Hazaküldi híveit az ukrán ellenzék

Vágólapra másolva!
Hazaküldi híveit az ellenzék Kijevben, miután Kucsma elnök bejelentette tárgyalási szándékát Juscsenko ellenzéki elnökjelölttel. A Juscsenkót támogatókat szerdára azonban ismét az utcákra szólították. Előzőleg a tömeg körbevette az elnöki palotát, miután Juscsenko szimbolikusan esküt tett a parlamentben. A vasárnapi elnökválasztáson elkövetett csalások miatt Juscsenko több százezer híve tüntet Kijevben. Janukovics, a kormány jelöltje továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy ő a választások győztese.
Vágólapra másolva!

Hazaküldi a választási csalások ellen tüntető híveit az ellenzék Kijevben. Mikola Tomenko, a Mi Ukrajnánk párttömörülés parlamenti képviselője Kijev központjában a Függetlenség terén tüntetőkkel közölte: aznapra befejeződik az akció. A politikus azonban másnapra ismét a térre szólította az ellenzék támogatóit.

Olekszandr Zincsenko, Juscsenko kampányfőnöke bejelentette: az ellenzék mindaddig az elnöki hivatalnál marad, amíg Leonyid Kucsma át nem adja a hatalmat az ellenzéki jelöltnek.

A kampányfőnök szerint az elnöki hivatalt őrző különleges egységek tagjai között nem csak ukrán állampolgárok vannak. Mint mondta, a tárgyalások során az egyik követelés a különleges felhatalmazással rendelkező elnöki őrezred feloszlatása volt. "Egyetlen emberéletet sem kockáztatunk" - közölte Zincsenko.

Korábban hivatalosan is tárgyalásra hívta a politikai pártok vezetőit Leonyid Kucsma ukrán köztársasági elnök. Kucsma "politikai komédiának" nevezte a Kijevben zajló százezres tüntetést, amely az elnök szerint "különösen veszedelmes, és beláthatatlan következményei lehetnek".

A kemény szavak ugyan arra engednek következtetni, hogy Kucsma nem veszi komolyan az ellenzéket, a közleményben végig a tárgyalásos rendezés fontosságára hívja föl a figyelmet. "Békésen és megfontoltan kell rendeznünk a bonyolult helyzetet. A társadalomnak valódi kiutat kell adnunk a válságból" - áll az elnök közleményében.

"Meg vagyok győződve arról, hogy ez az egyetlen útja annak, hogy kiegyensúlyozzuk a helyzetet, és ne engedjük részekre hullani Ukrajnát" - tette hozzá Kucsma elnök.

Julija Timosenko az elnöki hivatalnál az ellenzék győzelmeként értékelte Leonyid Kucsma elnök tárgyalásra hívó közleményét. Bejelentette: várják Kucsma tárgyalási javaslatait és szerda délelőtt a Függetlenség terén tájékoztatják a fejleményekről a tüntetőket.

Körbevették az elnöki palotát az ellenzékiek

Körülbelül egy órával Kucsma közleményének közzététele előtt Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt hívei körbevették az elnöki palotát. A Mi Ukrajnánk pártszövetség körülbelül háromszázer tüntetője ötszáz méterree közelítette meg az épületet. Kucsma elnök hivatalát rohamrendőrök őrzik, száz méterre a tüntetőktől alakítottak ki gyűrűt a palota körül.

Az épületnél összegyűlt tüntetőkkel Jurij Karmazin, a Juscsenko ellenzéki elnökjelölt vezette Mi Ukrajnánk tömörülés parlamenti képviselője közölte, hogy odabent tárgyalás folyik a hatalom átadásáról. Jurij Karmazin ismételten nyugalomra szólította fel a tüntetőket. Egyes, meg nem erősített értesülések szerint a tömegben provokátorok vannak - írja az MTI.

Mindez idáig a tüntetés békés volt. Az emberek szegfűket és narancssárga szalagokat - az ellenzék színe - fűznek a rohamrendőrök pajzsainak kémlelőnyílásaiba. "Ukrajnának szüksége van rátok! Gyertek át a mi oldalunkra" - győzködte az elnöki palota környékét biztosító rohamrendőröket Juscsenko.

Mielőtt a tömeg elindult volna a palotához, Julia Tyimosenko radikális ellenzéki vezető, a Mi Ukrajnánk pártszövetség második embere kijelentette: addig maradnak ott, "amíg Juscsenko el nem foglalja hivatalát mint Ukrajna új elnöke".

Forrás: [origo]
Az elnöki palota körül Juscsenkót éltetik

Korábban a parlament, a rada elnöke, Volodimir Litvin bejelentette, hogy Leonyid Kucsma hivatalban lévő és Viktor Janukovics megválasztott ukrán elnök készen áll a tárgyalásokra az ellenzékkel. Litvin szerint a hatóságok kerekasztal-tárgyalásokkal szeretnének megoldást találni a kialakult helyzetre Viktor Juscsenko ellenzéki jelölttel.

Litvin azt mondta, egyeztetett az ellenzéki Mi Ukrajnánk párttömörüléssel, ahonnan azt a választ kapta, hogy bizonyos feltételek mellett készek a tárgyalásokra. Julia Tyimosenko, a párttömörülés második embere azonban az egyik televíziónak kijelentette, hogy nem tárgyalnak.

A parlament elnöke ugyanakkor felvetette, hogy a választási csalással kapcsolatos vádakat Janukovics és Juscsenko a parlamentben tárgyalják meg. "A helyszín nem számít. Ami számít, az maga a tárgyalás. Ma a politikusoknak beszélniük kell. Ha nem beszélnek, majd az utca beszél helyettük" - mondta Litvin.

"Ukrajna a polgárháború küszöbén áll. Két választásunk van: vagy a parlament, vagy az utca ad választ." - jelentette be korábban az ukrán parlamentben Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt.

Juscsenko letette az elnöki esküt

Beszéde után, mivel az ülés döntésképtelen volt, Juscsenko szimbolikusan egy 300 éves Bibliára tette le a köztársasági elnöki esküt. Az eskütétel ilyen formán nem hivatalos, ugyanis az alkotmány szerint az ukrán alkotmány egy példányára kell felesküdnie az újonnan választott köztársasági elnöknek.

Forrás: [origo]
Juscsenkó esküt tett a parlamentben

Juscsenkó hívei az elnöki eskütétel közben áttörték a parlament köré vont kordot, ám a jelen lévő rendőrök visszafordították őket. Az Interfax hírügynökség szerint a parlament körül nincs több rendőr, mint normálisan, és mindeddig nem került sor összecsapásra Juscsenko hívei és a rendőri szervek között.

A választási csalások tisztázására összehívott ülés már korábban kudarcba fulladt. A képviselők összejövetelének az volt a célja, hogy a parlament vonja meg a bizalmat a Központi Választási Bizottságtól (CVK) és nyilvánítsa érvénytelennek a vasárnapi eredményt.

A 450 képviselőből azonban csak 191 jelent meg. Ez kevesebb, mint a szavazáshoz szükséges minimális létszám. Az ukrán parlament ezért egyelőre nem tud határozni a CVK-ról. Amennyiben sikerül megszavazni a választási hatóság elleni bizalmatlansági indítványt, az még nem jelent teljes győzelmet az ellenzéki jelölt számára.

Az ukrán alkotmány szerint a parlament ilyen jellegű döntésit az államfőnek kell jóvá hagynia. Kucsma elnök, aki utolsó napjait tölti hivatalban, teljes súlyával a győztesnek kikiáltott kormánypárti jelöltet támogatja. Amennyiben egy ilyen parlamenti döntést kell ellenjegyeznie, aligha dönt majd Janukovics ellen.

Ugyanakkor Juscsenko kétszázezer hívével érkezett a parlament elé. Az ellenzéki jelölt azt kérte az emberektől, hogy addig tüntessenek, amíg el nem érik, hogy a hatóságok elismerik: csalás történt a választáson, amelyben a hivatalos szervek is benne voltak.

Parlament helyett a téren győzött

Mivel a parlamentben nem gyűlt össze megfelelő számú képviselő, Juscsenko a parlament elé gyűlt tömegnek nyilvánította ki először győzelmét. Az emberek narancssárga zászlókat lobogtattak - ez az ellenzék kampányszíne. A tömeg a "Bűnözők, takarodjatok!" jelszót skandálta. Korábban Juscsenko a győztesnek kikiáltott Janukovicsot is megfenyegette: "Határozottan kijelentem önnek, miniszterelnök úr, hogy megbüntetjük egy becsületes szavazáson" - mondta a város központjában összegyűlt több százezer ellenzéki tüntető előtt.

A Mi Ukrajnánk ellenzéki párttömörülés nevében kibocsátott közleményben Juscsenko a nyugati kormányokhoz fordult támogatásért. "A világ parlamentjeihez és nemzeteihez fordulunk, hogy támogassák az ukrán emberek akaratát, támogassák a demokrácia visszahozásának szándékát" - áll a közleményben.

Forrás: [origo]
Százezerek tüntetnek a parlament körül

Az ellenzék ugyanakkor már korábban egyértelművé tette, hogy hajlandó keményebb eszközöket is bevetni. Ha a parlamentben nem sikerül elérni céljukat, akkor a Juscsenko által életre hívott polgári engedetlenségi mozgalom durvább eszközökhöz nyúl. "Nem lesz más választásunk, utakat, repülőtereket, igazgatási épületeket kell majd lezárnunk" - jelentette ki Julia Tyimosenko, a Mi Ukrajnánk párttömörülés második embere.

Időközben elterjedt a híre annak, hogy egyes rendőri egységek átálltak a tüntetők oldalára. Állítólag egy rendőrtiszt, aki egyenruháján narancs szalagot viselt, elrendelte egységének, hogy vonuljanak vissza a parlament épülete elől. Kijev és néhány nagyváros: Lvov, Tarnopol, Vinnütszia és Ivano-Frankivsz önkormányzata már korábban kinyilvánította, hogy nem ismeri el a választások eredményét, és Juscsenkót tekinti győztesnek.

A déliek rendteremtésre kérik Kucsmát

A Krími Autonóm Körzet is csatlakozott Ogyessza követeléséhez. A különleges státusú körzet parlamentjét rendkívüli ülésen fogadta el a közleményt, amelyben Kucsma elnökhöz fordulnak. "Mint államfő használja minden politikai tapasztalatát és lehetőségét", hogy biztosítsa az ország egységét. A parlament szerint az ellenzék kijevi szereplése akár az ország szakadásához is vezethet.

Az autonóm parlament emlékeztetett, hogy a soknemzetiségű Krím-félszigeten csak akkor lehet béke és nyugalom, ha az ukrán intézmények megfelelően működnek. A parlament kijelentette, hogy a legfontosabb a választók akaratának megértése. A Krímben Janukovics miniszterelnököt támogatták a szavazók.

A Juscsenko mellé állt városokkal élesen szembehelyezkedett a fekete-tengeri Ogyessza városa. A többségében oroszok lakta város felhívást intézett Kucsma hivatalban lévő ukrán elnökhöz, hogy teremtsen rendet. "Kívánjuk, hogy tegyen lépéseket a béke és az egység helyreállításáért Ukrajnában. Vezessen be szükségállapotot egész Ukrajnában, vagy egyes területein ha szükséges" - áll a felhívásban.

Viktor Janukovics

Viktor Janukovics miniszterelnök Kucsma elnök és Moszkva embere. Az ötvennégy éves politikus fiatal korában kétszer ült börtönben. A Szovjetunió felbomlása után az elsősorban oroszok lakta Donyeck-térség kormányzója volt. Közelíteni akarja Ukrajnát Oroszországhoz, és második hivatalos nyelvvé tenné az oroszt.

Janukovics továbbra is győztesnek tartja magát

Janukovics továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy tiszta választásokon győzött, és a végeredmény alapján ő Ukrajna újonnan megválasztott elnöke. "Kategorikusan elutasítom bizonyos politikusok akcióit, akik a barikádokra szólítják a népet. Ez a kis csoport radikális célul tűzte ki, hogy kettészakítja Ukrajnát" - jelentette ki egy tv-nyilatkozatban a kormány jelöltje.

Janukovics legerősebb szövetségese, Vlagyimir Putyin orosz elnök kihátrálni látszik a kormányoldal jelöltje mögül. Putyin, aki elsőként sietett gratulálni Janukovicsnak elnökválasztási győzelméhez. Az orosz elnök most viszont már úgy nyilatkozott, hogy "csak az exit poll eredmények alapján" gratulált "az egyik jelöltnek".

Putyin ugyanakkor kijelentette, hogy sem elvetni sem elismerni nem szabad a választások végeredményét, amíg azokat nem tették közzé hivatalosan. Az orosz elnök szerint csak a központi választási bizottság hirdethet győztest az ukrán elnökválasztáson - írja az Interfax hírügynökség.

Putyin egyébként úgy nyilatkozott, hogy ha a választási hatóságok végül juscsenkót hozzák ki győztesnek, hajlandó őt elfogadni - jelentette a német n-tv hírtelevízió.

Az orosz elnök az EBESZ-szel ellentétben nem aggódik az ukránokért, és elutasít bármilyen fajta nemzetközi beavatkozást, vagy nyomásgyakorlást. "Ukrajna nagy európai ország, jól fejlett jogrendszerrel, nincs szüksége kioktatásra, sőt bárkit ki tudna oktatni" - adott hangot bizakodásának Putyin. Ugyanakkor figyelmeztette a két felet, hogy "maradjanak a jog határain belül".

Az ukrán központi választási bizottság által közzétett újabb részeredmények alapján a szavazatok 99,48 százalékának feldolgozása után Viktor Janukovics oroszbarát ukrán miniszterelnök - a kormánytábor jelöltje - a szavazatok 49,39 százalékát, Viktor Juscsenko Nyugat-barát ellenzéki jelölt pedig a 46,71 százalékát kapta meg a vasárnapi második fordulóban.

Sátorvárossal tiltakoznak

Az emberek még vasárnap éjjel foglalták el Kijev főterét, amikor kiderült, hogy az exit poll előrejelzésekkel ellentétben nem Juscsenko, hanem három százalék különbséggel Janukovics miniszterelnök szerezte meg a győzelmet az elnökválasztáson. Több jel utal arra, hogy a Moszkva és Kucsma volt elnök által támogatott jelölt győzelme érdekében több ezer esetben csaláshoz folyamodtak.

Fotó: EPA
Ukrajnában hagyomány a sátras tüntetés

Körülbelül 200, egyenként ötszemélyes sátrat állítottak fel a téren, így folyamatos a tiltakozás, sokan kint alszanak az ellenzék sátorvárosában. A Juscsenkót támogatók élelmet, teát és ruhákat hordanak ki az éjjel is tüntetőknek. Napközben több tízezren bénítják meg a belváros közlekedését. Élelmesebb taxisofőrök már csak kiemelt tarifáért szállítják utasaikat a belvárosba.

A sátras tiltakozás nem új keletű dolog. A Szovjetunió összeomlása előtt így tüntettek a függetlenségért az ukránok. Legutóbb 2000-ben vertek fel sátrakat Kijev városközpontjában Georgij Gongadze ellenzéki újságíró meggyilkolása és a Kucsma-rendszer visszaélései ellen tiltakozva. Most az "Ukrajna Kucsma nélkül!" feliratok helyett a "Juscsenko Ukrajnáért, Ukrajna Juscsenkóért!" feliratok díszítik a sátrakat. Az emberek narancssárga szalagokat kötnek a ruhájukra, narancsszínű zászlókat lengetnek.