Kicsike távcső, de erős!<br/>

Vágólapra másolva!
Egy tudományos szempontból már "leírt" műholdon elhelyezett kicsiny űrtávcső lett az első, amelynek sikerült csillagrengést megfigyelni egy a Naphoz hasonló csillagon.
Vágólapra másolva!

Az idén pályára állított WIRE (WideField Infrared Explorer) nevű műholdat egy 30 centiméteres, infravörös távcsővel látták el, azonban már március 8-án, alig négy nappal felbocsátása után bejelentették, hogy a berendezés hűtését biztosító hidrogén hűtőgáz elszökött, és így esély sincs a tudományos program teljesítésére. Ám volt valami a fedélzeten, ami még működött: egy 5 centiméteres kicsi távcső, amelynek az volt az eredeti feladata, hogy a műhold iránytartásához szolgáltasson adatokat.
A Kaliforniai Egyetem csillagásza, Derek Buzasi ötlete volt, hogy ez a pici távcső talán még felhasználható komoly tudományos kutatásra. A Földön egy hasonló távcső alig lenne több egy gyerekjátéknál, mivel a Föld légköre megtöri és szétszórja a csillagok fényét - ezért is látjuk pislákolni őket. Az űrben viszont, ahol nem érvényesül a légkör zavaró hatása, elenyésző mennyiségű a csillagközi gáz és por, merőben más a helyzet: ott egy ilyen kis méretű távcső is nagy teljesítményekre képes.

Buzasi ezért megkereste a NASA-t, és engedélyt kapott arra, hogy használhassa a kamerával is felszerelt kicsinyke távcsövet. A WIRE műholdat üzemeltető kutatókkal együtt így sikerült megfigyelniük az Alpha Ursae Majoris, a Nagy Medve csillagkép egyik fényes sárga csillagának rezgéseit. Ez az első példa arra, hogy sikerült egy Naphoz hasonló, közönséges, nyugodt csillagon megfigyelni úgynevezett csillagrengéseket. Ezek megfigyelése azért fontos, mert az így kapott adatokból a csillagászok sok mindent meg tudnak mondani a csillag koráról, tömegéről és kémiai összetételéről.
"Nagyon örültünk annak, hogy valamire mégis használható a sok éves munkával elkészített műhold" - mondta Carol Lonsdale, a WIRE projekt kutatócsapatának vezetője. A kicsiny távcső átmérője mindössze kétszázad része a legnagyobb földi távcsőének (Keck II teleszkóp, Hawaii-szigetek), mégis sokkal gyorsabban elvégez bizonyos megfigyeléseket egyszerűen azért, mert nem zavarja a légkör. Buzasi egyelőre november végéig használhatja a WIRE kis távcsövét további kutatásaihoz. (BBC News)

(ÉT)

Ajánló:

A műhold hivatalos honlapja a NASA Goddard Űrrepülési Központnál.