Bakondi György: Az Európai Bizottság hiába próbál hárítani

Horizontal
Migrants from Edo State brought home from Libya arrive in Benin, capital of Edo State in midwest Nigeria on December 6, 2017. - Out of over 400 Nigerian migrants that voluntarily returned from Libya, more than half have returned to Edo State, where a large number of them came from, after being stranded in the volatile North African country en route (to) Europe. (Photo by PIUS UTOMI EKPEI / AFP)
Vágólapra másolva!
Természetesen szükség van a magyarok tájékoztatására, hiszen az Európai Bizottság lényegében elismerte a bevándorlási terveit. Elég csak a migránsvízumra gondolni, amellyel kapcsolatban beismerték, hogy az Európai Parlamentnek van egy ilyen javaslata - minderről Bakondi György beszélt a Magyar Hírlapnak. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerint aggályos, hogy a bizottság az európai adófizetők pénzéből finanszíroz olyan ismeretlen személyeket, akik ismeretlen célból, kétes identitással érkeznek Európába. Ráadásul úgy, hogy miközben Brüsszel azt sulykolja, hogy ellenőrizni kell a külső határokat, még elő is segíti az illegális bevándorlók továbbjutását.
Vágólapra másolva!

Brüsszel elismerte bevándorláspárti terveit - mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a Magyar Hírlapnak. Bakondi György leszögezte, az Európai Bizottság hiába próbál hárítani, a brüsszeli bürokrácia szándékai teljesen egyértelműek, és az EP-választást követően meg is akarják valósítani az elképzeléseiket.

Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt, az Európai Unió és az Arab Liga közötti migrációs csúcstalálkozón elfogadott nyilatkozatról azt mondta, hogy semmilyen ellentmondás nincs a zárónyilatkozatban foglaltak és a kormány politikája között.

Magyarország az illegális bevándorlást nem támogatja.

A dokumentum megfogalmazása ugyanakkor egy hosszú folyamat volt, és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vétójának köszönhetően az ENSZ migrációs paktumának előírásai nem kerültek be a nyilatkozatba - magyarázta Bakondi György.

Az Európai Bizottság beismerte, hogy valóban léteznek a migránskártyák Forrás: AFP/Pius Utomi Ekpei

A bizottság elismerte a bevándorlási terveit

Kiemelte: ez fontos, mert bár korábban azt hirdették, hogy nem lesz kötelező érvényű az ENSZ migrációs csomagja, mostanra teljesen egyértelmű, hogy a benne foglaltak a nemzetközi jog részévé válhatnak. Rámutatott, hogy a kormány brüsszeli tervekre vonatkozó tájékoztató kampánya az Európai Bizottság (EB) uniós migrációs politikájáról szóló közleménye után is indokolt, hiszen az EB lényegében elismerte a bevándorlási terveit.

Említette az Európai Parlament migránsvízumokról foglalkozó javaslatát, amely szerinte valójában arról szól, hogy ha valaki Afrikában bármely uniós tagállam nagykövetségére bemegy, és jelzi, hogy humanitárius okokból be kell utaznia Európába, akkor kap egy vízumot, onnantól kezdve pedig nem lehet a határon feltartóztatni, és későbbi kitoloncolása képtelenség. Emlékeztetett, hogy a csak Görögországban tartózkodó menekülteknek szóló migránskártyákról az EB azt mondta, hogy jelentős összeget juttatnak a migránsoknak szánt névtelen bankkártyákra. Hiába mondják, hogy

ellenőrzik a kártyák sorsát, ez a gyakorlatban nem működik, hiszen időközben a migránsok továbbmennek.

Az EB szembemegy a saját előírásával is, hiszen nem lehet névtelen bankkártyát kiadni Európában - értékelte.

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója: Minden korábbinál komolyabb jelentősége van a közelgő EP-választásnak Forrás: MTI/Marjai János

Nagy jelentőségű EP-választás

Hangsúlyozta: minden korábbinál komolyabb jelentősége van a közelgő EP-választásnak. A kormány most csak tájékoztat, mert a magyar embereknek joguk van tudni, hogy egy választásnak mi a tétje, ezt követi majd a Fidesz-KDNP pártkampánya.

A Demokratikus Koalíció a minap már letette a voksát az Európai Egyesült Államok szükségessége mellett, a kormánypártok ezzel szemben azért fognak kampányolni, hogy a bevándorlásellenes erők kerüljenek többségbe, és az egyenrangú nemzetállamok szövetségét erősítsük meg

- tette hozzá.

Az EB következő költségvetési ciklusra vonatkozó javaslatáról, miszerint nem büntetnének egyetlen tagállamot sem a migrációs politikája miatt, a főtanácsadó azt mondta, a költségvetésben jelentős támogatási keretet különítene el az európai értékeket védelmező civil szervezetek számára. Ezeknek az lenne a feladata, hogy minősítsék az államokat demokratikus értékeik alapján, Brüsszel pedig eszerint csökkenthetné a lehívható források nagyságát. Egy ilyen mechanizmus nem illeszkedik az európai nemzetállamok demokratikus gyakorlatába, ezért elfogadhatatlannak tartja a kormány - fogalmazott.

Orbán Viktor miniszterelnök és Bakondi György belbiztonsági főtanácsadó Forrás: Origo

Ez nem fogadható el

Felidézte az EU határ- és partvédelmi ügynökséggel (Frontex) kapcsolatban azt az EB-javaslatot, miszerint egy tízezer embert számláló alakulat jöjjön létre, amely válsághelyzetben határvédelmi beavatkozásokról dönthetne. Ez a magyar kormány számára nem fogadható el, hiszen egy ilyen lépés a nemzeti szuverenitás súlyos sérelmét jelentené - szögezte le.

A jelenlegi migrációs útvonalakon történő mozgásról elmondta, a balkáni útvonalon körülbelül hetvenezer illegális bevándorló torlódott fel, és folyamatos az utánpótlásuk.

Bosznia-Hercegovinában mostanra kritikus a biztonsági helyzet, itt is egyre több migráns tartózkodik.

Továbbá a Líbiából Olaszországba, valamint a Marokkóból Spanyolországba irányuló mozgás is számottevő, az onnan érkező migránsok nagy része tovább akar menni például Németországba - fejtette ki Bakondi György.

Magyarország területére 2019-ben a déli határszakasznál csaknem ezerötszázan kíséreltek meg belépni az ország területére, ebből kétszáznégy esetben a rendőrök és a katonák megakadályozták a bevándorlókat a kerítés átlépésében, a visszakísértek száma pedig ezerkétszáznyolcvankettő volt - tudatta Bakondi György.