A britek segítenek feltárni a jugoszláviai tömeggyilkosságokat<br/>

Vágólapra másolva!
A brit törvényszéki orvosszakértők segítenek a hágai Nemzetközi Törvényszék munkatársainak adatokat gyűjteni a jugoszláviai tömeggyilkosságokról.
Vágólapra másolva!

"A nemzetközi békefenntartó erők keretében a brit rendőrség szakértői segítséget nyújtanak majd a koszovói erőszakcselekmények bizonyítékainak feltárásában, hogy az elkövetőket a későbbiekben felelősségre vonhassák", jelentette be Robin Cook brit külügyminiszter.
A koszovói válságról megtartott rendkívüli parlamenti vitában a brit külügyi tárca irányítója közölte: a hágai Nemzetközi Törvényszék munkatársaival együttműködve brit törvényszéki orvosszakértők adatokat fognak gyűjteni a halálozások okairól a feltételezett tömeggyilkosságok színhelyein. A brit kormány minden információt átad a hágai törvényszéknek a szerb erők kegyetlenkedéseiről, amelyekről hírszerzési forrásokból, az albán menekültek elmondásaiból értesült. Cook szerint nem kizárt, hogy akár 20-30 ezer férfit, nőt és gyermeket is meggyilkolhattak.

Cook elmondta: a diplomácia előtérbe helyezéséről szóló követelések ellenére a brit kormánynak az a határozott álláspontja, hogy a légi csapásokat folytatni kell. "Ha most leállítjuk a bombázásokat, nem adunk nagyobb teret a diplomáciának. Lehetővé tennénk viszont Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök számára, hogy átcsoportosítsa, új fegyverekkel lássa el katonáit", mondta.
A külügyminiszter annak a szilárd meggyőződésének adott hangot, hogy a NATO légicsapás-sorozata komoly károkat okoz a szerb erőknek Koszovóban. Beszámolt arról, hogy a szerb hadsereg 160 harckocsiját, páncélozott csapatszállító járművét és 60 tüzérségi egységét semmisítették meg a tartományban. "A menekültek csak akkor fognak visszatérni Koszovóba, ha a katonai nyomást fenntartjuk, sőt fokozzuk", hangoztatta Cook, hozzátéve, hogy a NATO-szövetségesek minden diplomáciai erőfeszítést kiaknáznak a válság megoldásra.
"A koszovói válság fordulópont kell hogy legyen a balkáni népek életében. Mindaddig nem lesz stabilitás és újrakezdés a térségbeli országok számára, amíg nem győzzük le az etnikai tisztogatást, amely a tegnap fasizmusának és nem a mai Európának a része." Cook megerősítette, hogy a NATO katonai akciójának nem célja Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök elmozdítása a hatalomból.
Javier Solana NATO-főtitkár a héten jelentést tesz az észak-atlanti szövetség tagállamainak arról, mekkora szárazföldi erő szükséges a menekültek biztonságos hazatérésének megvalósításhoz. "A rambouillet-i békemegállapodásban megállapított 28 ezer katonánál sokkal nagyobb létszámú erőt kell felvonultatni a térségben", mondta Solana.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, arzenál, dokumentumok