Heteket is várhatunk egy szakorvosra

Vágólapra másolva!
Hosszú várakozásra számíthat, aki előjegyzett időpontban szeretne bekerülni bizonyos szakrendelésekre. A győri megyei kórházban például legközelebb decemberre tudnak időpontot adni az ortopédiára, de a reumatológiákon és a szemészeteken az országban máshol sem ritka a többhetes várakozási idő. A szakrendelőknek nem kötelező biztosítani az időpontkérés lehetőségét, erre egyelőre csak a háziorvosokat kötelezi jogszabály.
Vágólapra másolva!

Ortopédián, reumatológián, de bizonyos körzetekben a szemészeteken és a bőrgyógyászatokon is csak hetek múlva lehet bejutni a szakorvosi rendelőkbe, ha nem kifejezetten sürgős esetről van szó. A győri megyei kórházban például decemberre kap időpontot, akinek ortopéd szakorvosra lenne szüksége. Ugyanitt, a szemészetre október végéig kell várni, ha valaki előre megbeszélt időpontban szeretné megvizsgáltatni magát. "A várakozási idők a kórház jelenlegi kapacitása mellett törvényszerűek" - mondta az [origo]-nak Bugovics Elemér, a megyei kórház főigazgató főorvosa, aki azt is hozzátette, hogy hasonló várakozási időkre kell számítani az unió többi országában is. A főigazgató szerint csökkentené a szakrendelőkben várakozók számát, ha többen vennék igénybe a háziorvosokat és nem rögtön, beutaló nélkül jönnének a szakrendelőbe. Bugovics szerint a legjobb az lenne, ha a betegek először a háziorvosukhoz fordulnának, aki pedig telefonon egyeztetne a megfelelő szakorvossal a további kezelésről.

A Bács-Kiskun megyei kórházban a reumatológián, ortopédián és a szemészeten kell hosszabb várakozásra számítani - ez általában néhány hetet jelent, háromhetes várakozás is előfordulhat - mondta az [origo]-nak a kórház főigazgatója, Zombor Gábor. A várakozási idő gyakran azért ilyen hosszú, mert vannak olyan szakrendelések, olyan vizsgálatok, melyeket az egész megyében csak a kecskeméti kórházban végeznek - tette hozzá.

A főváros V. kerületében a szemészeten, azon belül is a szemüveggel kapcsolatos vizsgálatra kell a legtöbbet várni, legközelebb jövő hét keddre adnak időpontot. A II. kerületben a reumatológián a legnagyobb a várakozási idő, körülbelül két hét. Természetesen előre megbeszélt időpont nélkül is lehet jönni a reumatológiára, de akkor sokat kell várni - tette hozzá a II. kerületi rendelő munkatársa. A III. kerületben szintén a reumatológián a legnagyobb - több hónapos - a várakozási idő, a kardiológiára és a szemészetre egy-két napot kell várni.

A szakrendelőknek nem kötelező előre megbeszélt időpontot biztosítani, erre nem kötelezi őket jogszabály - mondta az [origo]-nak Tóth Judit, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Amennyiben erre a jövőben sor kerülne, előbb fel kellene mérni, hogy a rendelők hogyan tudnák ütemezni a betegek fogadását. Azokban a szakrendelőkben, ahol ezt mégis biztosítják, előfordulhat hosszú várakozási idő, de ez Nyugat-Európában is így van - tette hozzá a szóvivő. A háziorvosi rendelőket ugyanakkor már törvény kötelezi, hogy a rendelési idő egy részében előjegyzett betegeket fogadjanak, egy nemrégiben készült felmérés szerint ezt majdnem mindenhol meg tudták oldani.