Bűnözés elleni gyógyszer a láthatáron

Vágólapra másolva!
Az antiszociális viselkedés kialakulásának esélye genetikailag meghatározott lehet azoknál a fiúknál, akiket gyermekkorukban bántalmaztak.
Vágólapra másolva!

A szóban forgó gén a monoamin-oxidáz nevű enzim mennyiségét szabályozza. Akik a génnek azt a változatát hordozták, amelynek hatására alacsony enzimszint alakul ki, nagyobb valószínűséggel keveredhetnek különféle bűnügyekbe. A magas enzimszintű embereknél azonban sokkal kevésbé valószínű az antiszociális viselkedés kialakulásának esélye.

A szóban forgó enzim olyan kémiai anyagokat bont az agyban, amelyekről kimutatták, hogy szerepet játszanak egyes viselkedéstípusok, így például az agresszió kialakulásában.

Terrie Moffitt professzor, a kutatások egyik vezetője a BBC-nek elmondta, hogy a népesség egyharmada hordozza azt a génváltozatot, amely alacsony enzimszintet alakít ki. Az antiszociális viselkedés kialakulásának nagyobb esélyéhez azonban ez önmagában nem elég - "szükség van" a rossz nevelésre is.

A kutatók által vizsgált 442 fős csoport tagjainak 12%-a volt az, akiknél mindkét dolog - az alacsony enzimszint és a gyermekkori megaláztatás - előfordult. Ugyanakkor ez a 12% követte el az egész csoport összes súlyosabb bűncselekményének 44%-át.

A felfedezés megcsillantja egy "bűnözés elleni gyógyszer" kifejlesztésének lehetőségét - vélik a kutatók. A kritikusok azonban - jogosan - azon aggódnak, hogy egy ilyen gyógyszer előállítása esetén a döntéshozók "tüneti kezelést" alkalmaznának ahelyett, hogy a mély gyökerű szociális problémák megoldására törekednének. Felmerül annak a veszélye is, hogy egy genetikai teszt segítségével ezeket a fiatalokat már azelőtt megbélyegeznék, hogy bármilyen bűncselekményt elkövettek volna.