Botrányt okozott Szerbiában Vladan Batic letartóztatása

Vágólapra másolva!
Tiltakozási hullámot váltott ki Szerbiában, hogy a hatóságok csütörtökre virradóra letartóztatták Vladan Batic volt szerbiai igazságügy-minisztert, a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt (DHSS) elnökét azzal a gyanúval, hogy közbenjárt egy bűnöző szabadulásáért.
Vágólapra másolva!

Baticot kétnapos előzetes letartóztatásba helyezték azzal a gyanúval, hogy 2003 júniusában - a Zoran Djindjic miniszterelnök meggyilkolása után bevezetett rendkívüli állapot idején - utasította a szerbiai büntetés-végrehajtási igazgatóság vezetőjét, hívja fel a kruseváci börtön főnökét és rendelje el a Jotka bandája néven ismert bűncsoport egyik tagjának szabadon bocsátását.

A DHSS "sztálinista cselszövésnek" minősítette a hatósági intézkedést, amely tiltakozóhullámot váltott ki Szerbiában a korábbi hatalomhoz kötődő vagy vele rokonszenvező pártok és civil szervezetek körében. Egyesek politikai hátterű fellépésnek minősítették a kényszerintézkedést, Djindjic eszmetársai elleni bosszúhadjáratról beszéltek. Más vélemények szerint a hatóságok el akarják hallgattatni a szókimondó ügyvéd-politikust, aki az elmúlt hónapokban a hatalmon lévőkhöz köthető gyanús ügyeket feszegetett, és bűnvádi eljárásokkal fenyegetőzött.

Zoran Stojkovic jelenlegi igazságügyi miniszter leszögezte, hogy neki semmi köze az ügyhöz, a sajtóból értesült a történtekről. A kormánypárti politikusok ugyancsak tagadták, hogy politikai hátterű ügyről van szó.

Mindenesetre ez az első kényszerintézkedés a korábbi ciklus egy kormányzati politikusa, Djindjic egykori legfőbb szövetségese ellen, jóllehet nem Batic az első közülük, aki ellen vizsgálódnak a bűnüldöző szervek. Nyomoznak Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, volt miniszterelnök-helyettes ellen, míg Cedomir Jovanovic volt miniszterelnök-helyettes ellen vádat is emeltek - mindketten ugyancsak igen közeli kapcsolatban álltak a meggyilkolt miniszterelnökkel.

A legsúlyosabb bűntényekkel, egyebek mellett gyilkosságokkal vádolt kruseváci maffiával kapcsolatosan szeptember közepén őrizetbe vették a szerbiai legfelsőbb bíróság egyik bíráját és a belgrádi különleges bíróság helyettes főügyészét. Az előbbit azzal gyanúsítják, hogy kenőpénzt fogadott el Jotkáéktől, hogy enyhítse az elsőfokú ítéletet. Az ügyészt azért vették őrizetbe, mert állítólag értesítette a bandavezért arról, hogy a hatóságok lehallgatják.