Vágólapra másolva!
Az összesített adatok szerint 1171 település igényelt az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe jutott önkormányzatok támogatási alapjából. Idén az igénylők száma némileg kevesebb, mint tavaly, ám ez a TÖOSZ szerint nem annak köszönhető, hogy javult az önkormányzatok helyzete, hanem annak, hogy szigorodtak a pályázati feltételek.
Vágólapra másolva!

Idén első ütemben az önkormányzatok több mint egyharmada, 1171 település igényelt összesen 16,9 milliárd forintot az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe jutott önkormányzatok támogatási alapjából - tájékoztatta a Népszavát Varga Sándor, a Pénzügyminisztérium önkormányzati főosztályának helyettes vezetője. Jelenleg az erre a támogatásra félretett költségvetési keret 9,2 milliárd forint, ami bizonyosra vehető, hogy nem lesz elég az igények kielégítésére. (A keret növelhető néhány milliárd forinttal a visszamondott céltámogatásokból, egyéb forrásokból visszamaradt pénzzel.)

Varga elmondta, hogy idén 34 településsel kevesebb jelentkezett az úgynevezett ÖNHIKI-támogatásért, mint tavaly, amikor 1205 pályázott, összesen 20,8 milliárd forintra. Az előző évben (az első ütemben) összesen 1100 önkormányzat igényét ítélték jogosnak, ám a kért összegnek csak a felét, 10,3 milliárd forintot osztottak ki közöttük. Idén július 10-én dönt a parlament önkormányzati bizottsága arról, hány település kap ÖNHIKI-t. Varga szerint az igénylők száma azért csökkent, mert egyértelműbbé váltak a pályázati feltételek, így az önkormányzatok önmagukat szűrik ki.

Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára szerint a szigorítások nélkül az ÖNHIKI-t igénylő települések száma legalább annyi lenne, mint tavaly. Az új feltételrendszer szerint nem igényelhet támogatást az az önkormányzat, amelyik lakosságszáma 500 fő alatt van, és nem tartozik körjegyzőséghez, amelyik a polgármesteri hivatalon kívül más intézményt nem tart fenn, és kizáró ok, ha a helyi adó bevezetéséről történt ugyan döntés, de ezt a bevételt az önkormányzat nem tervezi. Zongor szerint a feltételek szigorodása miatt több mint száz forráshiányos település kiesik az igénylők közül, akikkel nem tudni, mi lesz.

(Népszava)

Ajánló: