Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

I. Az emberi civilizáció kialakulása a mezőgazdaságon alapult


1. ábra

A földművelés kialakulásakor először sikerült az új kőkorszak (a neolitikum) emberének a természettől való teljes függőségből kiszabadulni, amely a korábbi korszakokra jellemző gyűjtögetésre és vadászatra alapozott élelmiszerszerzésre épült. Az emberiség fejlődéstörténete során először, mintegy 10 ezer évvel ezelőtt a Tigris és az Eufrátesz folyamvidékén kezdett tudatosan termelni, elsőként feltehetőleg a vadbúzát "háziasítva". A földművelés döntően gyorsította fel az emberi képességek fejlődését, létrejöhetett a társadalmi munkamegosztás, ezzel a mezőgazdaság az emberi civilizáció alapjává vált.

Forrás: ORIGO
2. ábra



A földművelés forradalmával szinte párhuzamosan zajlott a ma ismert és széles körben elterjedt állatfajok többségének háziasítása is, i. e. 7 és 4 ezer között. A kutyáé pedig már 15 ezer és a rénszarvasé 12 ezer éve kezdődött el.

A háziasítás során a növények és az állatok alkalmazkodtak az emberekhez és céljaikhoz. Az állattenyésztés elterjedésével már kialakult a kevert mezőgazdaság korszaka, de sok esetben az emberi közösségek földművelőkre és állattenyésztőkre váltak szét, az adott korra jellemző kulturális jellegzetességekkel.



3. ábra

Forrás: ORIGO

4. ábra

Forrás: ORIGO

5. ábra

"Az ország haszna mindenek felett a mezőgazdaságot kedvelő király"

A mezőgazdasági tevékenységet már az ókorban is sokirányúan szabályozták. A világ talán első szociális indíttatású agrártörvénye Mózestől származik, az időszámításunk előtti 13. századból, miszerint:

"És midőn learatjátok országotok aratását, ne teljesen arasd le meződnek szélét aratásodkor, a szegénynek és jövevénynek hagyjad azokat." Mózes, III. könyve 23. fejezet. (Talmud könyve, I. kapu)

Forrás: ORIGO
6. ábra



Az USA-hoz hasonló élelmiszersegély-programok nemcsak a leszakadó, a szegényebb lakossági rétegek népegészségügyi szempontból fontos, kiegyensúlyozott élelmiszer-ellátását szolgálják, - javítva egyúttal az életminőséget is -, hanem ezzel védik országuk belső piacát is.

Az Élelmezésügyi Világszervezet (FAO) szerint, 2001-ben a világ lakosságából 2,6-2,7 milliárd ember léte kizárólagosan a mezőgazdaságtól függött, erőfeszítéseiket, szinte teljes jövedelmüket, szűkös élelmiszer-ellátásuk biztosítására fordítják. A háztartási statisztikák azt mutatják, hogy a leggazdagabb országokban az összes fogyasztói kiadás 12-16%-át, a közepesen gazdagokban egynegyedét, egyharmadát költik élelmiszerekre. Hazánkban ez mintegy 25%-ra rúg, az élvezeti cikkekkel együtt pedig 34%-ot ér el átlagosan. Talán kevesen tudják hallgatóságom körében, hogy a világ vezető ipari nagyhatalma, az USA minden ötödik munkavállalójának állása kapcsolódik valamilyen módon az agrárgazdasághoz, az agrárbizniszhez. Joggal állíthatjuk tehát, hogy a 21. század elején a világ lakosságának több mint a fele egzisztenciálisan függ az agrárgazdaságtól.