Termékbiztonság – a fogyasztó legfontosabb érdeke (2. rész)

mikrohullámú sütő
A mikrohullámú sütők ma már szinte minden háztartás nélkülözhetetlen kellékei
Vágólapra másolva!
A fogyasztónak fűződik legfontosabb érdeke a biztonsághoz. Erre való tekintettel vásárláskor, a termék kiválasztásakor a fogyasztó számára elsődleges szempontnak kell lennie a biztonság mindenkori tudatos vizsgálata. Most a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége szakembereivel készült írás második részét olvashatja, az első itt érhető el.
Vágólapra másolva!

Fontos annak értékelése, hogy a használati környezet egyedi feltételeit is kell vizsgálni, mivel az egyedi használati feltételek módosíthatják, esetleg rontják az általánosan elfogadható biztonságot.

Fontos megjegyezni, hogy egyetlen termék sem nyújt 100 %-os biztonságot, mindegyiknek van/lehet valamilyen egészségkárosító hatása. (Pl. Biztonságosnak gondolt, esztétikai funkciót, élményt nyújtó és művészeti értéket hordozó vázát is leverhetünk a polcról, ezzel sérülésünket okozva.)

Azt is meg kell jegyezni, hogy a gyártó nem láthatja előre valamennyi fogyasztó viselkedését a termék használata során. Ennek ellenére megpróbálja figyelembe venni azt is, hogy nem minden esetben rendeltetésszerű a termék használata és a használati tanácsok nem kerülnek maradéktalanul betartásra.

A gyártó sokszor gondol rá és figyelembe veszi a fogyasztó gondatlanságát, megoldva az ilyenkor fennálló veszély kiküszöbölését.

Példaként megemlíthető, hogy egy vízforraló kialakítása során tekintettel vannak arra, és azt is figyelembe veszik, hogy a használati útmutatóban leírtakkal ellentétben a fogyasztó néha „túltölti" a víztároló edényt, ezért forrás közben kifolyik belőle a víz. Ugyanakkor ilyenkor sem folyik be a víz olyan helyre, ahol rövidzárlatot, esetleg áramütést okozna.

Forrás: Photononstop/Philippe Turpin

Az sem jelenthető ki általánosan érvényesnek, hogy a műszaki-tudományos fejlődés egyre biztonságosabb termékeket eredményez, hiszen újabb és újabb, jobb vagy a korábbitól eltérő szolgáltatást biztosító termékeket fejlesztenek ki, amelyeknél még nem ismertek a fogyasztói szokások, így azok a fejlesztés során nehezen vehetőek figyelembe.

Mivel a fogyasztó nincs abban a helyzetben, hogy a biztonságosság mértékét minden esetben és teljes terjedelemben meg tudná ítélni és annak figyelembevételével hozhatná meg vásárlási döntését, a biztonsághoz kapcsolódó jogi háttér meghatározása, valamint az előírások betartásának ellenőrzése az állam és hatóságai feladata és felelőssége.

Ez azt jelenti, hogy az állam a fogyasztó helyett, az ő támogatásukra lép fel a piacon.

Ahhoz, hogy ennek a feladatnak az ellátását megkönnyítsék, az Európai Unióban létrehozták a gyártó által megvalósított termékbiztonság ellenőrzési és dokumentálási rendszert. Megalkották a CE jelölést (Conformité Européenne = európai megfelelőség), amely megkönnyíti a piacfelügyeleti ellenőrzést, és segíti a nem megfelelő termékek kiszűrését.

A CE jelölés egy jelzés a hatóságok felé arról, hogy a termék megfelel a rá vonatkozó előírásoknak és követelményeknek, így joggal feltételezhető, hogy biztonságos.

A CE jelölés jogszerű alkalmazásához a gyártónak, a termék típusától függően, különböző feltételeket kell teljesítenie: műszaki dokumentáció összeállítása, termékvizsgálat (típusvizsgálat), tanúsítás, minőségügyi rendszer működtetése, szükség esetén akkreditált vizsgáló laboratórium, tanúsító, valamint kijelölt szervezet bevonásával.

Ez a jelzés a fogyasztónak is fontos információt jelent, mégpedig azt, hogy a termék nagyon nagy valószínűséggel biztonságos.

Összefoglalva, a termékbiztonság megvalósításában –, amely a műszaki-technológiai fejlődés következményeként állandóan változik – a piac valamennyi szereplőjének fontos feladata van, különösen a fogyasztónak jól felfogott érdeke a termékbiztonság ellenőrzése a saját biztonsága érdekében.