Magyarországon egyelőre nincs lépfenés beteg

Vágólapra másolva!
Pintér Sándor belügyminiszter és Mikola István egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint jelenleg 18 ember van kórházban, akik gyanús eredetű porral érintkeztek, de egyikük szervezetében sem mutatták ki az orvosok a lépfene-baktériumot. Erről a két tárcavezető az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően nyilatkozott újságírók előtt.
Vágólapra másolva!

A tanácskozáson részt vett Demeter Ervin, a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter, a posta vezérigazgatója és az országos rendőrfőkapitány is.

Pintér Sándor elmondta: eddig 21 bejelentés érkezett a rendőrséghez gyanús levélről vagy port tartalmazó küldeményről, amelyeket magánszemélyek és vállalatok kaptak. Ezeket a porokat összegyűjtötték, majd a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai elvégezték a helyi fertőtlenítést, és azokat, akik érintkeztek a gyanús anyagokkal, kórházba szállították. A miniszter elmondta: az átvizsgált gyanús küldeményekben krétát, téglaport, lisztet és hungarocellt találtak, de lépfene-kórokozót nem. A szélsőséges esetekre példaként említette, hogy a diákok egy iskolában borítékban krétaport küldtek a tanárnak.

Hozzátette: megszervezték azt a szolgálatot, amelynek segítségével valamennyi bejelentést soron kívül ellenőriznek, és rendelkeznek olyan technikai eszközökkel, amelyek elsődleges véleményt tudnak mondani a kiszóródott anyagról vagy gyanús küldeményről, majd ennek ismeretében hozzák meg a további döntéseket.

Pintér elmondta: pénteken már működni fog egy olyan információs központ, amely fogadja a lépfene-ügyben érkező hívásokat, eldönti, hogy kinek milyen feladata lesz a hívást követően, és a sajtónak is beszámol az új bejelentésekről.

Jelezte: pénteken a Belügyminisztérium Védelmi Irodája törzsvezetési gyakorlatot tart, amelyben azt modellezik, hogyan kell viselkedni és miként kell megakadályozni az anthraxbaktérium terjedését, ha egy ember szervezetébe kerül. Pintér Sándor arra a kérdésre válaszolva, nyomoznak-e az állevelek küldői ellen, azt mondta: vizsgálatokat folytatnak, és amennyiben bűncselekmény alapos gyanúját észlelik, akkor eljárás indul.

A belügyminiszter szerint jelen pillanatban nincs szükség jogszabály-módosításra a büntetések szigorításához. "Azt gondolom, a józan ész diadalmaskodni fog, és az emberek tudomásul veszik, hogy ezzel nem lehet játszani" - mondta a belügyminiszter.

Mikola István egészségügyi miniszter közölte: a baktériumot kimutató vizsgálatok eddig már több millió forintba kerültek a tárcának és a tisztiorvosi szolgálatnak. Hozzátette: egy vizsgálat árát nem lehet pontosan meghatározni, mivel különböző technikákkal kell vizsgálni a különböző küldeményeket. Arra a felvetésre reagálva, lehetséges-e, hogy csak felelőtlen emberek játszanak, és Magyarország nem a terroristák célpontja, Mikola István úgy fogalmazott: "a módszerek enyhén szólva nem professzionálisak". "A vizsgálati minták és az elmúlt három nap történései nem indokolják, hogy pánik legyen" - mondta az egészségügyi miniszter.