Németországban egy szélerőműparkot bontanak le, hogy bővítsenek egy szénbányát az energiaválság miatt

erőmű szélerőmű szélerőműpark szélgenerátor
Bőny, 2012. május 3. Szélgenerátorok a bőnyi szélerőműparkban. MTI Fotó: Krizsán Csaba
Vágólapra másolva!
Egy német energetikai vállalat lebont egy szélerőműparkot, hogy lehetővé tegye egy szomszédos szénbánya bővítését - számol be minderről a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Vágólapra másolva!

Az RWE német energetikai vállalat az ország energiaválságának kezelése érdekében szélerőműveket bont le, hogy bővítse a szomszédos szénbányát. A Észak-Rajna-Vesztfália tartományi Lützerath kisváros közelében lévő szélerőműpark területét a Garzweiler külszíni bánya bővítésére használják majd.

A lépés paradoxonnak tűnik a vállalat szerint is (illusztráció) Forrás: MTI/Krizsán Csaba

A vállalat elismerte, hogy bár a döntés paradoxnak tűnik, erre szükség van az energiaellátás biztosítása miatt.

"Tisztában vagyunk vele, hogy ez paradoxnak tűnik" – mondta Guido Steffen, az RWE szóvivője egy nyilatkozatban. "De a dolgok jelenlegi állása szerint ez a helyzet" – tette hozzá.

A szélerőműpark nyolc turbinája közül egyet már a leszereltek, további kettőt pedig várhatóan jövőre bontanak le. A fennmaradó öt turbinát 2023 végéig távolítják el – mondta a szélerőműparkot építő és üzemeltető cég szóvivője.

A szélerőműpark lebontása – különösen egy szénbánya bővítése céljából – éles tiltakozást váltott ki a klímavédők körében, és Észak-Rajna-Vesztfália gazdasági és energiaügyi minisztériuma is többször kiállt a szélturbinák leszerelése ellen.

– mondta a minisztérium szóvivője egy nyilatkozatban a Guardian szerint.

A szélparkban lévő turbinák azonban már több mint 20 évvel ezelőtt épültek, és jóval kisebb teljesítményűek, mint az újabb változatúaknak. A terület feletti rendelkezés kapcsán pedig márciusban úgy döntött a bíróság, hogy az az RWE energetikai vállalatot illeti meg.

A szénbánya bővítése egybeesik azzal a tervvel, hogy az RWE három lignit-tüzelésű erőművi blokkját ideiglenesen visszavezessék a piacra, ezt a döntést a német kabinet jóváhagyta. A blokkok korábban készenléti állapotban voltak.

A három lignitüzemű blokk egyenként 300 megawatt kapacitású.

– közölte az RWE szeptemberben.

– tette hozzá az RWE.

Németország energiaellátása biztosítása miatt döntött úgy, hogy az említett erőművek tovább működhetnek. Az elszálló energiaárak miatt ráadásul az inflációt is táplálják. Emiatt a Német Ipari Szövetség (BDI) elnöke, Siegfried Russwurm már szeptemberben arra szólította fel a német szövetségi kormányt, hogy biztosítsa az olcsó energiát, és növelje az áramellátást.

Mint Russwurm mondta, ennek érdekében minden rendelkezésre álló lehetőséget ki kell használni – utalt az elnök az atomerőművek és a szénerőművek üzemben tartására. Siegfried Russwurm szerint ez egyaránt érinti a kisebb energiaigényű vállalatokat és a nagyobb energiaigényű cégeket is, mert ha az energiaköltségek tovább növekednek, akkor az energiafüggetlenebb cégek is komoly problémákkal nézhetnek szembe.