Az árulkodó hajtincs <br/>

Vágólapra másolva!
IV. (Rettegett) Iván feleségét, Anasztasziját a legenda szerint meggyilkolták. Orosz tudósok most bebizonyították: a legenda nem alaptalan.
Vágólapra másolva!

Jelenet a Rettegett Iván című filmből

Bizonyára sokan emlékeznek Szergej Eizenstein Rettegett Ivánjának híres jelenetére, amelyben Iván nagynénje, Jevfroszinja Sztarickaja átnyújtja a mérget a cárnénak, Anasztaszijának. A legenda végre bizonyítást nyert: a cárnét valóban megmérgezték.

Az Orosz Tudományos Akadémia Földrajzi Intézetében dolgozó moszkvai tudósok tanulmányozni kezdték a Kreml temetkezési helyeiről, a XV. és XVI. századból származó csontokat. Elsősorban az orosz hercegnők és cárnék maradványait vizsgálták. A tudósok a Kreml akkori ökológiai állapotáról szerettek volna adatokat gyűjteni, ezért meghatározták a minták ólom-, higany-, arzén- és egyéb mikroelem-tartalmát. Az eredmény megdöbbentő volt.

Az 1503-ban elhunyt III. Iván felesége, Zóé bizánci hercegnő csontjai kilogrammonként 58,3 mg ólmot tartalmaztak, míg a szervezetben a normális koncentráció körülbelül 1,9 mg kilogrammonként. Hasonlóan magas volt a többi nehézfém aránya is: kilogrammonként 27 mg cinket (normális koncentráció 14 mg/kg) és 7,1 mg rezet (a normális 1,8 mg helyett) tartalmaztak a nagyhercegnő csontjai.

Az 1645-ben meghalt Jevdokija Sztresnyeva cárné csontjai kilogrammonként 115 mg ólmot, a normális 0,1 mg helyett 1,1 mg arzént, és az átlagos mennyiség 3,5-szeresét, 0,14 mg higanyt tartalmaztak, míg az 1569-ben elhunyt Jevfroszinja Sztarickaja hercegnő csontjaiban 20,1 mg ólmot, 0,14 mg higanyt, és a szokásos 30 mg-nál jóval több, 142 mg báriumot találtak. Efozinia Sztarickaja hercegnő csontjai 239 mg ólmot, 12,9 mg arzént, és 0,1 mg higanyt tartalmaztak.

"A középkori Kreml lakói folyamatosan olyan vegyületeket használtak, melyek nagy mennyiségben tartalmaztak ólmot, higanyt, arzént és báriumot. Feltételezzük, hogy kozmetikumok és gyógyszerek tartalmazhatták a mérgező anyagokat, ugyanis a kor etikettjének megfelelően az udvarhölgyeknek ki kellett fehéríteniük arcukat, amikor hivatalos fogadásokon és ünnepségeken vettek részt" - mondta a kutatás vezetője, Alekszander L. Alekszandrovszkij professzor.

Tudjuk, hogy ebben az időben a kozmetikumok és a festékek előállításához ugyanazokat az anyagokat használták. A festékek higanyt, arzént és ólmot tartalmaztak. A legtöbb orvosi kenet szintén nagy mennyiségben tartalmazta ezeket az anyagokat. A tüszős mandulagyulladás, a tályog és a tífusz gyógyítására például arzéntartalmú gyógyszereket használtak, de az arzént tartalmazó falfestékek szintén nagyon veszélyesek voltak. Elképzelhető, hogy a női arcfestékek ólmon kívül báriumot is tartalmaztak.

Túlzott hiúság vagy mérgezés

Ezeknek az anyagoknak még magasabb koncentrációit találták IV. Iván (1533-1584) feleségének, Anasztazja Romanovának a csontjaiban. Anasztazja 1560-ban, 25-26 éves korában halt meg, a legenda szerint mérgezésben. A kutatók az igazságügyi orvos szakértőkkel együttműködve elvégezték a cárné jó állapotban megmaradt világosbarna hajfonatának színképelemzését.

IV. Iván

Jelena Glinszkaja nagyhercegnő, III. Vaszilij második felesége 1538-ban szintén rejtélyes körülmények között halt meg. A nagyhercegnő sapkáján talált hajszálak színképelemzése a normálisnál jóval nagyobb mennyiségű higanykoncentrációt mutatott ki.

A tudósok bebizonyították, hogy az Anasztazja Romanovna és Jelena Glinszkaja orosz caricák haláláról szóló legendák nem legendák többé.

B.K.

Ajánló: