Szerdán döntenek Pinochet büntethetőségéről

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


A Lordok Házának bírái szerdán döntenek Augusto Pinochet büntetőjogi védettségéről

1973-ban Pinochet megdöntötte puccsal Salvador Allende államfő kormányát, s katonai junta vezetőjeként,

1974-től hivatalosan is államfőként kegyetlenül leszámolt ellenfeleivel. A megkínzottak és eltűntek számát háromezerre becsülik, ötvenezernél többen emigráltak Chiléből.

1990-ben Pinochet polgári politikusoknak adta ugyan át a hatalmat, de a hadsereg főparancsnokaként az ország erős embere maradt.

1998 márciusában e tisztségéről is lemondott, de azonnal örökös szenátornak nevezték ki, ami mentességet biztosított számára a hazájában eddig beterjesztett 14 vádemelési indítvány alól.

1998. október 16. A brit rendőrség egy spanyol bíró által népirtás, terrorizmus és kínzás miatt kiadott nemzetközi körözés alapján előzetes letartóztatásba helyezte a szeptember 22. óta egészségügyi kezelésen Londonban tartózkodó Pinochetet.

1998. október 17. A chilei külügyminisztérium hivatalosan tiltakozott a brit hatóságoknál, mert az örökös szenátor Pinochet diplomáciai útlevéllel utazott, így diplomáciai mentességet élvez. A londoni kormány szerint viszont Pinochet a diplomaták státusát és többek között mentességét rögzítő 1961-es bécsi konvenció alapján nem élvez mentességet, az ügyet a jogrend szellemében kezelik.

1998. október 24. A chilei kormány hivatalos jegyzékben kérte a brit hatóságoktól Pinochet szabadon bocsátását, hangsúlyozva, hogy a spanyol törvényeket területi illetékesség hiányában nem lehet az esetre alkalmazni, így a spanyol kiadatási kérelem nem megalapozott. Ugyanezen a napon újabb elfogatóparancsot adtak ki a tábornok ellen, amely "jobban megfelel a kiadatási kérelemnek".

1998. október 28. A londoni felsőbíróság egyhangúlag úgy döntött, hogy a 82 éves Pinochet, mint egykori államfő, mentességet élvez minden büntetőeljárásban vagy polgári peres eljárásban, amelyet brit bíróságon indítanak ellene olyan cselekmények miatt, amelyet hivatalos minőségében követett el. A bírák szerint Spanyolországnak nincs joga eljárni olyan ügyekben, amelyet külföldi állampolgár nem spanyol földön követett el. A döntés ellen azonnal fellebbezett az ügyészség, így a tábornok továbbra is házi őrizetben maradt egy londoni klinikán.

1998. október 30. A londoni felsőbíróság óvadék ellenében ideiglenesen szabadon engedte Pinochetet, azzal a feltétellel, hogy továbbra is a klinikán, rendőri őrizet alatt marad.

1998. november 4. A legfőbb bírói hatalmat gyakorló Lordok Házának bírái megkezdték a meghallgatást, amelyen a két fél ügyvédei ismertették érveiket a Pinochet tábornoknak mentességet biztosító londoni bírósági döntés fellebezésének ügyében.

1998. november 6. A madridi kormány jóváhagyta, hogy Spanyolország elküldje a brit hatóságoknak az Augusto Pinochet egykori chilei diktátor kiadatására vonatkozó kérelmét, miután a spanyol legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy illetékes a Pinochet elleni tárgyalás levezetésére.

1998. november 11. Svájc hivatalosan kérte Nagy-Britanniától Pinochet kiadását, s ezzel fél tucatnál is több hivatalos kiadatási kérelem feküdt európai országok részéről Londonban.

1998. november 25. A Lordok Háza Pinochet 83. születésnapján úgy döntött, hogy Pinochet nem élvez mentességet a büntetőjogi felelősségre vonás alól sem egykori államfőként, sem a chilei szenátus örökös tagjaként. A döntés joga ezzel Jack Straw brit belügyminiszter kezébe került, neki kell döntenie arról, kiadják-e a volt diktátort Madridnak.
1998. november 30. A chilei kormány hivatalosan is kérte Pinochet kiadatását, de azt is bejelentették, hogy Santiagóban nem akarnak bűnvádi feljelentést tenni a volt diktátor ellen, aki ellen addig 14 keresetet nyújtottak be a chilei hatóságokhoz.

1998. december 1. Augusto Pinochet elhagyta a londoni magánkórházat, ahol október 29. óta tartózkodott kezelésen.

1998. december 9. Jack Straw brit belügyminiszter felhatalmazást adott az Augusto Pinochet tábornok ügyében megindított spanyol kiadatási folyamat folytatására.

1998. december 10. Pinochet ügyvédei fellebbezést nyújtottak be a legfelsőbb bírói hatalmat gyakorló lordbírák döntése ellen arra hivatkozva, hogy a döntést kimondó bírák egyike elfogult volt, lévén az Amnesty International egyik alapítványának elnöke. A lordbírák döntésének megkérdőjelezésére még nem volt példa a brit jogtörténetben.

1998. december 11. Augusto Pinochet tábornok őrizetbe vétele óta először jelent meg a nyilvánosság előtt, a spanyol kiadatási kérelem ügyében megindított bírói vizsgálat első meghallgatásán. A volt diktátor még aznap közzétette "minden chileihez" írott, Londonból keltezett "politikai végakaratát".

1998. december 14. Pinochet ügyvédei megfellebbezték Jack Straw brit belügyminiszter döntését is, amely szabad utat adott a spanyol kiadatási kérelem bírósági vizsgálatának.

1998. december 17. A legfelsőbb brit joghatóságot alkotó lordbírák helyt adva a fellebbezésnek, új meghallgatást rendeltek el Pinochet ügyében. A hagyományoktól eltérően ezúttal nem öt, hanem hét lordbíró dönt majd.

1999. január 18. A lordbírói testület megkezdte az új meghallgatást a volt chilei diktátor ügyében. A bírák a chilei kormány és az Amnesty International számára is megadták a lehetőséget, hogy részt vegyenek a meghallgatáson. Példa nélküli az is, hogy a lehetőséget biztosítottak Pinochet ügyvédei számára, hogy "átvilágítsák" a meghallgatásra kijelölt új bírói testületet.

1999. január 24. A brit külügyminisztérium bejelentette, hogy Nagy-Britannia nem ismerte el Augusto Pinochetet Chile államfőjeként, amikor a tábornok az 1973 szeptemberben végrehajtott katonai puccsal hatalomra jutott.

1999. február 4. A lordbírák befejezettnek nyilvánították a meghallgatást a Pinochet-ügyben, de a döntés kihirdetését meghatározatlan időre elhalasztották.

1999. február 19. Nyilvánosságra került, hogy még novemberben Angelo Sodano bíboros, a vatikáni kúria titkárságának vezetője - gyakorlatilag kormányfő - azzal a kéréssel fordult a brit kormányhoz, hogy akadályozza meg Pinochet kiadatását a spanyol igazságszolgáltatásnak.
(MTI)

Ajánló: