Papon kiadatását esetleg lassítani fogja rossz egészségügyi állapota<br/>

Vágólapra másolva!
Franciaország és Svájc tanulmányozza, hogy milyen jogi úton adhatnák ki a svájci hatóságok a leggyorsabban és legegyszerűbben Franciaországnak Maurice Papont. Francia diplomáciai források szerint a kiadatást lassíthatja az emberiségellenes bűnökben való cinkosságért tavaly tíz évre ítélt egykori állami tisztségviselő rossz egészségi állapota, meg nem nevezett betegsége.
Vágólapra másolva!

A francia külügyi szóvivő szerint egyebek között az Európai Kiadatási Egyezmény adta eljárási lehetőségeket is tanulmányozzák, de azoknál gyorsabb megoldást szeretnének találni. Az 1957. december13-án kelt egyezményt mind Franciaország, mind Svájc aláírta. Ez a konvenció adott lehetőséget arra, hogy Papont francia nemzetközi körözés kiadása után péntekre virradóan Svájcban ideiglenes jelleggel letartóztatták. Lionel Jospin francia kormányfő a letartóztatás hírére azonnal kérte Papon kiadatását.

A svájci rendőrség az ország német ajkúak lakta részén, a síparadicsomáról híres Gstaad település Posthotel Rössli nevű szállodájában tartóztatta le Papont, aki a szállodába álnéven jelentkezett be állítólagos unokahúgával együtt. A hotel tulajdonosa gyanút fogott: Paponnak az újságban látható fényképe alapján felismerni vélte benne a 115-ös szobában megszállt vendéget, majd értesítette a rendőrséget. A 89 éves férfi letartóztatásakor nem állt ellen. Panaszkodott arra, hogy nem jól érzi magát, de a kiérkező orvos megállapította, hogy állapota lehetővé teszi őrizetbe vételét. Egyelőre a berni Inselspital kórház egyik börtönkórtermében helyezték el. A kórház szóvivője szerint állapota "nem nagyon súlyos".

A francia rendőrség felkészült arra, hogy akár már pénteken átvegye a svájci hatóságoktól Papont. Rendőrségi források szerint valószínűleg a Párizstól délre található Fresnes börtönébe fogják szállítani.

Jacques Chirac francia államfő a letartóztatásra reagálva közleményt adott ki, amely szerint Maurice Papon letartóztatásával helyreállt a törvényesség. A háborús bűnös bíróság elé állításáért legtöbbet tevő Serge Klarsfeld francia nácivadász a Radio France-Infónak ezt mondta: Az, hogy Svájcban, és nem Brazíliában vagy Chilében tartóztatták le Papont, valószínűleg azt jelenti, hogy hamarosan visszahozzák.

(MTI)

Korábban:

(1999. 10. 22.)