A mentőberendezések nem tudnak a Kurszkhoz kapcsolódni<br/>

Vágólapra másolva!
Az orosz mentőegységek szombat délig sem jártak sikerrel, a búvárhajók eredménytelenül próbálkoztak az immár egy hete a tengerfenéken beágyazódott Kurszk atom-tengeralattjáró legénységének kimentésével. A Kurszk zsilipkapujának sérülése kizárja, hogy az orosz víz alatti mentőberendezések az atom-tengeralattjáróhoz kapcsolódjanak.
Vágólapra másolva!

A Kurszk balesete során a hatalmas erejű ütközés deformálta a hátsó vészkijárat zsilipkapuját is, és ezért képtelenek az orosz mentőegységek biztosítani a legénység mentését, a víz kiszivattyúzását a mentőfolyósóból - mondta szombaton Igor Digalo, az orosz haditengerészet szóvivője. Digalo szerint számos műszaki megoldást fontolgatnak, egyebek között betétgyűrűk alkalmazását, amelyek lehetővé tennék a mentőegység hermetikus dokkolását a tengeralattjáró törzséhez. Csővezeték létesítését is tervezik, amelyen elszivattyúznák a vészkijáratból a vizet, de a vezeték kiépítése legalább 24 órát venne igénybe.

Szombat délig minden eddigi orosz mentőakció eredménytelen volt. Pedig éppen egy hete süllyedt a fenékre az atom-tengeralattjáró, mindeddig ismeretlen, vagy eltitkolt okokból. Az orosz haditengerészet szóvivője szombati nyilatkozatával ugyanakkor közvetve beismerte az eddigi erőfeszítések hiábavalóságát, azt, hogy rosszul választották meg a mentés módszerét.

Arra változatlanul nem adnak magyarázatot az orosz hatóságok, hogy miért nem vetettek be mélytengeri búvárokat. Az egyetlen remény immár szinte csak a külföldi segítségben maradt, és az angol mélytengeri buvárhajó, illetve a norvég búvárok már szombat este a Kurszk körzetébe érkeznek. Vlagyimir Putyin elnök várhatóan szombaton felkeresi a mentés helyszínét.

A Barents-tengeren jelenleg rendkívül kedvez az időjárás a mentőmunkálatoknak, alig van hullámverés, feloszlott a köd és kisütött a nap.

(MTI)