Óvatos derű a Fidesz rendezvényén

Vágólapra másolva!
A népligeti FTC kézilabda-csarnokban tartott fideszes rendezvényen felszólalók egyszerre üdvözölték az EU csatlakozást és aggódtak a Magyarországra váró nehézségek miatt. Az európai kereszténység összefogását és a határon túli magyarok közeledését emelték ki a fideszes politikusok, miközben figyelmeztették a kormányt: kettészakadhat az ország. A kormány EU-kampányát gúnyolták, és mindenki nagyon megértő volt a nemmel szavazók iránt.
Vágólapra másolva!
Orbán: sokan vesztésre állnak/nagyvilag/20030412orban.html

A Fidesz népligeti rendezvényén öt-hatszáz ember gyűlt össze. A "Magyaroknak nyerniük kell!" címmel rendezett programot úgy hirdették meg, hogy párbeszéd lesz arról, mit kellene tenni a népszavazás után. A szónokok között voltak egyértelműen csatlakozás pártiak (Martonyi János) és a csatlakozást elutasítóak is (Bayer Zsolt). Egyértelmű ünneplés ezért nem volt, de a sokféle nézeteket valló felszólalók mégis hasonló fordulatokat használtak. Az új, tágabb szövetséget hirdető Fidesz bevonta a programba a határon túli magyar politikusokat épp úgy, mint ismert művészeket. A műsorvezető Philip volt, a rendezvény koreográfiája megegyezett a választások óta tartott hasonló műsorokkal: a politikai beszédek között zenés, verses műsorszámok következtek. A közönség azonban jóval kisebb volt a szokásosnál. Valószínűleg azért lobogott kevesebb zászló, mert nem volt egyértelmű, most ünnepelni vagy aggódni kell-e jobban. A bizonytalanság ellenére a felszólalók üzenetei összhangban voltak egymással: óvatosan, de lehet örülni. Ez a kettősség viszont nem engedte a korábbi fideszes tömeggyűléseken ismert egyértelmű lelkesedést. A kézilabda-csarnok lelátói tele voltak, de a küzdőtér félig üres maradt.

Forrás: ORIGO
Forrás: ORIGO

Az est üzenetét Orbán Viktor volt miniszterelnök foglalta össze, tulajdonképpen megismételve hétfői, az Info Rádióban felsorolt gondolatait az Európai Unióról. Ezek szerint az EU-tagság valószínűleg hasznos lesz, de sok gonddal jár, melyeket meg kellene oldani. Ugyanakkor nem szabad a nemzeti érdekekről elfelejtkezni, és a közösségi érdekeknél fontosabbak lesznek mindig a magyar szempontok.

A Fidesz két olyan EU-hoz kapcsolódó értéket emelt ki, melyeket más politikai erők nem vagy csak ritkán hangoztattak a csatlakozás kapcsán: az európai kereszténységet és a határon túli magyarok közeledését. Orbán Viktor volt miniszterelnök és Martonyi János volt külügyminiszter egyaránt szóltak arról, hogy a legfontosabb összeurópai érték a kereszténység. "Európa nem létezhet kereszténység nélkül" - mondta Martonyi és "Az EU az azonos keresztény kultúrkörhöz tartozó, de különböző nyelveket beszélő nemzeteket fogja egységbe" - mondta Orbán Viktor. A határon túli magyarokkal kapcsolatban pedig mindkét politikus kiemelte, hogy Trianon sérelme feloldódhat, ha az összes szomszédos ország EU-tag lesz, hiszen nincsenek határok az Unión belül. "Így sikerül a nemzet határokon átnyúló egyesítése" - foglalta össze az EU egyik nagy előnyét Martonyi.

A határon túli magyarok a rendezvény egyik legfontosabb témája lett. A nyíltan EU-ellenes Bayer Zsolt ezúttal nem beszélt konkrétan az EU-ról, és a csatlakozás ellen sem szólt, hanem a határon túli magyarok nemzeti felelősségtudatát állította szembe a "hazaáruló internacionalizmusba ájuló" kormánypárti politikusokkal.

Telefonon bejelentkezett Tőkés László királyhágó-melléki református püspök és Duray Miklós szlovákiai magyar politikus is.

Orbán felvetett egy másik érvet is, amelyet nem hallhattunk az EU-kampány alatt: Helmut Kohl volt német kancellár azt mondta neki, hogy ha nincs európai egység, akkor ismét háború lesz a kontinensen. "Ha valóban így van, nincs más választásunk" - mondta Orbán Viktor.

Az egész rendezvény fontos üzenete volt, hogy a Fidesz számára méltányolható a nemmel szavazók és a távol maradók viselkedése is. Orbán a legfontosabb, mindenki által képviselendőnek tartott üzenete a következő volt: "Nem az tart össze, hogy igennel vagy nemmel szavaztunk, hanem hogy magyarok vagyunk és a magyarok szeretnének a jövő nyertesei lenni". Tőkés László arról beszélt, hogy a szavazástól távolmaradó többség a józan tartózkodást fejezte ki, mert "nem minden áron kell csatlakozni". Martonyi szerint bölcs volt a nép, mert a távol maradók kifejezték, hogy gyenge és gyermeteg volt a kormány EU-kampánya, de azt is kifejezték a választópolgárok, hogy támogatják a csatlakozást.

A fideszes politikusok egyöntetűen úgy vélték, hogy a kormány gyenge, szerintük pazarló és bugyuta kampánya miatt volt alacsony a részvétel. "Nem az a sorskérdés, hogy tudunk-e Bécsben cukrászdát nyitni" - mondta Orbán. Szájer József sajtótájékoztatóján szintén a kampány gyengeségéről beszélt, és a bécsi cukrászdás reklámot Martonyi is kigúnyolta, mint a kormány kampányának mélypontját.

Aktuális belpolitikai kérdésekről kevés szó esett. Inkább általában szóltak a kormány felelősségéről a szónokok. Ugyanis a felszólalók szerint a kormány döntésein múlik, hogy sok vesztese lesz-e a csatlakozásnak. A kormányra komoly feladatok várnak, mert a magyaroknak nyerniük kell - szólt a többször visszatérő üzenet. Arról, hogy ez a mostani kormánnyal lehetséges-e, nem beszéltek a szónokok. A kormányt csak a párton kívüli szónokok kritizálták élesen: Bayer Zsolt, Szörényi Levente és Tőkés László például. Mindannyian kiemelték, hogy a mostani kormány rendszerváltoztatás (a rendszerváltás helyett az Antall József által használt változtatás szót használták a szónokok)előtti világot képviselik. Arra azonban a politikusok is figyelmeztették a kormányt, hogy magyarként kell politizálniuk az Unióban is, mert a nemzeti érdekek mindig fontosabbak lesznek a közösségi céloknál.

Magyari Péter