Sűrűbb légitámadások Irakban

Vágólapra másolva!
Az elmúlt napokban a szokásosnál jóval gyakrabban támadtak iraki célpontokat a brit és amerikai légierő gépei a repüléstilalmi övezetekben. Ezzel az iraki védelmet akarják megzavarni a szövetségesek. Tony Blair brit miniszterelnök és Bush amerikai elnök szombaton kezdett tárgyalásokat Camp Davidben egy Irak elleni támadás lehetőségéről és szükségességéről.
Vágólapra másolva!

"Eljött a döntés ideje" - mondta Tony Blair brit miniszterelnök a Camp David-i útjára őt elkísérő újságíróknak szombaton. Blair George W. Bush amerikai elnökkel egy esetleges Irak elleni támadás lehetőségéről és szükségességéről kezdett tárgyalást. Irak megtámadásának kérdésében egyelőre csak az angol politikai vezetés támogatja az amerikai elnököt. A többi ország vezetői nem tartják megalapozottnak és indokoltnak a katonai akciót. "Irak viselkedése gondokat okozhat, és ezt tudomásul kell venni. A szankciók önmagukban nem tudják megakadályozni Szaddám Husszein elnököt abban, hogy tömegpusztító fegyvereket gyártasson." - mondta Blair. Erről az AP hírügynökség munkatársa számolt be.

Az iraki védelem összezavarását célozzák az egyre sűrűbb szövetséges légitámadások. A repüléstilalmi övezeteket ellenőrző amerikai és brit gépek az elmúlt napokban a szokásosnál sokkal több légitámadást hajtottak végre. Amerikai védelmi minisztériumi források szerint újabb, az eddigi bevetésekben részt nem vevő vadászrepülőket is bevetettek. "Azt kell elérni, hogy Irak minden pillanatban számítson egy komoly légitámadásra" - tartják amerikai katonai szakértők.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia évek óta végez légi járőrözést Irak északi, illetve déli része fölött, az ott kijelölt két repülési tilalmi zónában. E két övezet kijelölésének az volt a célja, hogy Irak ne fenyegethesse szomszédait. Az amerikai-brit szövetséges légierő időről időre megtorló csapásokat is intéz földi célpontok ellen.