A II. szolnoki kajak-kenu válogató második versenynapján a kétszeres vb-győztes Birkás Balázs győzelmet aratott a 200 méteres olimpiai versenyszámban, csakúgy, mint a női mezőnyben az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta, akit 2015 óta egyetlen versenyző sem tudott megelőzni a hazai mezőnyben.

A viadal szerdai, második napján összesen hét számban rendeztek döntőt, ezek közül két számban – férfi K-2 és női C-1 200 méteren – más egység győzött, mint az első fordulóban.

Kopasz Bálint kedden az olimpiai 1000 méteres számban több mint öt másodperc előnnyel nyert. Szerdán délelőtt úgy tűnt, 500 méteren is ellenállhatatlan lesz, ugyanis két és fél másodperccel nyerte meg az előfutamát. A 21 éves algyői kajakost a döntőben sem lehetett megszorítani. Másfél másodpercet adott a második helyen befutó Dombvári Bencének, aki tavaly tért vissza kétéves eltiltása után.

Kopasz Bálint kirobbanó formában utazhat a minszki Európa Játékokra Forrás: SMIC/Micheller Szilvia

Kopasz Bálint a jövő heti Európa Játékokon 1000 és 5000 egyesben áll rajthoz, utóbbi számban most először indul majd nemzetközi versenyen.

„Az Európa Játékokon nincs 500 egyes, de azért is volt fontos, hogy ma nyertem, mert a világbajnokságon 500 és 1000 egyest szeretnék menni. A kettő közül az 1000 méter lesz a fő számom, de remélem, hogy jut még erő az 500-ra is, a duisburgi Világkupán bizonyítottam a rövidebb távon is.

ennél többet nem is kívánhattam volna, hogy az 500 és az 1000 egyes is az enyém legyen" - mondta a szövetség honlapjának a 21 éves kajakos.

9. Kugler Attila 01:45.286

A női C-1 200 méteres olimpiai versenyszámot az NKM Szegedi Vízisport SE versenyzője, a 19 éves Nagy Bianka nyerte, aki több mint egy másodpercet vert a világbajnok Lakatos Zsanettre. Egy hónappal ezelőtt Lakatos nyerte a válogatót Nagyot megelőzve, de később várható döntés a csapatba kerülésről, hiszen Lakatos Zsanett csütörtökön még 5000 méteren is rajthoz áll, így szétlövést nem tudnak rendezni kettőjük között a második válogatón.

Nagy Bianka legyőzte a világbajnok Lakatos Zsanettet Fotó: Szabó Gábor - Origo

„Örültem a szembeszélnek, mert én szembeszeles versenyző vagyok.

Régóta itt készülünk, szóval ismertem a pályát, és reménykedtem benne, hogy tudok majd javulni az első válogatóhoz képest, de azt nem gondoltam, hogy ennyivel gyorsabb leszek" – mondta Nagy Bianka.

8. Kaszás Klaudia Kata 00:56.314

A nőknél a K-1 200 méteres olimpiai számban is az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta és a rióban aranyérmes Csipes Tamara küzdelmére volt kilátás. Mindkét kajakos magabiztosan nyerte az előfutamát. Azonban a középfutamból továbbjutó Lucz Dóra a fináléban rendesen megszorongatta Kozákot.

Féltávnál az ötszörös olimpiai bajnok robbantott, úgy tűnt, csak Csipes Tamara tudja tartani vele a lépést,

azonban az utolsó métereken Lucz Dóra előzött, feljött a második helyre. Végül ötszázadnyi különbséggel Kozák Danuta ért előbb célba, így a májusi válogató után ismét győzelmet aratott.

Kozák Danutát 2015 óta senki nem tudta legyőzni a magyar mezőnyben Forrás: SMIC/Micheller Szilvia

„Az 500 méter azért jobban fájt, itt pillanatok alatt történik minden, 200-on csak a célbaérkezés után jön a fájdalom, de a győzelem enyhíti ezt a fájdalmat.

Most csak arra figyelek, hogy csütörtökön behúzzuk az 500 párost is" – mondta az 500 egyesben is mindkét válogatót megnyerő Kozák Danuta.

7. Pupp Noémi 00:43.852

A férfiak mezőnyében a kétszeres vb-győztes Birkás Balázs megnyerte az előfutamot a 200 méteres olimpiai versenyszámban, akárcsak a kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok Tótka Sándor. A középfutamból Birkás párosbeli társa, a szintén kétszeres vb-győztes Balaska Márk is kvalifikálta magát a fináléba, csakúgy, mint a szintén világbajnok Dudás Miklós. A fináléban Birkás óriási hajrá után egy századdal legyőzte Csizmadia Kolost, így az NKM Szegedi Vízisport SE kajakosa a májusi válogató után ismét diadalmaskodott 200 méteren, és megkérdőjelezhetetlen a helye a válogatottban.

Birkás Balázs hatalmasat ment 200 méteren Forrás: SMIC/Micheller Szilvia

"Ez most nagyon fájt. Az a legnehezebb a 200-ban, hogy ha kicsit elszámolod magad, akkor nem tudod teljesen kihajtani magad. Szerencsére nem számoltam el magam.

- mondta a kétszeres vb-győztes szegedi kajakos.

A vébén várhatóan Csizmadia Kolos megy majd 200 egyest, hiszen Birkás Balázs a négyesben ülhet, márpedig egy ember csak egy kvótát szerezhet Szegeden.

7. Nikodém Patrik 00:37.661

A napot a három páros verseny zárta 200 méteren. A női kajakosoknál – akárcsak az első válogatón - ismét egy hajszál döntött, és újra a Lucza Anna, Kiss Blanka egység javára a Hagymási Réka, Medveczky Erika kettőssel szemben.

A férfiaknál az első válogatót a Balaska Márk, Birkás Balázs duó nyerte, amely azonban most nem indult el, Balaska Márk Dudás Miklóssal állt rajthoz, de 0,4 másodperccel kikapott az Apagyi Levente, Csizmadia Kolos egységtől. Itt egyelőre kérdéses, hogy melyik duó indul az Európa Játékokon és a világbajnokságon.

Dudás Miklós és kislány, a márciusban született Nara Forrás: SMIC/Micheller Szilvia

A női kenu párosoknál nem született meglepetés:

a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső kettős mindkét válogatót nagyon magabiztosan nyerte meg.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány a verseny előtt azt mondta: ha bizonyos számokban nem az nyer, aki az első válogatón, akkor az adott helyzet dönti el, hogy még az Európa Játékok előtt megrendezik-e a pótválogatót, vagy csak utána.

A II. kajak-kenu válogató csütörtökig tart. A minszki Európa Játékokra utazó keretet pénteken hirdeti ki a szövetségi kapitány. A magyar küldöttség vasárnap utazik el a fehérorosz fővárosba.