Örményország rendkívüli állapotot hirdetett, teljes katonai mozgósítást rendelt el

-, 2020. szeptember 27. Az örmény védelmi minisztérium által 2020. szeptember 27-én közreadott képen az örmény hadsereg azerbajdzsáni tankokra lő a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah régióban. Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök ezen a napon bejelentette, hogy az azeri haderő polgári célpontok ellen intézett támadást. Az örmény védelmi minisztérium közlése szerint az incidensre adott válaszul az örmény hadsereg lelőtt két azeri katonai helikoptert, és tankokat is eltaláltak. Örményország és Azerbajdzsán régóta hadban áll az utóbbitól elszakadt, túlnyomórészt örmények lakta régió hovatartozása miatt. MTI/AP/Örmény védelmi minisztérium
Vágólapra másolva!
Kihirdették a rendkívüli állapotot, és teljes katonai mozgósítást rendeltek el vasárnap Örményországban, miután összecsapás volt az örmény és azerbajdzsáni haderő között, a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah régióban - jelentette be Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök.
Vágólapra másolva!

Frissítés:

A Reuters szerint legalább 16-an haltak meg vasárnap, civilek és katonák.

Korábban írtuk:

Óriásira nőtt a feszültség Örményország és Azerbajdzsán között vasárnap délelőtt, miután

Jereván közlése szerint az azeri erők nehéztüzérséggel támadtak célpontokat Hegyi-Karabah területén.

Azeri közlés szerint akciójuk ellencsapás volt, válasz arra, hogy az örmény támogatást élvező erőkazeri célpontokat támadtak a régióban. A helyi hatóságok arról számoltak be, hogy a régió székhelyén, Sztepanakertben és a környező falvakban is lövedékek csapódtak be, több ház is megrongálódott, és sebesültek is vannak.

Vasárnap reggel az örmény kormányfő közölte, hogy egy azeri támadást elhárítva az örmény haderő lelőtt két azeri katonai helikoptert, három drónt, és kilőtt három páncélozott harcjárművet.

Az örmény védelmi minisztérium által 2020. szeptember 27-én közreadott képen az örmény hadsereg azerbajdzsáni tankokra lő a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah régióban. Forrás: MTI/AP/Örmény védelmi minisztérium/-

Azeri részről azt állították, hogy az általuk indított katonai akció válasz volt egy örmény támadásra.

Az EU-tagállamok nevében Charles Michel, az Európai Tanács elnöke "súlyos aggodalmának" adott hangot, és

felszólította a feleket, hogy haladéktalanul szüntessék be a katonai műveleteket, és térjenek vissza a tárgyalásokhoz.

"Ez az egyedüli járható út", az egyedüli módja annak, hogy elejét vegyék a konfliktus eszkalálódásának - írta Twitter-üzenetében a vezető uniós tisztségviselő.

Forrás: MTI/AP/Örmény védelmi minisztérium/-

Törökországban a kormánypárt szóvivője, Omer Celik azt írta Twitter-oldalán, hogy Ankara "vehemensen elítéli az Azerbajdzsán elleni örmény támadást".

A török álláspont szerint "örmény provokáció" történt, és "Örményország veszélyezteti a regionális békét".

A török elnök szóvivője is elítélte Örményországot, amiért

A két, egymással szomszédos korábbi szovjet köztársaságnak régóta területi vitája van egymással: a túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabah a Szovjetunió megszűnésekor, 1991-ben kinyilvánította függetlenségét, vagyis elszakadását Azerbajdzsántól. Baku fegyverrel lépett fel a szeparatisták ellen, és bár a felek 1994-ben fegyverszünetet kötöttek, a térség azóta is alacsony intenzitású fegyveres konfliktus színtere.

Az azerbajdzsáni elnöki hivatal által 2020. szeptember 27-én közreadott képen Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök a néphez szól Bakuban. Forrás: MTI/AP/Azerbajdzsáni elnöki hivatal sajtóhivatala/-

Júliusban a szinte mindennapos határmenti villongásoknál komolyabb összecsapás tört ki Hegyi-Karabahtól északnyugatra, az azeri-örmény határ térségében. A felek akkor is egymást okolták a konfliktus elmérgesedéséért.