Ókori bányát találtak Egyiptomban

Vágólapra másolva!
Az ókori Egyiptom egyik leghatalmasabb kőbányájára bukkantak japán régészek az ország déli részén. A tudósok szerint a felfedezés az ókori építészet eddig fel nem tárt titkaira deríthet fényt.
Vágólapra másolva!

A Kyodo japán hírügynökség jelentése szerint a kőbánya hat kilométer hosszan húzódik a Nílus keleti partján fekvő dombvidéken, Kairótól 230 kilométerre délre.

"Ez az eddig megtalált egyik legnagyobb kőbánya. Nem egyszerűen hatalmas, hanem számos információval is szolgál" az ókori egyiptomi építészek által alkalmazott eljárásokról, technológiákról - jelentette ki Kavanisi Hirojuki, a cukubai egyetem professzora.

A kőbánya Egyiptom római korszakában, a Kr.u.-i első és második században élte virágkorát. Kavanisi szerint a kitermelt köveket Egyiptom-szerte használták, mert ebben a korszakban szinte az egész országban hatalmas építkezések folytak.

"Az ókori egyiptomiak a Nílus áradásos időszakát kihasználva, vízi úton juttatták el a kibányászott köveket az ország távolabbi vidékeire. A köveket minden bizonnyal utak burkolásához és templomok építéséhez használták" - hangsúlyozta Kavanisi.

A bányában három különböző módszert alkalmaztak a kövek kitermeléséhez: más-más technikával fejtették az útburkoláshoz és az épületfalakhoz szükséges köveket, és megint más technológiát alkalmaztak az építkezéseknél nélkülözhetetlen mész előállításához szükséges kövek bányászatánál.

Az egyiptomi régészet története mintegy 200 éves múltra tekint vissza, de az építkezéseknél alkalmazott alapanyagok tanulmányozására a tudósok eddig nem fordítottak kellő figyelmet.

Kavanisi szerint a mostani felfedezés hozzájárulhat ahhoz, hogy a tudományos világ jobban megismerje az ókori Egyiptomban alkalmazott építészeti eljárásokat, technikákat és anyagokat.