A kicsiny daganatok felismerését erőltetjük - vendégünk volt Nagykálnai Tamás emlőrák-specialista

Vágólapra másolva!
"6 mm-es elváltozást találtak... mik az esélyeim?" "Amennyiben valóban csak 6 mm-es a daganat...ez minimális méret, s közel 100% a teljes és végleges gyógyulás esélye." A korai felismerés fontosságát hangsúlyozta vendégünk, dr. Nagykálnai Tamás főorvos, akit az emlőrák megelőzési lehetőségeiről, kezeléséről, kockázati tényezőiről kérdeztek olvasóink.
Vágólapra másolva!

Fotó: Fábián ÉviNagykálnai Tamás: Minden drága barátunkat szeretettel köszöntünk, előre is köszönjük a kérdéseket.

Ha a mellemben korábban cisztát találtak, de nem csináltak vele semmit, mert az állítólag nem baj, akkor tényleg ne foglalkozzak vele? (quepessss)

- Az emlőciszta önmagában valóban nem baj, hiszen egy mirigyes szerv normális viselkedéséről van szó. Az emlő fölépül, hogy a terhességet és a szoptatást ki tudja szolgálni. A mirigyek működnek, 28 naponként felépülnek és leépülnek. Időnként a mirigyvégkamrában jelentkező folyadékot a szervezet nem képes felszívni, és ezért az hónapokig ott van, feszül, fájdalmat okoz. A folyadék leszívásával a panasz elmúlik. Nem mindegy persze, hogy a folyadékban találnak-e kóros sejteket. Ha vannak ilyen kóros sejtek, akkor az emlőcisztát érdemesebb egy gombluk méretű műtéttel eltávolítani.

Mikortól vehető igénybe a mammográfiás szűrővizsgálat? (netuddki555)

- 45-65 év között bárki részére, azaz panaszmentes egészséges nők részére is igénybe vehető. Ez a korosztály egyébként is behívót kap kétévente. Egyéb életkorokban panasz esetén a mammográfiás vizsgálóhelyek szintén térítésmentesen állnak rendelkezésre. A szervezett szűrés egyébként hazánkban kb. másfél éve indult, s évente közel 600 ezer nő jelenik meg szűrésen.

Hogy lehet az emlőrákot megelőzni? (pep85)

- A megelőzés alapvető formája az ún. elsődleges prevenció, mely az életmódbeli szokásokat, táplálkozást, tornát, testmozgást, testsúlyt stb. foglalja magába. Ezen nagyon nehéz változtatni, lényegesen függ attól a környezettől, amelyben élünk.
A megelőzés második fokozatába azon eljárások tartoznak, amelyek már kifejezetten az emlőrák kockázatát, illetve az emlőrákos halálozást csökkentik. Úgy kell ezt érteni, hogy ha nem muszáj, akkor nem elhanyagolt daganattal kell a megfelelő kórházban jelentkezni, hanem pl. szűrővizsgálatokra kell járni, törődni kell az egészségünkkel, meg kell ismerni saját testünket, hogy felismerjük a betegséget.
Vannak módszerek, amelyek kémiai prevenciót ("kemoprevenciót") vizsgálnak több tízezer egészséges nőn. A probléma az ilyen vizsgálatoknál mindig az, hogy az évekig szedett kemoprevenciós gyógyszer nem árt-e az egyébként egészséges szervezetnek.

Mik lehetnek a tünetei az emlőráknak? (piRAnNya)

- A honlapon láthatók, de ismétlésképpen a lényegesek a következők: az emlő alakja megváltozik, a bimbó behúzódik, a bimbó vérzik, kemény, rendszerint fájdalmatlan csomó van valahol az emlőmirigyben. Az egyik leglényegesebb a saját testünk ismerete. Ha az előző hetekhez-hónapokhoz képest változás áll be, érdemes elmenni szakemberhez.

Egy szűrés alkalmával hogyan tudják megállapítani, hogy rosszindulatú-e a daganat, vagy sem, illetve mit lehet ilyenkor tenni? (arancillagocka)

- A röntgenárnyékból az erre kiképzett röntgenorvos nagyon nagy valószínűséggel látja a rák és az egyéb elváltozások jellemzőit. Az ultrahangos orvos a hangárnyékból szintén látja az elváltozás jellemzőit. A citológus orvos (aki sejttani vizsgálatot végez tűvel vett anyagból) mikroszkóp alatt látja a gyanús elváltozásból vett sejtek jellemzőit. Ezt hívjuk háromszoros (triplet) vizsgálatnak, s a három vizsgálat összege megközelíti a 100% biztonságot.