Zellert a forralt borba!

Gyógyfüves forralt bor
Vágólapra másolva!
Forralt bor zellerrel és gyógynövényekkel - bizarrul hangzik, de kipróbáltuk és isteni.
Vágólapra másolva!

A karácsonyi szezon egyik legfinomabb forralt borát a Gozsdu-udvarban, az Adventi Királyi Vásárban kóstoltuk. A titok a gyógynövényekben rejlik: a borba ugyanis zellerszárat, vasfüvet és kasvirágot áztatnak, mielőtt felmelegítik és fűszerezik. Miközben a forralt bort kortyoltuk, megérkezett a faházhoz Takács Gábor, aki édesapjával, Takács Ferenc gyógynövényszakértővel együtt izgalmas gyógynövénytúrákat szervez a Balaton-felvidéken. Tőle kaptunk pár tippet, hogyan készíthetjük el otthon is ezt a finom forró italt. Nincs kőbe vésett recept, lehet kísérletezni. Mindenképpen használjunk viszont minőségi bort, amelyet csak úgy magában is szívesen meginnánk. Azt szinte minden forraltbor-rajongó tudja, hogy a bort igazából soha nem szabad felforralni, hiszen akkor elveszíti az aromáját. A gyógyfüvek esetében ez azért is fontos, mert melegítés közben a gyógynövények hatóanyagai kiáznak, de ha felforraljuk őket, akkor kárba vésznek az értékes anyagok.

Forrás: Szilva Eszter

Hozzávalók (kb. 5 személy részére)

két üveg fehérbor
2-3 dl víz (elhagyható, de nem árt, ha kicsit hígitjuk a bort, kevésbé lesz tömény az eredmény - bár van aki éppen úgy szereti)
egy-két zellerszár felvágva
gyógynövények: egy-egy evőkanál szárított kasvirág, vasfű (gyógynövényboltokban, drogériákban kapható)
fűszerek: csillagánizs, fekete vagy zöld kardamom, szegfűszeg ízlés szerint
cukor ízlés szerint körülbelül 5-6 evőkanál
narancsgerezdek (körülbelül egy narancs)

A bort töltsük egy nagy befőttesüvegbe és áztassuk benne a zellerszárat, kasvirágot és vasfüvet pár óráig. Ezután öntsünk lábasba a vízzel, tegyünk hozzá pár evőkanál cukrot, fűszerezzük. Ahogy melegszik, jöhetnek a narancsgerezdek is (jól mossuk meg a narancs héját!). Melegítsük a tűzhelyen, de forrás előtt vegyük le.