Az első lépés a világelit felé: Ukrajna-Magyarország

magyar férfi jégkorong-válogatott, jégkorong-világbajnokság 2016.
Hungarian players gather aroung their net before the group B preliminary round game Hungary vs Belarus at the 2016 IIHF Ice Hockey World Championship in Saint Petersburg on May 14, 2016. / AFP PHOTO / POOL / YURI KUZMIN
Cikkünk folyamatosan frissül
A magyar jégkorong-válogatott a házigazda Ukrajna ellen kezdi meg a 2017-es divízió 1/A-s világbajnokság küzdelmeit a szombati nyitónapon. Ahogyan két éve Krakkóban, most Kijevben is a világelitbe való feljutás Rich Chernomaz együttesének célja az öt mérkőzésből álló tornán, ehhez első lépésként az ukránokat kellene legyőzni, ugyanúgy, mint 2015-ben. Kövesse velünk a találkozó legfontosabb történéseit!

Mindent egy helyen az Eb-ről

13:59
2017. április 22.

Köszöntjük olvasóinkat, hamarosan kezdődik a divízió 1/A-világbajnokság nyitómérkőzése, amelyen a házigazda Ukrajna a magyar válogatottal csap össze Kijevben. A két csapat ellentétes utat járt be az elmúlt egy évben, hiszen Magyarország 2016-ban a kiesést jelentő 15. helyen végzett a világelitben, az ukránok pedig megnyerték Zágrábban a divízió 1/B csoportot, így feljutottak.

14:01

A magyar és az ukrán válogatott 20. alkalommal találkozik a jégen, összesítésben ellenfelünk van fölényben 14 győzelemmel, 5 magyar siker mellett. A közeli emlékek viszont nekünk szebbek: a 2015-ös krakkói vb-n 4-2-re nyertünk, a kiesés szélére sodorva az ukránokat és életben tartva feljutási reményeinket.

14:07

A 2016-os vb-hez képest a kijevi tornára tíz helyen változott a magyar válogatott kerete, amely a következő összeállításban utazott Ukrajnába:

Kapusok: Bálizs Bence (MAC Budapest), Rajna Miklós (Fehérvár AV19).
Hátvédek: Garát Zsombor (Austin Bruins, amerikai), Gőz Balázs (DVTK Jegesmedvék), Kalvin Sagert (Fehérvár AV19), Stipsicz Bence (Cedar Rapids RoughRiders, amerikai), Szirányi Bence (Fehérvár AV19), Varga Arnold (Debreceni HK), Kevin Wehrs (Villach, osztrák).
Csatárok: Bartalis István (Schwenninger Wild Wings, német), Benk András (Újpest), Csányi Karol (Újpest), Keegan Dansereau (DAB), Erdély Csanád (Fehérvár AV19), Galló Vilmos (Linköping, svéd), Hári János (Leksand, svéd), Kóger Dániel (Fehérvár AV19), Magosi Bálint (DVTK Jegesmedvék), Nagy Krisztián (MAC Budapest), Andrew Sarauer (Fehérvár AV19), Terbócs István (MAC Budapest), Vas János (Fehérvár AV19).

14:09

A menetrend

Ukrajna ellen kezdünk, de hogyan tovább? Íme, a magyar válogatott menetrendje a kijev vb-n:
2017. április 22., szombat, 12:30: Ukrajna–Magyarország
2017. április 24., hétfő, 19:30: Magyarország–Ausztria
2017. április 25., kedd, 16:00: Magyarország–Dél-Korea
2017. április 27., csütörtök, 16:00: Lengyelország–Magyarország
2017. április 28., péntek, 12:30: Magyarország–Kazahsztán

14:16

„Az ukránok sokat sajnáltatták magukat az elmúlt napokban és altattak a sok panaszkodással, de ez lehet egy megtévesztő kommunikáció része. A nyitómérkőzés és a vb esélyesei is vagyunk, de a jégen fog eldőlni minden" – nyilatkozta a Sport1 Tv kamerájának a kezdés előtt Szuper Levente, a válogatott korábbi kapusa.

14:22

Kijev polgármestere, Vitalij Klicsko köszöntötte a nézőket a vb nyitómérkőzése előtt, a csarnokban annak ellenére sincs teltház, hogy a hazai csapat játszik.

14:26

A torna hat csapata öt-öt mérkőzést játszik, az első két helyezett feljut a világelitbe, az utolsó pedig kiesik az 1/B divízióba.

14:28

Ha az ukrán szurkolók létszámban fölényben is vannak, hangerőben biztos, hogy nem a kijevi Sportpalotában.

14:29

Elkezdődött

1. perc: az ukránok hozták el az első bulit, Rajna azonnal egy védéssel mutatkozott be a magyar kapuban.

14:31

Ukrán attak

Erősen kezdtek az ukránok, Rajna Miklós már az első percben több fontos védést mutatott be.

14:33

2. perc: Bartalis harcolta ki, Kicsa ülhetett ki bottal akasztás miatt.

14:34

4. perc: 40 mp-ig kettős emberelőnyben a magyar csapat, öt csatárral vagyunk a jégen.

14:36

5. perc: Hári János löketét Zaharcsenko védte kis szerencsével. Helyzet volt. Még fél percig emberelőnyben vagyunk.

14:38

6. perc: Nem sikerült kihasználnunk az emberelőnyt, pedig Galló megsorozta az ukrán kapust. Most mi kaptunk kétpercest: Wehrst állították ki döfésért.

14:41

8. perc: Kivédekeztük az emberhátrányt, sőt, Zaharcsenkónak kétszer is akadt dolga. Rajna is védett kettőt, nem játszunk rosszul.

14:44

10. perc: Most szerencsénk volt, Bucenkót hagytuk helyzetbe kerülni, elemi erővel lőtte telibe a vasat.

14:48

11. perc: Galló, Hári és Sagert összjátéka után újabb hatalmas magyar helyzet maradt ki, majd ismét egy ukrán kiállítás növeli az esélyeinket a vezetés megszerzésére, Alekszjuk ült ki.

14:51

Áll a játék

13. perc: Az órával akadtak gondok.

14:53

13. perc: Vas János, majd Galló Vilmos hagyott ki egy-egy nagy helyzetet, kiegészültek az ukránok.

14:55

14. perc: Szerhij Kuzmik lövése Sagert ütöjéről perdült fel, a magyar kapuban a korong. (1-0)

14:56

14. perc: az előbbi magyar kapuvast nézik vissza néhányszor a bírók.

14:59

Az ukrán gól. Ünnepel a hazai közönség. Hat perc van hátra az első harmadból.

15:00

GÓL! 1-1!

15. perc: azonnal egyenlített Magyarország, egy gyönyörű góllal! Erdély Csanád passza után Bartalis István a lábai között húzta a korongot az ukrán kapuba, pazar találat. (1-1)

15:04

Jövünk fel

18. perc: az egyenlítés megfogta az ukránokat, óriás lendülettel jégkorongozik most a magyar csapat, a hazaiak pedig foghatóak.

15:07

20. perc: Dansereau bombájával indult a harmad utolsó perce.

15:09

Szünet: 1-1

20.perc: Vége a világbajnokság első harmadának, amelyben Ukrajna szerzett vezetést, de a magyar csapat rögtön egyenlített Bartalis István fantasztikus góljával. Hamarosan folytatjuk!

15:26

21. perc: a magyar csapat hozta el a bulit.

15:27

Vezetünk!

21. perc: 20 mp kellett, Zaharcsenko védése után Vas János csapott le a kipattanóra, Szirányi Bencéé a gólpassz. (1-2)

15:27

21. perc: óriási védést mutatott be a magyar kapus, nagyon kellett.

15:31

22. perc: "Magyarország! Magyarország!" - szurkolóink ismét kitesznek magukért.

15:32

22. perc: Ismét állt a játék, mert az eredményjelző 3-1-es magyar vezetést mutatott. A probléma elhárult.

15:33

23. perc: Kétperces kiállítás a magyar csapatnál, Galló Vilmos akasztott.

15:35

Kellett

25. perc: Rajan kézzel-lábbal védte az ukrán próbálkozást, közben ki is egészültünk.

15:36

26. perc: parádézik a magyar kapus, Galló szerzett majdnem újabb magyar gólt.

15:39

27. perc: Magosi Bálint akasztott és ülhet ki két percre.

15:41

28. perc: egyenlített Ukrajna, Nyikita Bucenko lövése csúszott be a magyar kapuba Rajna lábai között. (2-2)

15:47

30. perc: folyamatos lövésekkel tesszük próbára Zaharcsenkót, de az ukrán kapus nem hibázik.

15:48

32. perc: a második harmadban Stipsicz Bence a harmadik magyar kiállított, az ukrán kapu előtt kézzel tette maga elé a korongot. Ki kell védekeznünk.

15:53

34. perc: A magyar csapat lendületesen játszik, védekezésből gyorsan jutunk el az ukrán kapuig, de Zaharcsenko remekel.

15:55

34. perc: Alekszjuk szabálytalankodott Kógerrel szemben, két perc pihenő a jutalma.

15:58

37. perc: Hatan voltunk a jégen, Chernomaz reklamál, de nem úszzuk meg a kiállítást. Terbócs ül ki a kétperces büntetésre.

16:03

39. perc: ezt elszúrtuk, négy magyar védő között két ukrán jutott koronghoz, megint Nyikita Bucenko talált be Rajna kapujába. (3-2)

16:05

40. perc: Jól, gyors magyar góllal indult a második harmad, de Bucenko két találatával fordítottak az ukránok. Jól játszik a magyar csapat, de négy kiállítást is összeszedett, így hátrányban mehet szünetre. Bízzunk egy eredményesebb folytatásban.

16:19

Folytatjuk

41. perc: Elkezdődött az utolsó harmad, rögtön egy Rajna-védéssel.

16:24

Esély

41. perc: Roman Blahij kiállításával emberelőnybe kerültünk a hamrad elején, de nincs most lendület a magyar csapatban, így nem is tudtuk kihasználni.

16:25

44. perc: alig, hogy letelt az ukrán emberhátrány, Nagy Krisztián kapott két percet. Sorsdöntő percek következnek.

16:31

48. perc: Óriási magyar nyomás az ukrán kapun. Csányi, Nagy és Szirányi lövése is kijött, Dansereau sem járt sikerrel.

16:33

49. perc: Rajna kulcsfontosságú bravúrt mutatott be, két ukrán vezette a korongot a magyar kapura.

16:35

51. perc: Végre! Andrew Sarauer góljával 3-3, újra egyenlő.

16:37

51. perc: a magyar csapatnak kicsivel több mint 9 perce van kiharcolni a győzelmet. Zúg a csarnokban a "Hajrá, magyarok!"

16:42

53. perc: a honosított Keegan Dansereau találatával ismét a magyar csapatnál az előny, Saraueré a gólpasz. (4-3)

16:48

55. perc: nagyon elfáradt az ukrán csapat, szinte csak védeeznek és keménykednek. Rajnának alig akadt dolga a harmadik harmadban. A magyar csapat szemmel láthatóan jobb fizikai állapotban van.

16:49

Rajna ment

57. perc: most volt dolga Rajnának, aki gyorsan kettőt is védett egymás után. Nagyon kellett.

16:51

58. perc: csetepaté a jégen, a magyar szurkolók önkívületi állapotban a lelátón. Kevesebb,mint két perc van hátra.

16:54

60. perc: 59 másoperc van hátra, a magyar csapat emberelőnyben fejezi be a meccset.

16:56

Eldőlt!

60. perc: Hári János ütötte a mindent eldöntő gólt az ukrán kapuba. Megnyertük! (5-3)

16:59

VÉGE!

Véget ért a mérkőzés, a magyar válogatott 5-3-ra legyőzta a házigazda Ukrajnát a divízió 1/A-s világbajnokság nyitómérkőzésén. Nem ment könnyen, de a harmadik harmadra gólokban is kijött a két csapat közti különbség. Soha rosszabb kezdést!

17:04

Libabőr

A magyar válogatott a jégen, a fantasztikus magyar szurkolók pedig a lelátón énekelték a győztesnek járó himnuszt. Folytatás hétfő este, Ausztria ellen.