Vágólapra másolva!
    
Vágólapra másolva!

Május másodikán indult el az [origo] időgépe, a Szabad Net, amely korabeli újságcikkeken keresztül, fotókkal, lábjegyzetekkel és dokumentumokkal megerősítve próbálja meg bemutatni azt az utat, amely Magyarországon az 1956-os forradalomhoz vezetett. A forradalom közelgő évfordulója kapcsán öszegyűjtöttünk tíz cikket az elmúlt fél év terméséből, melyek talán jelzik, milyen problémák, ügyek, témák uralták az akkori közéletet.

A Szabad Net következő két hétben - a "forradalom" alatt - híradóként működve, képekkel, hangokkal, újságcikkekkel és dokumentumokkal, percről-percre számol be az ötven évvel ezelőtti eseményekről. Munkánk nem ér véget a november negyedikén keződő megszállás dokumentumainak bemutatásával: az év végéig folytatjuk 1956 eseményeinek átfogó megismertetését.

1956. május

Rákosi a XX. kongresszusról

Pártunk mindig nagy tömegek, az egész nép pártja volt és az is marad - Rákosi Mátyás beszéde az MDP aktíváján:"Eddig mi a nagy nyilvánosság előtt legtöbbször általánosságban beszéltünk a nálunk eluralkodott személyi kultuszról. Ez nem elég. A valóság az, hogy ezt a személyi kultuszt én magam is eltűrtem, sőt nem egyszer támogattam. Ezt azért is kereken ki kell mondani, mert különben az elvtársakban az az érzés keletkezhetne, hogy kerülgetjük a dolgot, mint macska a forró kását."

Rákosi Mátyás elismeri, felelős a személyi kultusz kialakulásában, hatalmának hamarosan vége





1956. június

A Petőfi Kör színre lép

Fiatal értelmiségünk bátor vitafóruma a DISZ Petőfi Köre . A magyarországi vezetés nem tud mit kezdeni az 1956 tavaszán, kora nyarán kezdődő demokratikus mozgalommal - jelzi a Szabad Nép cikke. A hatalom nem sokkal később állást foglal - és elmarasztalja a rendszerkritikus véleményeknek hangot adó szervezetet.

Forrás: rev.hu

A Petőfi Körben megjelenő hangok és vélemények új fejezetet nyitnak a demokratizálás felé






Puskás és a csapat rosszul szerepel

A labdarúgás időszerű kérdéseiről. Az aranycsapat már nem a régi: többször egymás után szenved el vereségeket, a labdarúgóinkról olyan hírek terjednek el, melyek szerint nem törödnek sem erőlétükkel, sem a csapattal. "A Népsport helyesen vetette fel - írja Dunai Ernő -, hogy a helytelen munkamódszerek, a tömegsport elhanyagolása, a sztárkultusz, a nem megfelelő erőnlét az egyszemélyi vezetés, a bírálatnak kifinomult módon való elfojtása, a megalapozatlan és gyakran tervszerűtlen válogatás - nem újkeltű hiba. Az OTSB vezetői közül ugyanezeket a hibákat többen is megállapították, sőt ezek kijavítását maguk is követelték. Ennek ellenére mi a helyzet? A felsorolt hiányosságok változatlanul fennállnak. Sőt az ez évi válogatott mérkőzésekre történt válogatások továbbra is a gyakran alkalmazott 'csalhatatlan' módszerek alapján történtek."

www.sportmuzeum.hu

A nemzeti tizenegy problémákkal küszködik, vereség vereséget követ





Munkásfelkelés a szocialista táborban

Június 28-án a lengyelországi Poznanban a hajógyári munkások azon az útvonalon, amely a két háború közötti időszakban is a tiltakozó megmozdulások helyszíne volt, megindult a város központja felé, hogy a helyi Nemzeti Tanács és a vajdasági pártbizottság vezetői elé terjessze követeléseit. A menethez útközben csatlakoztak a többi nagy poznani gyár munkásai is. Az emberek nemzeti zászlókat lengettek, a lengyel himnuszt, valamint vallási és hazafias énekeket énekeltek, időnként ez utóbbiakat szovjetellenes szöveggel átköltve. A folyamatosan gyarapodó tömeg eleinte kifejezetten gazdasági és szociális jellegű jelszavakat skandált: "Fizetésemelést követelünk!", "Emberekként akarunk élni!", "Le a normákkal!", "Kenyeret akarunk!", "Éhesek vagyunk!"

www.city.poznan.pl

A poznani felkelés résztvevői ellen eljárást indítanak, ügyükben októberben születik ítélet





1956. július

A Ludas Matyi karikatúrája arról, miért nehéz focizni...





Sebes Gusztáv elhagyja az aranycsapatot

A vezetés megunja a korábban említett labdarúgó magatartást, és az aranycsapat kudarcait követő társadalmi elégedetlenséget. Meneszti Sebes Gusztávot, felkészül Bukovi Márton. "A labdarúgósportunk nemzetközi eredményeiben bekövetkezett visszaesés az egész magyar sportkedvelő tábor jogos bírálatát váltotta ki. A gyengébb eredmények és az ezt követő bírálat nyomán megállapítást nyert, hogy a bekövetkezett visszaesés részben az OTSB-vezetésnek abból a hibájából ered, hogy helytelenül ítélte meg a labdarúgósport és a válogatott csapat helyzetét, részben pedig a válogatott csapat tagjainak helytelen magatartásából, szemléletéből és a válogatott csapat körül tevékenykedők helytelen módszereiből következett be."

Péter Gábor bemártja Rákosit (is)

www.rev.hu
Farkas Mihály és Péter Gábor

Péter Gábor az ÁVH korábbi rettegett vezetője börtönbüntetését tölti. Cellájából bizalmas levelet ír az MDP vezetésének, melyben beszámol a Rajk-per részleteiről: Tudatában vagyok annak, hogy magas Pártbizottság részére írok. A lelkiismeretem szavára hallgatok, mely azt diktálja, a pártnak mindent tudni kell! Az igazat! A valóságot! Lelkiismereti kérdést csinálok abból, hogy az igazat írjam. Kötelez erre 30 éves munkásmozgalmi múltam.


Rákosi Mátyás a saját maga által szerkesztett vádiratot külön repülőgépen Moszkvába vitte. Amikor Moszkvából visszahozta a vádiratot, a következőket mondta: "Hozzá ne nyúljanak! Ezen egy vesszőt ne változtassanak! Ennek így kell kijönni!" (Ezzel is adtam tovább Décsi Gyulának.) A tárgyalást megelőző napokban Rákosi Mátyás megkérdezte tőlem: "Mondja, az ügyész a vádiratot el fogja tudni úgy mondani, mintha a saját szavai lennének?" "Majd megtanulja " - feleltem. Rákosi Mátyás önelégült mosollyal hozzátette: "Ugye örülne az ügyész, ha ilyen vádiratot tudna írni?"

Szabadulóművészek

Ma terroristák hívnánk őket, akkor sokan úgy vélték: a szabadságot választották. Mint a gonoszok: heten voltak. Július tizenharmadikán szálltak fel a HA-LI-G jelzésű utasszállító repülőgépre a mindenre elszánt gazfickók. Győr felett Polyák, a bandavezér, elrikkantotta a jelszót és megtámadták az utasokat. Franciakulccsal, gumibottal, vasdorongokkal. A bandafőnök pisztolyt szegezett Góré János pilótára, és mint valami gengszter a filmben, csőre töltött revolverrel kényszerítette, hogy haladjon át a határon.

http://www.grafikart.org/goldtimer/

Így nézett ki az Ingolstadtba térített utasszállító. A gép személyzete hazatért





1956. szeptember

www.mek.oszk.hu

A Magyar Televízió első monoszkópja





Hamarosan a tévé hullámhosszán is hazudnak

Még csak néhány száz televíziós vevőkészülék került forgalomba. A kereslet ugyan nem nagy (meglehetősen drága a készülék), de az érdeklődés a televízió műsora iránt egyre nő. S ez érthető is, hiszen az újságok sorozatosan hírt adnak arról, hogy épül az új televíziós adótorony, televíziós kocsit vásárol a Televízió Vállalat a helyszíni közvetítésekhez, rövidesen javulnak a vételi lehetőségek.1957. május 15-től rendszeres televíziós műsort sugároz a budapesti adóállomás.

A korabeli vicclap hozza Örkény egyik novelláját

www.rev.hu A költészet hatalmáról című Örkény írás ebben a formában és megjelenési helyét tekintve eddig ismeretlen volt az irodalomtörténet számára - jelezte a Szabad Net szerkesztőségének Radnóti Zsuzsa, az író özvegye, hagyatékának gondozója. Örkény Istvánnak ez a műve Ballada a költészet hatalmáról címmel szerepel az Egyperces novellákban, de azt összevetve a Ludas Matyi Kulturfront rovatában közölt írással, rögtön észrevehetők az eltérések. A később megjelent írásból például hiányzik az a rész, amikor a telefonfülkénél megjelenik a "egyik közeli kiadóvállalat lektora". 1956 augusztusában "fúj, milyen dekadens" a telefonba beolvasott négy sor, ez a novellakötetben már "jaj, milyen leverő". Itt a fülke a "Nagykörúton" áll, ezt 67-ben "Körúton"-ra javította az - írásait kiadásról kiadásra finomító - író.

1956. október

Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára

Nagy Imre Rajk László és mártírtársainak temetésén





Száezeres tömeg az ártatlanul kivégzettek újratemetésén

Októberben eltemetik a személyi kultusz áldozatait, Rajkék temetése jelzi, semmi sem történhet úgy tovább, mint eddig történt, soha többé: Rajk László elvtárs, a magyar kommunista mozgalom kimagasló alakja, Szőnyi Tibor, Pálffy György, a Központi Vezetőség volt tagjai és Szalai András, a Központi Vezetőség káderosztályának volt helyettes vezetője nem az ellenforradalom terrorjának esett áldozatul. Nekik és egész pártunknak tragédiája, hogy a mi rendszerünkben vetették börtönbe és végezték ki őket; hogy a nép és a szocializmus nevében hangzott el a halálos ítélet a párt, a nép, a szocializmus hűséges - haláluk percében is hűséges -, katonái felett.