Az első gyermek átültetett petefészekből

Vágólapra másolva!
Petefészek-beültetést követően egészséges gyermeknek adott életet az alabamai Stephanie Yarber. A nő a petefészket ikertestvérétől kapta tavaly áprilisban, és most szülte meg kislányát a New York-i Cornell Orvosi Egyetem klinikáján. Ez az első eset, amikor egy másik ember petefészkét ültették be valakibe, és ezt követően gyermeke is született.
Vágólapra másolva!

Stephanie Yarber nem egy teljes petefészket kapott, hanem annak csak egy kis darabját, de ez is elegendő volt ahhoz, hogy természetes fogantatással teherbe essen. Sikeres teljes petefészek-átültetésről 2002-ben már beszámolt egy kínai klinika. Tavaly pedig egy olyan nőnek született gyermeke Brüsszelben, akinek a sikeres daganatterápiát követően a saját, előzőleg lefagyasztott petefészkét ültették vissza. A kemoterápiás vagy sugárkezelés ugyanis megölheti a petefészekben lévő éretlen petesejteket.

Azonban Yarben esete az első, amikor egy másik ember petefészkét ültették be valakibe, és ezt követően gyermeke is született. A kutatók szerint ez számos terméketlenséggel küzdő nőnek reményt jelenthet. A módszert egyelőre még csak egypetéjű ikerpárok esetében alkalmazták, náluk ugyanis nem kell félni a szerv kilökődésétől. A kezeléseket irányító orvos szerint bárki számára elérhető lesz egy új petefészek, ha sikerül a szervezet számára jobban tolerálható ún. immunszupresszáns gyógyszereket kifejleszteni, melyek az idegen testből származó szerv kilökődését megakadályozzák.

A legtöbb terméketlenségi probléma azonban nem a petefészek működésképtelenségéből ered, ezért a szakemberek szerint nagyon sok nő számára mégiscsak a lombikbébi-programok jelentik a megoldást. Azok számára pedig, akiknek a petefészke nem funkcionál és ikertestvérük sincsen, egy petesejt-donor lehet a megoldás.

Stephanie Yarbernél ismeretlen okból 14 éves korban leállt a petefészkek működése. Ezután nem volt menstruációs ciklusa és peteérése sem. Két sikertelen lombikbébi-programon esett már át, amikor ikertestvére - akinek addigra már három gyermeke volt - beleegyezett, hogy az egyik petefészkét odaadja Stephanie-nak. Eltávolították tehát az ikertestvér egyik petefészkét, és annak külső rétegét ráültették a meglévő, de nem működő petefészkekre. A kivett petefészek egy részét lefagyasztották arra az esetre, ha később szükség lenne rá.

Három hónappal a műtét után beindult a petefészek ciklikus működése, és tíz év után először Stephanie Yarber menstruált - három hónappal ezután pedig kiderült, hogy terhes. A baba fogantatása természetes úton történt, és a terhesség, valamint a szülés is komplikációmentesen zajlott.

Bodrogi Lilla