Alkotmánymódosítás a NATO-s feladatok érdekében

Vágólapra másolva!
Sok más NATO-országhoz hasonlóan Magyarországon sem kell majd kétharmados többségű döntést hoznia a parlamentnek a szövetségesi kötelezettségvállalásokról, ha az ezzel kapcsolatos alkotmánymódosítást elfogadja a parlament. Így elkerülhetőek lesznek a politikai viták és az időhúzás, mint ahogy az a Törökországnak szánt NATO-segítség körül történt.
Vágólapra másolva!

A jövőben nem kellene huzakodniuk a pártoknak egy NATO-kötelezettségvállalás teljesítésének megszavazásával, ha a parlament elfogadja az erről szóló alkotmánymódosítást. Így ezeket a kérdéseket kivennék a minősített kétharmadot igénylő körből, és a parlament egyszerű többséggel dönthetne - mondta a javaslat beterjesztője, Keleti György, a honvédelmi bizottság MSZP-s elnöke. Keleti szerint politikai vitákra ad alkalmat ezeknek a kérdéseknek a mérlegelése, amely mind a NATO kéréseinek eredményes teljesítését, mind az ország nemzetközi megítélését veszélyeztethetik, és időhúzásra is alkalmat adnak.

Az alkotmánymódosítás a gyors döntés érdekében rendelkezik arról, hogy a NATO-s kötelezettségvállalásokat az Országgyűlés a legközelebbi ülésen napirendre veszik, így elkerülhető a házszabálytól való eltérésről való szavazás, amely négyötödös többséget igényel.

A legtöbb NATO-országban vagy a kormány, vagy egyszerű többséggel a parlament dönt a szövetségesi kérésekről - indokolta a változtatás szükségességét Keleti György, aki hozzátette: informálisan NATO-vezetők is jelezték, hogy kívánatosnak tartanák a kérdés rendezését.

Hamarosan négypárti egyeztetés kezdődhet az alkotmánymódosítás elfogadásának érdekében - mondta a politikus.