Vágólapra másolva!
Az NGC 4622 forgása rendkívül szokatlan és igen érdekes jelenség.
Vágólapra másolva!

Ebből az irányból tekintve a galaxis az óramutató járásával megegyező irányban forog, így a spirálkarok helyzete igencsak szokatlan

A galaxis tőlünk 111 fényév távolságra van, és igen fényes spirális karjai nagyszámú újonnan keletkezett csillagot tartalmaznak. Ron Buta (University of Alabama) csillagász szerint a galaxis nagyjából akkora, mint a Tejútrendszer, és "rendkívül szép, fotogén galaxis".

A spirálkarok majdnem minden spirálgalaxisnál követik a középpont forgását. Az NGC 4622 esetében azonban a csillagászok azt találták, hogy a spirálkarok a forgás irányába mutatnak, ami rendkívül szokatlan és igen érdekes jelenség.

A kutatócsoport az új galaxist a Hubble-űrteleszkóp felvételein fedezte fel. Ezekből állapították meg a forgási irányt a galaxis két oldalán áramló gázok sebességének megmérésével. A meghökkentő eredmény arra utal, hogy az NGC 4622 bekebelezett egy másik, ellenkező irányban forgó galaxist. Ezt látszik alátámasztani az a tény, hogy a spirálkarok alakja kissé eltorzult. Mindenesetre még nincs magyarázat arra, hogyan vezethetett a galaxisok ütközése ezekhez a furcsa spirálkarokhoz és az ellentétes forgási irányhoz.

Ajánlat:

Hubble Reveals "Backwards" Spiral Galaxy
További angol nyelvű információk, képek és illusztráció az Űrtávcső Tudományos Intézet honlapján.