Szinte senkinek sem tetszik az amerikai rakétavédelmi rendszer

Horizontal Protesters and police stand by as trailers carrying US THAAD missile defence equipment enter a deployment site in Seongju, early on April 26, 2017.
Arrival of the six trailers at the golf course location sparked clashes between locals and polic
Rendőrök védték a konvojt a tüntetőktől
Vágólapra másolva!
Az amerikai hadsereg a THAAD rakétavédelmi rendszer újabb elemeit telepítette kedden a tervezett dél-koreai helyszínre.
Vágólapra másolva!

A Yonhap koreai hírügynökség azt írta, hogy Észak-Cshungcshong tartomány Cshongdzsu településére hat teherautó szállította a radarberendezést és vitt más eszközöket a THAAD rendszer ütegéhez. A lépés heves ellenkezést váltott ki a helyiekből, akik összecsaptak a rendőrökkel.

Rendőrök védték a konvojt a tüntetőktől Forrás: AFP/Yonhap

Az év végére működik

A Dél-Koreában szolgáló amerikai erők (USFK) nem adtak ki közleményt, de a szöuli védelmi minisztérium megerősítette, hogy megkezdődött a rendszer teljes mértékű telepítése. A tárca szerint a rendszer az év végére lesz bevethető és üzemképes minden szempontból.

Fenyegetettség

Az Egyesült Államok és Dél-Korea az észak-koreai rakétafenyegetéssel indokolta megállapodását a rakétavédelmi rendszer telepítéséről. Kína közölte, hogy a rendszer telepítése nem riasztja vissza Phenjant, míg a lépés megbontja a regionális biztonsági egyensúlyt.

Csak ürügy?

Moszkva szerint az amerikai fegyverrendszer koreai telepítése fenyegetést jelenthet az orosz nemzetbiztonságra is. Az észak-koreai probléma rendezése érdekében szerintük inkább a diplomáciai erőfeszítéseket kellene fokozni és vissza kellene téríteni Phenjant a hatoldalú tárgyalásokhoz. Oroszországban úgy vélik, az észak-koreai rakétakísérletek csupán "ürügyül" szolgálnak Washington számára ahhoz, hogy rakétavédelmi fegyverek gyűrűjébe zárja Oroszországot. Moszkva ezért ellenlépéseket fontolgat.