Véget ért a részleges napfogyatkozás

Vágólapra másolva!
Az időjárás nem volt túl kegyes hozzánk, de kedden reggel képes beszámolóval jelentkezünk, benne a jelenség gyűrűs felvételeivel.
Vágólapra másolva!

Az 1999-es teljes napfogyatkozás óta mindenki tudja: a jelenség akkor jön létre, amikor Holdunk a Föld és a Nap közé kerül, emiatt a Hold árnyéka bolygónkra vetül. Mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb és 400-szor közelebb is van, látszó méretük egyforma az égen, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja. Részleges napfogyatkozáskor a Hold a Napnak csak egy részét fedi el, ami a Föld több ezer kilométer széles területről figyelhető meg.

A teljes napfogyatkozás az egyik legszebb természeti jelenség. A táj és az égbolt sötétebb lesz, feltűnnek a bolygók és a legfényesebb csillagok, valamint a Nap külső légköre, a napkorona is. A részleges fogyatkozások messze nem ennyire látványosak, ilyenkor a Nap látszólag ugyanolyan fényes marad, mint egyébként.

Ennek ellenére a jelenség érdekes, de megfigyelése csak megfelelő gyári készítésű és helyesen használt eszközökkel biztonságos. A Magyar Csillagászati Egyesület és társszervezetei az idei napfogyatkozás alkalmával a Fővárosi Önkormányzat Kulturális Bizottságának közreműködésével mindezt nyolc budapesti helyszínen biztosítják az érdeklődőknek. Emellett az ország egyéb településein és a határon túli területeken összesen 68 helyszínen tartanak bemutatót.

Tanácsok a megfigyeléshez

A mostani jelenség úgynevezett gyűrűs fogyatkozás, amely sehonnan sem látszik teljes napfogyatkozásként. Ez akkor jön létre, amikor enyhén elnyúlt pályáján a Hold bolygónktól távol jár, és látszó mérete kisebb a Napénál. Az egész napkorongot ezért nem tudja kitakarni, és annak pereme egy keskeny és fényes gyűrű formájában látható marad.

A jelenlegi napfogyatkozás hazánkból azonban még gyűrűsnek sem látszik, csak részleges fogyatkozásként figyelhetjük meg. A Hold Magyarország különböző pontjairól nézve délelőtt 10:02 és 10:09 között lép a napkorong elé. A fogyatkozás maximális fázisa 11:21 körül lesz, ekkor kísérőnk a napkorongnak 49-57%-át takarja majd el. A legnagyobb fázis idején is közel ugyanolyan világos marad, mint a jelenség nélkül, és nem tapasztalhatók a teljes napfogyatkozás alkalmával megfigyelhető rendkívüli jelenségek. Végül a Hold látszólag 12:40 körül hagyja el a napkorongot, ekkor ér véget a jelenség.

A napfogyatkozás csak megfelelő felszereléssel tekinthető meg biztonságosan. Közvetlenül soha ne nézzünk a Napba, se szabad szemmel, se távcsővel, se fényképezőgéppel, vagy a videokamera keresőjével! Nem nyújt megfelelő védelmet a kormozott üveg, a túlexponált negatív, és a napszemüveg sem.

A jelenség távcsöves megfigyelésekor csak gyári készítésű és stabilan rögzített napszűrőt használjunk. Házilag barkácsolt vagy nem kifejezetten távcsövekhez gyártott napszűrők használata tilos! A távcsövünkön csak objektívszűrőt használjunk, az okulárnál elhelyezett szűrő a hőtől elpattanhat. Szűrőként csak a fémet tartalmazó felületek alkalmasak, mert a láthatatlan, de káros sugarakat is elnyelik. Nem biztonságos a kormozott üveg, a fotografikus neutrál szűrő, a túlexponált film vagy a napszemüveg sem. Jól használható azonban például a hegesztőüveg.

A fogyatkozás legegyszerűbben a camera obscura jelenséggel vizsgálható: ekkor egy átlátszatlan felületen lévő milliméteres lyukon áthaladó fény vetíti ki a lyuk mögé helyezett lapra a Nap képét. Ugyanez például a lombos fák árnyékában is látszik: a levelek közötti kis rések a Napot kerekded foltokba vetítik a földre, majd a fogyatkozás maximális fázisára mindegyik kép egyformán "kicsorbul".

A Magyar Csillagászati Egyesület és társszervezetei, a Fővárosi Önkormányzat és a European Association for Astronomy Education támogatásával 43 településen összesen 68 helyen tartanak távcsöves bemutatót. A helyszínek részletes listája itt olvasható. Budapesten többek között a Polaris Csillagvizsgálóban várják az egyéni érdeklődőket, és előzetes bejelentés alapján akár iskolai csoportokat is. A csillagvizsgálóban a jelenséget megfelelő szűrőkkel, kivetítéssel követhetik, emellett egy speciális berendezéssel lehetőség nyílik a napkorona tanulmányozására, valamint egy méretarányos Naprendszer-modell megtekintésére.