Kisebbségi kormányban küzd a túlélésért az RMDSZ

Vágólapra másolva!
A magyar kisebbség támogatásával alakított kisebbségi kormányt Calin Popescu-Tariceanu román miniszterelnök. Tariceanu az ellenzéki szociáldemokraták segítségével megszabadult a korábban Traian Basescu államfő által vezetett Demokrata Párttól, amely máris bejelentette, illegitimnek tartja az új kabinetet.
Vágólapra másolva!

Négy magyar miniszter kapott helyet az új, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által alkotott román kormányban. Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök új kabinetje kedd este kapott bizalmat a parlament alsó- és felsőházának összevont ülésén, de csak a legnagyobb ellenzéki párt támogatásával. Az új kormány tagjai azonban - a transindex.ro magyar nyelvű portál szerint - szerdán délutánig nem hivatta eskütételre Traian Basescu államfő a Cotroceni-palotába.

A kormányt ugyanis annak az államfőnek kellene kineveznie, aki elnökké választása előtt kabinetből most kizárt Demokrata Pártot (PD) vezette, és aki a liberális-demokrata szövetség 2004-es kormányra kerülése óta hadilábon áll Tariceanuval. A PD, és a PNL-ből kivált Liberális Demokrata Párt (PLD) képviselői már a parlamenti szavazáson sem vettek részt, mert illegitimnek tartják a Tariceanu-kormányt.

"Palotacsíny nyomán létrejött, törvénytelen kormány" - minősítette a bukaresti Új Magyar Szó híradása szerint a kabinetet Cristian Radulescu, a PD képviselőházi frakcióvezetője. Felháborodásának oka, hogy a kormány parlament két házának együttes ülésén a legnagyobb frakciót alkotó, de 2004 óta ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőinek támogatásával szerzett bizalmat.

Tariceanu a szavazás után azt mondta, hogy új kormánya nem válságkabinet, hanem vannak hosszú távú tervei. A kormányfő szerint a legfontosabb feladata az, hogy az európai uniós csatlakozás után Románia ténylegesen integrálódjon az EU-ba. A kolozsvári Krónika című lap internetes kiadása külön kiemelte, hogy a miniszterelnök visszautasította azokat a kérdéseket, amelyek azt firtatták, mit keresnek a magyarok a kormányban.

Az új kormányban is miniszterelnök-helyettes lesz Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Korodi Attila - a verespataki aranybánya-beruházás egyik deklarált ellenzője - a környezetvédelmi miniszteri posztot kapta, míg Borbály László megtartotta a regionális fejlesztési miniszteri széket. Továbbra is informatikai miniszter lesz Nagy Zsolt, aminek azért lehet különös jelentősége, mert ellene - Basescu jóváhagyásával - éppen hazaárulás gyanúja miatt folyik eljárás.

Permanens válság

A Romániában több mint két éve tartó politikai válság legfőbb oka, hogy Traian Basescu államfő és a PD új választásokat szeretne kierőszakolni, hiszen már 2004 óta azt remélik, hogy egy új voksoláson - különösen, ha Basescunak sikerül elérnie célját, az egyéni választókörzetek létrehozását - megerősödhetnének, így a magyarok és a liberálisok kihagyásával alakíthatnának kormányt. Basescu és Tariceanu azóta folyamatosan korrupcióval és visszaélésekkel vádolják egymást.

Tariceau kormányfő pártjának, a PNL-nek azonban egyedül nincs elegendő támogatottsága, az RMDSZ pedig attól tart, hogy nem érné el a parlamenti küszöböt, ezért ők ki szeretnék tölteni a teljes ciklust, remélve, hogy a reformok és a gazdasági fellendülés javít a helyzetükön. Ebben jelenleg egyetért velük az ellenzéki PSD is, amely még nem heverte ki a pártot megrázó korrupciós botrányokat, amelyeknek egyik főszereplője Adrian Nastase, korábbi miniszterelnök volt.

A szociáldemokraták egyébként sem a kormányfő, hanem Basescu megbuktatását tekintik elsődlegesnek, és már sikerült is elfogadtatniuk azt a törvényt, ami lehetővé teszi, hogy egy népszavazáson, egyszerű többséggel eltávolítsák az elnököt. A kormányt azonban hivatalosan csak addig támogatják, ameddig megvan az esély, hogy javul az ország képessége az uniós támogatások felhasználására.

Az államfő és a miniszterelnök párharcának legutóbbi fordulója március 13-án volt, amikor Tariceanu egy sürgősségi kormányrendelettel elhalasztotta a május 13-ra tervezett európai parlamenti választásokat, miután a kormánytagok nem tudtak megegyezni a dátumban.