Terroristaszervezkedés a világhálón

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Mint a jelentésben rámutatnak, a kormány megpróbál ugyan fellépni a "cyberterrorizmus" ellen, ám a technika előrehaladtával egyre kevesebb lehetőség adódik a megfelelő védekezésre. Az interneten keresztül cserélnek eszmét Oszama bin Laden szaúdi milliárdos hívei éppúgy, mint a Hezbollah vagy a Hamasz harcosai. "A terroristák elsősorban propagandára vagy információcserére használják a világhálót" - nyilatkozta a News Factor című lapnak Matthew Devost, a terroristakutató központ igazgatója. "E szervezetek igen biztonságos módszerrel dolgoznak" - tette hozzá.

A terrorizmus és az internet összefonódását egy német példával lehet igazán szemléletessé tenni. A www.qoqaz.de című, németországi arabok által fenntartott honlap látszólag semmi különleges hírt sem tartalmazott. Ha azonban valaki regisztráltatta magát a hírlevél-szolgáltatáshoz, sajátságos üzeneteket kapott e-mailjére. Megtudhatta például, hol készülhet fel a dzsihádra, a szent háborúra, illetve mely helyeken sajátíthatja el a fegyverforgatás csínját-bínját. Az egyik üzenetben húszezer dollárt ígértek mindazon "fiatal és becsvágyó" muzulmánnak, aki Karachiba repül, hogy "teljesítse a Pakisztánba akkreditált afgán főkonzul utasításait". Az üzenetben figyelmeztettek arra, hogy titkos akcióról van szó.

A qoqaz.de az Egyesült Államokkal szembeni terrortámadás-sorozat után került előtérbe, hiszen a belügyminisztérium illetékesei szerint a merényletekben szerepet kaphattak a honlap hírlevél-szolgáltatásának egyes előfizetői is.

Mint a német belügyminisztérium megállapította, a qoqaz hírlevelére ötszáznál is többen jelentkeztek, többen azonban csak utóbb döbbentek rá, hogy valójában a harcias iszlám fundamentalisták szolgáltatására iratkoztak fel. Az előfizetők mintegy háromnegyede arab származású, s egy ingyenes e-mail-szolgáltatónál szerezték elektronikus címüket. Mivel anonimitást biztosító e-mail-szolgáltatásról van szó, a hírlevél lekérőinek személyazonosságára aligha derülhet fény a mailcím ellenőrzése során.

Az előfizetők között akadnak német gyökerű iszlám csoportok, ezek azonban vélhetően nem vettek részt a terrortámadások kitervelésében, mert mindegyikük megdöbbenését fejezte ki az egyesült államokbeli események után. A Der Spiegel értesülései szerint több "magán-előfizető" jelezte, semmi köze a terrorizmushoz. Egyikük a német hetilaphoz eljuttatott közleményében kifejtette: "Negyvenéves szoftverfejlesztő vagyok. Katolikus családból származom. Csak azért jelentkeztem a hírlevél-szolgáltatásra, mert érdekelnek a hírek. Nemrég fedeztem fel a qoqazt, amely a másik oldal véleményét mutatja be".

Az előfizetők között azonban akadnak olyanok, akik bizonyíthatóan tagjai bizonyos terroristacsoportoknak. Said Bahaji például a német TU Hamburg fundamentalista közösség aktivistája. A hírlevélre való jelentkezéskor azonban súlyos hibát követett el: valós nevén regisztráltatta magát, így nagy segítséget adott a rendőrségnek

[origo]

Többen keresik bin Ladent, mint Britney-t