A második önálló műszív beültetése

Vágólapra másolva!
Több mint két hónap telt el azóta, hogy a világon először teljesen önálló működésű mesterséges szívet ültettek be egy halálos beteg mellkasába az Egyesült Államokban, aki azóta is él és felépülőben van. A kedvező tapasztalatok alapján végrehajtották a második ilyen szívbeültetést is.
Vágólapra másolva!

Az első beteg egy 59 éves cukorbeteg férfi volt, aki a Louisville Egyetemen (Kentucky állam) kapta meg a titán-műanyag műszívet. A teljesen önműködő, a külvilággal semmilyen vezetékkel, csővel kapcsolatban nem lévő szív azóta is hibátlanul ellátja feladatát, jóllehet az orvosok a szenzációs műtét elvégzésekor csupán abban reménykedtek, hogy a mesterséges szív egy hónappal hosszabbítja meg a beteg életét. Mint arról korábban beszámoltunk, a férfi augusztus 21-én sajtóértekezletet is tartott.

A mostani, második beteg egy 70 éves férfi, akit ugyancsak a Louisville Egyetemen operáltak csütörtökön, s jelenleg az intenzív osztályon fekszik.

A beültetett mesterséges szívek minőségi ugrást képvisel a műszívek előző nemzedékéhez képest, és elvben aktív életmódot tesznek lehetővé hordozójuk számára. Az 1980-as években kifejlesztett műszíveket még egy külső berendezés irányította vezetékeken és csöveken keresztül. A két évtizeddel ezelőtti műszív-beültetések sok ember életét meghosszabbították - a rekord 620 nap volt -, de a rendszeres szövődmények miatt az operációkat szinte teljesen leállították.

Ha az új műszív beválik, akkor évente a szívátültetésre váró betegek ezreit mentheti meg a haláltól. A műszívet kifejlesztő cégnek egyelőre további három beültetéshez van engedélye.

Korábban az [origo]-ban:

Felfedte kilétét az új műszív tulajdonosa
2001.08.22. Az első teljesen belső és önálló működésű műszív tulajdonosa egy 59 éves kétgyermekes családapa az amerikai Kentucky államból, aki kedden lépett a világ színe elé. A mellkasában hallható zümmögő, búgó hang folyamatosan arra emlékezteti, hogy még életben van.