Újra dönthetnek Kuncze meghallgatásáról

Vágólapra másolva!
Várhatóan ismét szóba kerül Kuncze Gábor meghallgatása a Szalay-ügyben. Az SZDSZ elnökét azért nem tudta a nemzetbiztonsági bizottság legutóbbi ülésén meghallgatni, mert nem tudtak megállapodni arról, hogy nyílt vagy zárt ülést tartsanak-e. A bizottság az SZDSZ-es államtitkár eltűnt ügynökkartonja után vizsgálódik.
Vágólapra másolva!

A nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésén várhatóan ismét szóba kerül Kuncze Gábor meghallgatása a Szalay-ügyben. Kuncze az [origo]-nak azt mondta: továbbra is ragaszkodik a nyilvános meghallgatásához. A legutóbbi bizottsági ülésen felvetődött Mécs Imre meghallgatása is. A bizottság elnöke, Kövér László (Fidesz) szerint azért kell kivizsgálni az ügyet, mert ha egy irat eltűnhetett, akkor ez más dokumentumok esetében is megtörténhetett.

Mécs ugyanakkor állítja: Szalay eltűnt kartonjának másolata két helyen - papír alapú másolaton és filmen is - megtalálható volt, így senki sem vádolható azzal, hogy eltüntetett egy iratot. Korábban Mécs ugyan azt mondta: csak papírra rögzített dokumentumokat vizsgáltak, mivel a mikrofilmek csak a másolatokat tartalmazzák. Egyéb arra utaló jelet, hogy bárhonnét hiányozna dokumentum, pedig nem találtak - közölte Mécs, hozzátéve: a rendszerváltás idején köztudottan semmisítettek meg iratokat, ám az ma már nem megállapítható, hogy mi tűnt el.

A bizottság múlt heti ülésén elmaradtak a tervezett meghallgatások, mert a testület nem tudott megállapodni arról, hogy nyílt, vagy zárt ülésen hallgassák meg a meghívottakat. A bizottság Kuncze Gábor, volt belügyminisztert, Gondos Imrét, az átvilágító bírák soros elnökét és Markó Györgyöt, a Történeti Hivatal elnökét hallgatta volna meg az SZDSZ-es politikus eltűnt ügynökkartonja miatt.

A testület ülésén, akárcsak az Országgyűlés alkotmányügyi és környezetvédelmi bizottságában egyaránt tárgyalják a kétéves költségvetés 2001-re eső végrehajtását, valamint annak ÁSZ-ellenőrzését. Az alkotmányügyi bizottság foglalkozik emellett az állampolgári jogok biztosának és általános helyettesének, illetve a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok biztosának 2001. évi tevékenységével is. Az önkormányzati bizottság a választási eljárásról szóló törvényről, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok biztosának tavalyi tevékenységéről tárgyal - írja az MTI.