Gyorsan gyarapodnak a nyugdíjszámlák

Vágólapra másolva!
Az előző esztendőben mintegy 16 600 fő körülbelül 13,6 milliárd forintot takarított meg a nyugdíjrendszer negyedik pillérének szánt nyugdíj-előtakarékossági számlákon.  Az [origo] összegyűjtötte, hogy melyik cégnél mennyi számlát nyitottak és mekkora összeget gyűjtöttek össze a nyugdíjukra takarékoskodó emberek.
Vágólapra másolva!

Az Erste Bank ügyfelei tavaly mintegy 5 ezer nyugdíj-előtakarékossági számlát nyitottak. A számlákon elhelyezett összeg megközelíti az 5 milliárd forintot és az átlagos befektetés számlánként túllépi az 1 millió forintot. A pénzintézet szakemberei idén jóval több, 15 ezer új számla nyitására számítanak. Március közepéig már 1000 új számlát nyitottak a bank ügyfelei.

A pénzintézet ügyfelei elsősorban a hosszabb távú befektetési alapokat választják: a garantált alapok és a részvény alapok mellett a tavaly bevezetett portfolió alapok is nagyon népszerűek, amelyhez az is hozzájárul, hogy ez a három alap volt először elérhető az Erste Megtakarítási Program keretében.

Az OTP Banknál nyugdíjszámlát nyitó ügyfelek száma 2006 végére átlépte az 5200-at, 2007. március végére pedig megközelíti a 7 ezret, a megnyitott számlákon csaknem 6 milliárd forintot helyeztek el a befektetők. Az egy ügyfélre eső állomány meghaladja a 800 ezer forintot, amely jelentősen magasabb a maximális élőtakarékossági támogatás igénybevételéhez szükséges összegnél.

A pénzintézet az idén a piac további, dinamikus bővülésére számít. Figyelembe véve azonban, hogy az adókedvezményt a befizetett összeg és nem az átlagállomány alapján lehet igénybe venni, a számlanyitások számának jelentős növekedése 2007-ben is az utolsó negyedévben várható.

A nyugdíj-előtakarékossági számlák népszerűségének és elterjedésének növelése érdekében a 2006. év végi ingyenes számlavezetési akció lejárta után az OTP Bank jelentősen mérsékelte a nyugdíjszámlák akció előtt alkalmazott számlavezetési díját. A pénzintézet a korábbi évi 1 százalék, minimum 2 ezer forintról évi 0,11 százalék, minimum 2000 forintra csökkentette januártól a számlavezetési díjat.

Az UnicCredit Banknál az előző évben több mint 2 ezer ügyfél nyitott nyugdíjszámlát, és a számlákra helyezett 2,3 milliárd forintos állomány túllépi a pénzintézet várakozásait - közölte az [origo]-val Mozol Péter, a pénzintézet főosztályvezetője. A gyarapodás azóta sem állt meg, az idei számlanyitások nyomán az állomány mára mintegy 2,9 milliárd forintra nőtt.

A főosztályvezetőtől azt is megtudhattuk, hogy nyugdíjszámlát választó ügyfeleik átlagéletkora 51 év és a nyugdíjszámlákon tartott befektetések több mint fele tőkegarantált alap. Mozol Péter szerint ez ügyfeleik biztonságra való törekvését jelzi, valamint azt mutatja, hogy a lakossági átlaghoz képest lényegesen hosszabb távon gondolkodnak

A pénzintézetnél úgy vélik, hogy a dinamikus gyarapodás idén tovább folytatódik. Valamint az állami támogatás igénybevételéhez szükséges éves minimum befizetés mértékét jóval túllépő átlagos befektetésekre számítanak.

A nyugdíjszámlák főbb adatai 2006 végén

Szolgáltató

Éves számlavezetési díj

Számlák száma

Befektetett összeg

Erste Bank

min. 2100 Ft

5 000 db

5,0 Mrd Ft

OTP Bank

0,11%, min. 2000 Ft

5 200 db

4,2 Mrd Ft

UniCredit Bank

2000 Ft+0,1%

2 000 db

2,3 Mrd Ft

MKB Bank

2 000 Ft

2 000 db

0,8 Mrd Ft

K&H Bank

2 000 Ft

1 000 db

0,5 Mrd Ft

Budapest Bank

díjmentes

700 db

0,3 Mrd Ft

Equitas Bróker

2000 Ft+0,1%

300 db

0,2 Mrd Ft

Inter-Európa Bank

2 000 Ft

400 db

0,1 Mrd Ft

Összesen:

16 600 db

13,4 Mrd Ft



Forrás: szolgáltatók

Az MKB Bank ügyfelei mintegy 2000 nyugdíj-előtakarékossági számlát nyitottak a november és december hónapban. Az elhelyezett összegek jellemzően 330 ezer 500 ezer forint közöttiek. A pénzintézet szakemberei szerint néhány éven belül a háztartások megtakarításainak jelentős részét teszik ki a nyugdíjszámlákon elhelyezett befektetések.

A K&H Banknál év végéig körülbelül ezer számlát nyitottak. A számlákon elhelyezett összeg már eléri az 500 millió forint értéket. Így az egy ügyfélre jutó átlagállomány mintegy 500 ezer forint körüli. Idén néhány ezer új számla nyitására számítanak a banknál, elsősorban az év utolsó hónapjában.

Az Inter-Európa Bank az elsők között kezdte kínálni a nyugdíj-előtakarékossági számlát. Várakozásaiknak megfelelően ügyfeleik az év vége közeledtével egyre nagyobb érdeklődést mutattak, és a számlanyitások száma is megnőtt és tavaly összesen mintegy 400 számlán mintegy 100 millió forintot helyeztek el.

Az idén mintegy 2000 új számla nyitását várják és arra számítanak, hogy ügyfeleik az év végéig további egy milliárd forintot helyeznek ebben a befektetési formában. Várakozásaik szerint 2007-ben ezres nagyságrendben sikerül nyugdíj-előtakarékossági számlát értékesíteniük.

A Budapest Bank csak tavaly december óta kínál nyugdíjszámlát. Így is néhány hét alatt több mint 300 millió forint befektetés gyűlt össze a náluk nyitott számlákon. A decemberi számlanyitási roham részbe a számlavezetés díjmentességének köszönhető lehetett, ám szerepet játszhatott az is, hogy a számla bevezetése egybeesett a legújabb garantált Budapest alap jegyzésével. A kedvező tapasztalatok alapján a Budapest Bank idén több milliárdos nagyságrendű befektetésre számít az új megtakarítási formában.

Tavaly egyetlen banki háttér nélkül működő, független brókercég, az Equitas Bróker kínált nyugdíj-előtakarékossági számlát. A társaságnál 300 nyugdíjszámlát nyitottak, melyeken 200 millió forint értékű befektetést helyeztek el. Ez az ügyfélkör és befektetés idén már a K&H Bank anyabankjának brókercégét gazdagítja, ugyanis januárban a KBC Securities megvette az Equitas Brókert.

Giczi József