Földalap: pártpolitikai alkut emlegetnek az ellenzéki erők<br/>

Vágólapra másolva!
A Fideszen és az FKGP-n kívül gyakorlatilag minden parlamenti párt bírálja a Nemzeti Földalappal kapcsolatos kormányzati magatartást. Az MSZP és az SZDSZ az ország érdekeit figyelmen kívül hagyó pártpolitikai egyezkedésként értékeli Orbán Viktor és Torgyán József tárgyalásait, és a MIÉP is hatpárti tárgyalásokat sürget.
Vágólapra másolva!

Amíg két olyan ember vezeti ezt az országot, akik magasról tesznek a demokráciára, és még saját tagságuk véleményét sem kérik ki döntéseik előtt, egyre sűrűbben áll elő olyan helyzet, mint most a Nemzeti Földalappal kapcsolatosan" - jelentette ki Orosz Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. A baloldali politikus szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Torgyán József kisgazda pártelnök tárgyalássorozata a Nemzeti Földalapról pártpolitikai alkudozásnak tekinthető, amelynek során figyelmen kívül hagyják az 1997-ben hatpárti konszenzus alapján elfogadott agrárgazdálkodásról szóló törvényt. Véleménye szerint a kormány mezőgazdasággal kapcsolatos intézkedései tőkekivonást eredményeznek, szétforgácsolják a még működő termelő szervezeteket, és újabb vidéki munkahelyeket szüntetnek meg.

Kis Zoltán SZDSZ-es képviselő szerint értelmetlen a földalap ügyét önmagában tárgyalni, és nem lenne szabad arra törekedni, hogy a termelőszövetkezetek megszüntetésével még több életképtelen kisbirtokot hozzanak létre. A földalapról szóló megegyezést ő is pártpolitikai paktumnak ítéli, amelynek célja klientúra kiépítése.

Medgyasszay László, MDF-es képviselő szerint túl sok szó esik arról, ki irányítsa a létrehozandó szervezetet, pedig ennél sokkal fontosabb kérdés annak működése. Az egyezségről addig nem kíván nyilatkozni amíg megismerné részleteit.

Csurka István, a MIÉP elnöke hangsúlyozta: hasznosnak tartja, ha a koalíció két vezető pártja megegyezik a földalappal kapcsolatban, ám a kérdés súlya miatt hatpárti tárgyalások szükségesek.

Léteznek olyan ügyek, amelyek valóban megkívánják a hatpárti egyeztetést - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője. Elmondta: a kétharmados törvények ide tartoznak, a Nemzeti Földalap viszont nem az, ezért érthető, hogy a kormány a választásokon kapott felhatalmazás alapján, a nemzet érdekeinek megfelelően jár el - közölte a szóvivő. Szerinte fontos ugyan a pártok közötti egyeztetés, de kár lenne csodafegyverként beállítani. Bánk Attila kisgazda frakcióvezető úgy véli, e kérdésben nincs szükség hatpárti tárgyalásokra.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. május 13.)