Eddig nyolcszázhúsz halálos áldozatot követelt a földrengés Marokkóban

earthquake TOPSHOTS Horizontal
A woman reacts standing infront of her earthquake-damaged house in the old city in Marrakesh on September 9, 2023. A powerful earthquake that shook Morocco late September 8 killed more than 600 people, interior ministry figures showed, sending terrified residents fleeing their homes in the middle of the night. (Photo by FADEL SENNA / AFP)
Vágólapra másolva!
Nyolcszázhúsz halálos áldozatot követelt a szombatra virradóra bekövetkezett földrengés Marokkóban, hatalmas károkat és pánikot okozott Marrákesben és több más városban - derül ki a belügyminisztérium legfrissebb adataiból, amelyeket az állami televízió idézett.
Vágólapra másolva!

A rabati székhelyű geológiai központ arról számolt be, hogy a rengés 7-es magnitúdójú volt, az epicentruma az ország középső részén fekvő Al-Hauz tartományban volt, a turistaváros Marrákestől délnyugatra.

A minisztérium közleménye szerint a földrengés Al-Hauz, Marrákes, Varzazát, Azilal, Sisáva és Tárúdánt tartományban okozott halálos pusztítást.

A halálos áldozatok mellett - az ideiglenes mérleg szerint - 672 ember megsérült, és közülük 205 kórházba került.

Nyolcszázhúsz halálos áldozatot követelt a szombatra virradóra bekövetkezett földrengés Marokkóban. Forrás: AFP/Fadel Senna

A marokkói média szerint ez a legerősebb földrengés, amely eddig a királyságot sújtotta.

A hatóságok "minden szükséges erőforrást mozgósítottak a beavatkozáshoz és az érintett területek megsegítéséhez" - tette hozzá a belügyminisztériumi közlemény.

Marrákes mellett a fővárosban, Rabatban, Casablancában, valamint Agadirban is érezték a rengést, ami pánikot keltett a lakosság körében.

A közösségi oldalakon közzétett képek szerint sokan az utcára menekültek ezekben a városokban, attól tartva, hogy házaik összedőlnek.

Az internetezők által közzétett fotókon és videókon nagy törmelékdarabok láthatók a marrákesi Medina negyed utcáin. Marrákes központjában egy minaret erősen megrongálódott, két ember megsérült. De készültek fényképfelvételek a lezuhanó törmelékek által összezúzott autókról is.

A marrákesi regionális egészségügyi központ felhívta a lakosokat, hogy az emberek szombaton adjanak vért a sérültek számára.

A földrengést követően számos ország államfője és kormánya nyilvánította részvétét a marokkói vezetésnek, és ajánlotta fel segítségét a mentési munkálatokhoz és a helyreállításhoz.

A legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő gazdaságokat tömörítő G20 csoport nevében - amely éppen csúcstalálkozott tart Újdelhiben - Narendra Modi indiai miniszterelnök fejezte ki szolidaritását Rabattal, és ajánlotta fel a csoport segítségét. Mások mellett Joe Biden amerikai, Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök is együttérzéséről és támogatásáról biztosította a marokkói vezetést és népet.

Tizenkilenc éve, 2004. február 24-én a 6,3-as erősségű földrengés rázta meg a Rabattól 400 kilométerre északkeletre fekvő Al Hoceima tartományt, amely 628 ember halálát és jelentős anyagi károkat okozott.

1960. február 29-én pedig az ország nyugati partvidékén található Agadirban pusztított a földrengés, amely több mint 12 ezer ember - a város lakosságának egyharmada - halálát okozta.