Soha nem látott készítmény, ami elősegítheti a fogyást

alvajárás, bulimia evészavar, elhízás Sleepwalking man FOOD eating disorder artwork interior ALONE concept NIGHT human person ADULT male MAN weight stoutness OBESITY psychology bulimia behavioral problems sleepwalk REFRIGERATOR Edibles Edible Nourishment
Karikatúra az éjszakai falásrohamról
Vágólapra másolva!
A legegyszerűbben kifejezve az elhízás annak a eredménye, amikor a testünk energiamennyisége kevesebb, mint az energiafelhasználása. A valóságban azonban semmi sem számít egyszerűnek ebben az összetett és titokzatos jelenségben, amit hihetetlenül nehéz kezelni. A kutatók most beszámoltak egy kísérleti kezelés ígéretes eredményeiről, amely új kapukat nyithat meg az elhízott betegek súlycsökkentő gyógyszerekkel történő kezelésében.
Vágólapra másolva!

Cukorbetegség elleni gyógyszert próbáltak ki

Az elmúlt évtizedekben már népbetegségként aposztrofálhatjuk az elhízást, amely jellemzi például az amerikai felnőttek több mint negyven százalékának testtömegét. Mindez a tudósok számára is óriási kihívást jelent, hiszen hihetetlenül nehéz hathatósan kezelni. A tartós életmódváltás – tehát az egészséges táplálkozás és a testmozgás – iránti elkötelezettségen túl valójában csak

két lehetséges lehetőség segíthet: az olyan, bariátriai műtéti eljárások, mint például a gyomorszűkítés, valamint a súlycsökkentő gyógyszerek.

Az előbbi invazív, tehát különféle kockázatokkal és komplikációkkal járhat, míg utóbbiak nem mindig működnek és saját mellékhatásaik is lehetnek.

Karikatúra az éjszakai falásrohamról Forrás: BSIP/AMANDINE WANERT / BSIP/Amandine Wanert

A tudósok által nemrégiben kipróbált és a héten a The New England Journal of Medicine tudományos szaklapban publikált kísérleti kezelés azonban új kapukat nyithat meg az elhízott betegek súlycsökkentő gyógyszerekkel történő kezelése előtt. A kutatásban 16 különböző országból, csaknem 2000 elhízott felnőtt vett részt, és

a résztvevők hetente egy adagot vettek be a jelenleg fejlesztés alatt álló, hetente egyszer adandó GLP-1-analóg készítményből, a semaglutid-ból, amely már létező gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében.

Egy kontroll csoport csak placebót szedett a gyógyszer helyett. Mindkét csoport életmódbeli beavatkozási tanfolyamon vett részt, amelynek célja a fogyásuk elősegítése volt. A vizsgálat végén a placebót szedő résztvevők kicsi, klinikailag jelentéktelennek minősíthető súlyt vesztettek, ám akik az étvágycsökkentő semaglutid-ot szedték, azoknál a hatás kifejezetten ígéretesnek bizonyult.

Akár húsz százalékot is lefogytak

Az összesen 68 hétig tartó gyógyszeres kezelés után a semaglutid-ot szedő önkéntesek átlagosan a testtömegük 14,9 százalékát vesztették el, és a csoport több mint 30 százaléka tudott a testsúlyából több mint 20 százalékot lefogyni.

A tanulmány szerint általánosságban elmondható, hogy ez a gyógyszer kétszer olyan hatékony, mint a súlycsökkentéshez használt más gyógyszerek, és a tudósok szerint megközelíti a sebészeti beavatkozások hatékonyságát.

Az elhízás több tényezővel függ össze Forrás: Thinkstock

– mondta Rachel Batterham, a University College London elhízás kutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Az emberek most először érhetik el gyógyszerekkel mindazt, ami eddig csak súlycsökkentő műtéttel volt lehetséges.

Hozzátette: a fogyás mellett a résztvevők más területeken is javulást mutattak: csökkentek a kardiometabolikus kockázati tényezők, és javult az életminőségük.

A szakemberek szerint bár az eredmények meggyőzőnek tűnnek, ám az elhízás ellen adott semaglutid adagolásnak akad némi hátránya.

A kutatásban résztvevők egy része enyhe vagy közepesen súlyos mellékhatásokról számolt be, beleértve az átmeneti émelygést és a hasmenést is.

Jelenleg a készítmény működéséhez heti injekció szükséges, ám a betegek valószínűleg a szájon át szedhető gyógyszert jobban preferálnák. A tudósok ezért tovább folytatják a vizsgálatokat.