését, miszerint az előző kormány idején titkos, törvénysértő adatgyűjtés folyt a Fidesz vezetőiről, amelynek célja eredetileg az lett volna, hogy az akkor még ellenzékben lévő párt választási esélyeit csökkentsék, jelenlegi célja pedig a kormány lejáratása, rágalmazása.
Orbán egy megjegyzésével akkor arra utalt, hogy az adatgyűjtés költségeit a polgárok állják, azaz a megfigyelést állami szervek végezték. Áprilisi meghallgatása után közölte: "felfogása szerint" közpénzek felhasználásával folyt az adatgyűjtés. "Itt annak a lehetősége vetődött fel, hogy gyakorlattá
vált: magánszemélyek vállalkozásaiban végeztek munkát olyanok, akik állami alkalmazásban voltak, és ebben állami eszközöket is felhasználtak".
Ennek ellentmondani látszik az a tény, hogy Pokorni Zoltán megfigyelését Czégé Zsuzsa, mint vállalkozó rendelte meg Faragó Lajos magánnyomozótól. Bédi a Magyar Hírlapnak adott interjújában azt is közölte: Czégé gazdasági jellegű információkat akart megtudni Pokorniról, és nem politikaiakat.