Lukasenko demokráciája<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Fehéroroszországból gyéren csordogálnak a hírek. Mintha az elmúlt hetekben nem is lett volna izgalmasabb téma annál, mint hogy betiltották a homoszexuálisok felvonulását, s ez tükrözné legjobban a belorusz demokratikus viszonyok elmaradottságát. Még jó, hogy egy-két sor erejéig azért akadt olyan hír is, amely arra utal, a demokráciának nem ez a legkeservesebb problémája.

Az október 15-re kitűzött parlamenti választások közeledtével az ellenzéki vezetők felemelték hangjukat a törvénytelen állapotok ellen, és bejelentették, hogy bojkottálni fogják a voksolást. Gyengeségükre utaló jel, hogy arra hivatkozva maradnak távol az urnáktól, hogy fel kell készülniük a 2002-es elnökválasztásra. A mostanira való felkészülés nyilván nem sikerült. Nem is nagyon sikerülhetett, miután a hatalom nem teljesítette azokat a nemzetközi feltételeket, amelyek a másként gondolkozók üldözésének a beszüntetéséhez vezettek volna.

A demokratikus ellenzék nem vehetett részt a választási bizottságok megalakításában, és a tömegtájékoztatási fórumokat is elzárták előlük. Több ellenzéki jelölt nevezését technikai okokra hivatkozva visszautasították, egyes ellenzéki pártokat betiltottak.

"Ez nem választás, hanem a hatalom által rendezett komédia, amellyel Alekszandr Lukasenko elnöki hatalmát kívánják legalizálni, akinek mandátuma 1999 júliusában lejárt" - jelentette ki Andrej Szannyikov ellenzéki vezető.

Nemcsak az október elsejei minszki ellenzéki tüntetés, hanem Lukasenko csökkenő népszerűsége is jelzi, hogy Minszket is megérintették a változás szelei. Sokat azonban ettől remélni nem lehet. Kétség sem férhet ahhoz, hogy a fehéroroszországi választások nem hoznak áttörést, marad minden a régiben. Az sem lehet vitás, hogy a hatalom deklarálni fogja, törvényes és demokratikus keretek között rendezték meg a voksolást. Ebben ugyanis már van praxisa. A jugoszláv választásokra meghívott fehérorosz megfigyelők azt jelentették, hogy minden tisztességesen és demokratikus körülmények között zajlott s hogy a milosevicsi Jugoszlávia legalább ezerszer szabadabb a nyugati országoknál. Nyilván csak egy szabadabb van a régi Jugoszláviánál, ez pedig Lukasenko országa.

(Népszava)

Korábban:

(2000. október 3.)