A pannonhalmi főapát világítja át az egyházat

Vágólapra másolva!
Alapítványt hozott létre a katolikus püspöki kar az egyház 1945 utáni történetének vizsgálatára. Az alapítvány célja nem az egyes személyek, hanem az egész egyház történetének vizsgálata.
Vágólapra másolva!

Elfogadta a katolikus püspöki kar annak az alapítványnak az alapító okiratát, amelyet az egyház 1945 utáni történetének a vizsgálatára hoztak létre. A Lénárd Ödön Piarista szerzetesről - a leghosszabb ideig bebörtönzött, 1977-ben szabadult hazai papról - elnevezett testület nem egyes személyeket, hanem az egyháztörténelmet vizsgálja objektíven és részletesen - közölte Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar (MKPK) titkára. A lapnak nyilatkozó püspök szerint az alapítványi kutatómunka eredményeit akkor is a nyilvánosság elé tárják, ha az "egyház gyengeségei is felszínre kerülnek".

Az alapítványt Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát vezeti.

Veres András szerint az alapítvány fő feladata a kutatások megszervezése és összehangolása. "Semmiképpen sem egyes konkrét személyeknek a vizsgálatára törekszik majd ez a munka", hanem annak bemutatására, milyen körülmények között kellett annak idején az egyes embereknek, az egyes egyházi intézményeknek helytállniuk - mondta.

Arra a kérdésre, összefügg-e mindez az Élet és Irodalom című lapban nemrégiben megjelent írásokkal, amelyek szerint több katolikus egyházi személyiség a Kádár-rendszerben kapcsolatban állt a titkosszolgálattal, a püspök azt mondta: természetesen, "nem járunk becsukott szemmel". "Mindezeknek az ismerete hozta meg végül is azt a döntést, ami a közhasznú alapítvány alapítását eredményezte" - mondta. Veres András szerint a püspöki konferencia nem fogalmazott meg egységes nyilatkozatot a cikkek ügyében, mivel egy évvel ezelőtt a kérdésben már állásfoglalást adott ki, és az akkor leírtakat ma is érvényesnek tartja.

Az MKPK titkára úgy látja: tavaly július óta a katolikus egyház van a sajtó, a megnyilatkozások "célkeresztjében", s ez "fölöttébb föltűnő". Kitért arra, hogy az egyik internetes portál kezdeményezte a bíróságon néhány egyházi személyiség perbe vonását a tekintetben, hogy közszereplőnek minősülnek-e. Veres András felolvasta a levéltári törvény vonatkozó pontját, hozzátéve: ennek alapján válaszolták azt, hogy nem tekintik magukat közszereplőnek.