Mindkét fél elégedett a Helsinkiben létrejött orosz-amerikai megállapodással<br/>

Vágólapra másolva!
A terület és a létszám kérdésében orosz visszakozással, a parancsnokság kérdésében kölcsönös engedményekkel jött létre Helsinkiben az orosz-amerikai megállapodás.
Vágólapra másolva!

A finn fővárosban péntek éjjel William Cohen amerikai és Igor Szergejev orosz védelmi miniszter által aláírt megállapodás akkor lép életbe, ha jóváhagyják a NATO vezetői és az orosz hatóságok.
Borisz Jelcin orosz elnök már jóváhagyta a megállapodást, és Bill Clinton amerikai elnök is örömét fejezte ki a megegyezés létrejöttének hírére.
Moszkva lemondott arról a követeléséről, hogy az orosz békefenntartóknak önálló hadműveleti területe legyen. Az orosz békefenntartókat az öt koszovói körzet három területén helyezik el: az amerikai (keleti), a francia (északi) és a német (déli) körzetben.
"A három körzetben az oroszok felelősségére bízott övezetek Moszkva teljes ellenőrzése alatt lesznek" - idézte az AFP Szergejevet, aki hozzátette: "Elégedettek vagyunk ezzel a megoldással".
Az orosz békeerők létszáma 3600 fő lesz - jelentette be Szergejev. Moszkva néhány nappal korábban még 10000 vagy 5000 orosz katonát szeretett volna a térségbe vezényelni.
A parancsnokság kérdésében vegyes megoldás született. Moszkva orosz parancsnokságot követelt csapatainak, Washington egységes, NATO-irányítású KFOR-parancsnokságot akart.
Cohen megfogalmazása szerint az orosz békeerők "a KFOR taktikai irányítása és orosz műveleti irányítás alatt" fognak működni. Szergejev szerint "sikerült olyan megegyezést találni, amely lehetővé teszi az oroszoknak, hogy teljes mértékben részt vegyenek a békefolyamatban, megőrizve az orosz csapatok feletti parancsnokságot". Mint mondta: "A parancsnokság gyakorlatilag minden szintjén lesz egy-egy orosz felelős, és a parancsokat az ő egyetértésével kapják az orosz egységek".
Pénteken Igor Ivanov orosz külügyminiszter és Igor Szergejev védelmi miniszter amerikai kollégáikkal, Willam Cohennel és Madeleine Albrighttal 12 órán át tárgyaltak a megegyezés érdekében. Az AFP orosz diplomáciai forrásra hivatkozva azt közölte, hogy a megegyezést a Borisz Jelcin orosz elnök által a tárgyaló minisztereknek adott új utasítások tették lehetővé.

A 200 orosz katona által a múlt héten elfoglalt pristinai repülőteret megnyitják a NATO, Oroszország és más nemezetközi járatok számára a KFOR ellenőrzése alatt. Közel 750 orosz katona állomásozna a repülőtéren-írta Reuters.

Bill Clinton üdvözölte az elfogadott orosz-amerikai megállapodást.
"A megállapodással sikerült elérni kitűzött céljainkat, és ezért igen elégedett vagyok", mondta Clinton, megköszönve a tárgyalók Helsinkiben végzett munkáját. Indokoltnak tartotta, hogy az orosz erők az öt koszovói szektor közül háromban lesznek jelen. Úgy vélte, hogy növeli a bizalmat az, ha az oroszok több szektorban is jelen lesznek.

Bár Oroszország kénytelen volt lemondani fő követeléséről, az orosz diplomaták üdvözölték a megállapodást.
"A Helsinkiben elért amerikai-orosz megállapodás a koszovói békefenntartók tevékenységében való orosz részvételről teljes egészében megfelel azoknak az utasításoknak, amelyeket Borisz Jelcin elnök az orosz tárgyalóküldöttségnek adott", mondta Igor Ivanov orosz külügyminiszter.
Gennagyij Szeleznyov, a Kommunista Párt vezetője azonban az orosz duma véleményét tolmácsolva azt mondta, "Jelcin túl lágy volt", amikor a megállapodás aláírására szólította fel az orosz tárgyaló feleket.

Miután létrejött a megállapodás, Magyarország bejelentette, hogy ezután az oroszok is áthaladhatnak az ország területén, mint a többi KFOR-egység.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.

(MTI)

Ajánló: