Vonzzák a turistákat a francia katonai emlékhelyek

Vágólapra másolva!
A francia katonai emlékhelyek vonzzák a turistákat: a mintegy 185 csatamezőt, temetőt vagy emlékművet évente több mint 6 millióan keresik fel, jelentős bevételt eredményezve az ágazat számára.
Vágólapra másolva!

Az emlékturizmusnak nevezett ágazat tavaly 45 millió eurós forgalmat bonyolított le - derül ki a francia védelmi minisztérium tanulmányából, amelyet csütörtökön ismertetett a Le Figaro című napilap. A normandiai partraszállás emlékhelyeit és a második világháborúban elesett katonák temetőit, a verduni csatamezőt vagy az elzászi emlékhelyeket nemcsak az évfordulókon, hanem elsősorban a nyári periódusban látogatják francia és külföldi turisták ezrei.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

A megemlékezés és a történelmi ismeretek elsajátítására egyaránt szolgáló 185 létesítmény körül kialakult turizmus önálló ágazattá nőtte ki magát, és 2010-ben 45 millió eurós forgalmat bonyolított le. A 6,2 millió látogató mindegyike átlagosan 5,7 eurót költ el egy-egy helyszínen, a belépőre vagy emléktárgyakra. A bevételt pedig az építmények fenntartására, illetve az ott történt események látványosabb megjelenítésére fordítja a minisztérium.

Az emlékturizmus egyébként viszonylag új dolog Franciaországban: a létesítmények nyolcvan százalékában a nyolcvanas években kezdődött, húsz százalékuknál pedig az elmúlt tíz évben indult virágzásnak, és ez jelentősen kihat a helyi foglalkoztatottságra is. Ezer állásnak megfelelő munkahely jött létre az utóbbi években, és ezer önkéntest is foglalkoztatnak az emlékhelyek kezelői, akik évente átlagosan 20 ezer eurót ruháznak be a felújításokra.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Az elmúlt öt évben 3,5 százalékkal növekedett a látogatottság, és az első világháború kitörésének centenáriumának közeledtével további emelkedésre lehet számítani - mondta a lapnak Joseph Zimet, a védelmi minisztérium levéltári és kulturális örökségért felelős igazgatója. "Ráadásul a megemlékezések négy évig tartanak majd annak függvényében, hogy melyik ország mikor lépett be a háborúba" - tette hozzá.

Tény, hogy a forgalom a 185 helyből 17-re koncentrálódik. A normandiai partraszállás helyszínei és az első világháborús csatamezők önmagukban 4 millió turistát, köztük 2,7 millió külföldit vonzanak évente. Az utóbbi helyekre elsősorban francia családok, míg a második világháborús helyszínekre inkább külföldi, mindenekelőtt amerikai, német, kanadai és lengyel turisták látogatnak.