Észak-Korea föld alatti nukleáris kísérletei miatt a talajvíz radioaktív anyagokkal szennyeződött

Nukleáris, sugárzás, tábla,
A radiation warning sign at the Sellafield nuclear processing plant in Cumbria, December 1986. (Photo by Georges De Keerle/Getty Images)
Vágólapra másolva!
Észak-koreai, dél-koreai, japán és kínai lakosok tízezrei lehetnek kitéve annak a veszélynek, hogy Phenjan föld alatti nukleáris kísérletei következtében a talajvíz radioaktív anyagokkal válik szennyezetté - állítja egy szöuli székhelyű emberi jogi csoport kedden nyilvánosságra hozott jelentésében.
Vágólapra másolva!

Az amerikai és a dél-koreai kormány szerint Észak-Korea titokban hat atomfegyver-kísérletet hajtott végre a hegyvidéki Észak-Hamgjong tartományban lévő Punggje-ri telephelyen 2006 és 2017 között.

Az Átmeneti Időszaki Igazságszolgáltatási Munkacsoport (TJWG) nevű nonprofit szervezet tanulmánya alapján a talajvíz révén

radioaktív anyagok terjedhettek szét a kísérleti telep környékén akár nyolc észak-koreai városban és megyében,

ahol több mint egymillió ember él, és ahol a talajvizet napi rendszerességgel használják ivásra is.

Egyebek között az Észak-Koreából kicsempészett mezőgazdasági és halászati termékek miatt Dél-Korea, Kína és Japán lakosságának egy része is veszélyben van.

A 2014-ben megalakult csoport a munkába nukleáris és orvosi szakértőket, valamint észak-koreai szökevényeket bevonva, szabadon hozzáférhető hírszerzési, kormányzati és ENSZ-jelentéseket felhasználva írta meg a tanulmányt, amelynek elkészültét az amerikai kongresszus által finanszírozott Nemzeti Alapítvány a Demokráciáért (NED) nonprofit vállalkozás is támogatta.

- jelentette ki Hubert Jong Hvan Li, a munkacsoport vezetője és a tanulmány társszerzője.

A dél-koreai élelmiszer-biztonsági hivatal 2015-ben a

radioaktív céziumizotóp normális szintjének kilencszeresét mérte

olyan importált süngombában, amelyet kínaiként adtak el Dél-Koreában, de valójában Észak-Koreából származott.

Emiatt Kína és Japán több ellenőrzést végzett a radioaktív sugárzásra vonatkozóan, és közölte Phenjannal, hogy aggasztja az észak-koreai nukleáris kísérletek miatti sugárveszély. A szennyezett élelmiszerekkel kapcsolatban azonban nem közöltek információt.

Számos külső szakértőt is aggasztanak azok a lehetséges egészségügyi kockázatok, amelyeket a sugárszennyezett talajvíz okoz, azonban azészak-koreai vezetés szerint

nukleáris kísérleteik során nem szivárogtak ki káros anyagok.

Ezt az állítást viszont nem támasztották alá semmivel - jegyezte meg a Reuters hírügynökség.

Az észak-koreai kormány 2018-ban külföldi újságírókat hívott az országba, hogy tanúi legyenek a Punggje-ri telephelyen lévő néhány alagút felszámolásának, de belépésük előtt elkobozták tőlük a sugárzásmérőiket - írta a hírügynökség.

A két ország egyesítésének ügyeivel foglalkozó szöuli minisztérium a rossz kétoldalú viszony akkori enyhülése miatt 2018-ban leállította az Észak-Koreából megszökő emberek sugárfertőzötségének tesztelését.

Viszont 2017-ben és 2018-ban hajtottak végre teszteket és abból a negyven szökevényből, aki Punggje-ri falu környékéről származott, kilencnél rendellenességet tapasztaltak.

A minisztérium ennek ellenére azt közölte, hogy nem tudta a nukleáris telephely számlájára írni az illetők szervezetében lévő sugárszennyezést.

A jelentés szerint 2006 óta abból az észak-koreai országrészből több mint 880 ember jutott el Dél-Koreába. A dél-koreai jogvédő szervezet követeli a tesztelések folytatását és a sugárzásveszély nemzetközi felmérését Punggje-ri környékén.

Szöul és Washington nemrég arra figyelmeztetett, hogy az észak-koreai vezetés a hetedik atomfegyver-kísérletre készül.