Széthullhat a Francia Köztársaság - állítja a lemondott francia belügyminiszter<br/>

Vágólapra másolva!
Milyen lesz Franciaország és Korzika viszonya a Matignon-terv elfogadása után? Ez a kérdés foglalkoztatja a francia közvéleményt az utóbbi napokban. A múlt héten lemondott belügyminiszter ugyanis azt állította, hogy a Korzikának ígért nagyobb autonómia a köztársaság széthullásához vezethet. Jospin miniszterelnök szerint nincs ok aggodalomra. A köztársasági elnök azonban még nem foglalt állást az ügyben.
Vágólapra másolva!

"A köztársaság én vagyok" - hirdette Jospin kormányfő képe fölötti címében a Libération című francia lap hétfői számának első oldalán. A kormányfő vasárnap a szocialista párti rendezvényén elmondott beszédében volt belügyminiszterének és a Matignon korzikai tervének kikezdésétől politikai hasznot remélő jobboldalnak egyaránt azt üzente, hogy sem a köztársaság, sem a francia nemzet nincs veszélyben, az általa választott rendezési folyamat a legjobb út ahhoz, hogy Korzika jövője a Francia Köztársaság keretei között legyen biztosítva.

Jospin anélkül, hogy egyszer is nevén nevezte volna különvéleményét a kormány iránti lojalitás elé helyező volt miniszterét, kategorikusan utasította vissza annak minden vádját, leszögezte, hogy az egyezmény "az erőszakról való lemondás alapelvén jött létre", végrehajtása "fokozatos és feltételekhez kötött", annak minden szakaszát a parlament fogja megvitatni, ellenőrizni és érvényesíteni. Meggyőződéssel hangoztatta, hogy a 2004 körül végleges formát öltő folyamat "el fogja nyerni a nép jóváhagyását".

A gaulle-ista ellenzéki vezetők feltételezése szerint Jospin "visszakozásra készül" a korzikai ügyben.

Súlyos kényelmetlenséget okoz Jospinnek Jacques Chirac köztársasági elnök feltűnő szótlansága a "Matignon-egyezmény" ügyében. A Korzika-vita mostanára bekebelezni látszik az elnöki mandátum hétről öt évre csökkentését témájául tűző szeptember 24-i népszavazás iránt mutatkozó amúgy sem túl nagy érdeklődést.

Charles Pasqua, az RPF elnöke, aki pénteken még még azt tanácsolta az elnöknek, hogy a népszavazás témáját bővítse ki a köztársaság egységét fenyegető korzikai folyamat megítélésével, vasárnap felszólító hangnemben sürgette az államfőt: " Szólaljon meg, Elnök úr! Mondja meg, mit gondol: veszélyes-e a folyamat? És ha igen, milyen intézkedéseket tervez annak megállítására?"

(MTI)