Idén már több mint 28 ezer illegális határátlépést észleltek az EU külső határainál

Németország, bevándorlás
BERLIN, GERMANY - FEBRUARY 06: A man from Guinea waits outside the Berlin Immigration Office (Landesamt für Einwanderung), formerly known as the Ausländerbehörde (Foreigners' Office), for assistance in regulating his legal residency status on February 06, 2020 in Berlin, Germany. The head of Germany's Federal Office for Migration and Refugees (BAMF) has suggested that the country focus on attracting skilled workers from countries in southern Europe, who, citing high illiteracy rates, he claims will be easier to integrate into the labor market compared to those from developing countries. Next month, BAMF will additionally implement a new skilled labor immigration law with the goal of facilitating the legal status of highly-qualified workers from non-EU countries. Sixteen percent of employees in the capital are foreigners, and the government office regulating them recently changed its name to reflect that increasing figure. (Photo by Adam Berry/Getty Images)
Vágólapra másolva!
A Migrációkutató Intézet legújabb Fókuszpont elemzése hívja fel a figyelmet arra, hogy március 10-én megjelent a Frontex legfrissebb sajtóközleménye arról, hogy az Európai Unió frontországai mennyi illegális határátlépést rögzítettek 2023 első két hónapjában. Az adatok szerint február végéig mintegy 28 130 ilyen eset történt – ez nagyjából megegyezik az előző év azonos időszakában tapasztalt számokkal. A közép-mediterrán és a nyugat-balkáni útvonalak továbbra is a legforgalmasabbak. Magyarország szempontjából fontos, hogy a nyugat-balkáni útvonalon februárban jelentős mértékben csökkent a jogellenes átlépések száma annak köszönhetően, hogy Szerbia vízumpolitikáját összhangba hozta az uniós követelményekkel, ám a közel 8 400-as észlelésszámmal még mindig a második legaktívabb EU-ba vezető migrációs folyosó. A Tóth Klaudia kutató által jegyzett elemzést az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.
Vágólapra másolva!

Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) a nemzetállamoktól érkező adatok alapján havonta közöl jelentést arról, hogy az Európai Unió külső határainál mennyi illegális határátlépés történik. Fontos megjegyezni módszertani szempontból, hogy az adatok az EU frontországaiban észlelt illegális határátlépések számára vonatkoznak és nem az elkövetők számára: ugyanaz a személy a külső határ különböző pontjain többször is átlépheti a határt.

A Frontex összegző közleménye szerint

2023 januárjában és februárjában a jogellenes határátlépések száma 28 130-ra emelkedett, ami nagyjából megegyezik az előző év azonos időszakával.

Februárban közel 13 800 illegális határátlépést detektáltak. Ez valamivel több, mint egy évvel ezelőtt. Február végéig a Földközi-tenger középső része számított a legaktívabb útvonalnak.

A Frontex összegző közleménye szerint 2023 januárjában és februárjában a jogellenes határátlépések száma 28 130-ra emelkedett, ami nagyjából megegyezik az előző év azonos időszakával. Februárban közel 13 800 illegális határátlépést detektáltak. Ez valamivel több, mint egy évvel ezelőtt. Forrás: Frontex

Az olasz és máltai partoknál közel 12 ezer illegális határátlépést regisztráltak – ez kétszerese az egy évvel ezelőtti adatnak. Februárban ezen a folyosón a rögzített esetek száma az egy évvel ezelőttihez képest megháromszorozódott, és elérte a 7 ezret.

A legtöbb jogsértést elefántcsontparti, guineai és pakisztáni állampolgárokhoz lehetett kötni.

Eközben a nyugatbalkáni útvonalon februárban jelentősen csökkent a jogellenes belépések száma annak köszönhetően, hogy Szerbia összhangba hozta vízumpolitikáját az uniós követelményekkel. Közel 8 400 észleléssel azonban továbbra is ez a második legaktívabb EU-ba vezető irreguláris migrációs útvonal. A határsértést elkövetők jellemzően Szíriából, Afganisztánból és Törökországból származtak.

A nyugatbalkáni útvonalon februárban jelentősen csökkent a jogellenes belépések száma annak köszönhetően, hogy Szerbia összhangba hozta vízumpolitikáját az uniós követelményekkel. Forrás: Getty Images/Adam Berry

A La Manche csatornán az Egyesült Királyság felé történő szabálytalan átkelések száma 2023-ban több mint 5 600-ra emelkedett, ami 82%-os növekedést jelent 2022 azonos időszakához képest. Leginkább afgán, iraki és eritreai állampolgárok igyekeztek elhagyni a kontinenst a Brit-szigetek felé.