A francia sajtó az ország kudarcának tartja az Ausztriát sújtó EU-szankciók feloldását<br/>

Vágólapra másolva!
A francia sajtó a francia EU-elnökség megalázó kudarcaként ítéli meg az Ausztria ellen február óta érvényben volt politikai karantén minden megszorítás nélkül történt keddi feloldását. Az újságírók ugyanakkor úgy vélik, a ''bölcsek'' jelentése - elismerve, hogy az intézkedések megerősítették a közös európai értékek fontosságának tudatát - lehetőséget kínál a továbblépésre.
Vágólapra másolva!

A sokszínű francia sajtó, amely pártállásra való tekintet nélkül egységesen, minden finomítástól mentesen, következetesen "szélsőjobboldali pártként" említi a Haider nevével fémjelzett Osztrák Szabadságpártot (FPÖ), egybehangzóan abban látja a Párizs által kezdeményezett diplomáciai elszigetelés csődjét, hogy hatására Ausztriában semmi nem változott: az FPÖ változatlanul részese a kormányhatalomnak. Az EU-elnökséget betöltő Franciaországnak még azt sem sikerült elérnie, hogy partnereit valamiféle közös felügyeleti mechanizmus megvalósítására rávegye.

A liberális-baloldali Libération a történelem iróniájának nevezi, hogy az EU soros elnökének tisztében éppen Jacques Chirac francia államfőnek kellett kimondani azon szankciók feltétel nélküli eltörlését, amelyek bevezetése mellett oly ékesszólóan érvelt. A közös európai értékek védelmére rossz, elhamarkodott taktikát választott a 14 partnerország, a diplomáciai karantén kezdetekor nem mérlegelték a válság lezárásának lehetőségeit, s nem számoltak azzal, hogy Bécs vétójogának lobogtatásával képes blokkolni az unió előtt álló - és a francia elnökség szemében elsőrangú fontosságot élvező - intézményi reformok megvalósítását, amely előfeltételele a szervezet keleti bővítésének.

Ugyanerre a következtetésre jut a konzervatív Le Figaro, amely abban találja elhibázottnak a 14-ek által választott kirekesztési akciót, hogy az egy államot büntetett a célba vett politikai párt
helyett, s így sok, szélsőjobboldalisággal nehezen gyanúsítható osztrákot is szembefordított az európai ideálok védelmére szánt intézkedésekkel. A Le Figaro a szankciók feloldását elkerülhetetlennek ítéli abból a megfontolásból , hogy fenntartásuk esetén Ausztria beválthatta volna népszavazási fenyegetését. Ezzel megbéníthatott volna minden döntést egy olyan időszakban, amikor az EU bővítéséhez elengedhetetlenül szükséges európai intézményi reformok ügyében kellene közös nevezőre jutniuk a tagállamoknak. A francia EU-elnökségre hárul most az a feladat - érvel a jobboldali lap -, hogy kivezesse ebből a szorult helyzetből az európai államok közösségét, miután élharcosa volt az Ausztria-ellenes politikai karantén szorgalmazásának.

"Európa kapitulál a szélsőjobboldal előtt" című cikkében a kommunista L'Humanité szabad folyást enged felháborodásának afelett, hogy a tizennégyek feltételeket nem támasztó szankcióoldása "felmentette az osztrák kormányt", jóllehet a szélsőjobboldali "liberális" FPÖ változatlanul tagja a konzervatív bécsi koalíciónak. A kommunista lap alaptalannak minősíti a bölcsek azon érvelését, hogy a diplomáciai vesztegzár céljával ellentétesbe fordult volna, s kiemeli, hogy a szankciókat alkalmazó 14 tagállam keddi nyilatkozatának ítélete az FPÖ minősítésében messze túlment azon, amire a "bölcsek" megfogalmazásukban vállalkozni mertek.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.12.)